aA
Isteriška reakcija į darbininkų iš Rumunijos ir Bulgarijos apribojimo panaikinimą priklauso politikams iš praeities.
© AFP/Scanpix

Artėjant laikinų apribojimų dėl darbininkų iš Rumunijos ir Bulgarijos įvažiavimo į Jungtinę Karalystę (JK) panaikinimui, kai kurių Europos Parlamento (EP) narių bei populiariosios žiniasklaidos daromas spaudimas kyla dėl JK ministro pirmininko Davido Camerono noro nepaisyti ES teisės aktų bei pratęsti apribojimus po 2014 m. sausio mėn. Siaubą keliančios istorijos, lydinčios debatus, puikiai pažįstamos, o retorika, kaip įprasta, priešiška: gangsteriai užplūs Didžiąją Britaniją, ištiks „rumunų invazija“.

Tai kas gi trukdo rumunų invazijai? Paniką kelianti D. Britanijos žiniasklaidos dalis tikina, kad dabartinių apribojimų spragos jau dabar suteikia rumunams progą pakankamai lengvai gyventi ir dirbti JK. Kitaip tariant, „šliuzo vartai“ (dar vienas bandymas susieti migraciją su nelaime ar katastrofa) jau atverti. Tačiau tikroji invazija, kaip buvome informuoti, dar priešakyje. Iš tikrųjų didelis rumunų skaičius jau yra pasirinkę gyvenimą svetur, tačiau tarp jų pasirinkimų yra ne tik JK, bet ir pavyzdžiui, Ispanija. Pastaruoju metu atliktos apklausos parodė, kad tik maža Rumunijos gyventojų, teigiančių, kad 2014 m. planuoja emigruoti, dalis paminėjo JK, daug daugiau norėtų imigruoti į Vokietiją, Italiją ar Prancūziją.

Neparemtos baimės dėl invazijos susijusios su klaidingu manymu dėl to, ką atvykę į svečią šalį veikia imigrantai. Jie tikrai neeikvoja valstybinio biudžeto, reikalaudami socialinių išmokų ar išnaudoja sveikatos apsaugos sistemą. Didžioji imigrantų dalis yra darbingo amžiaus asmenys, dirbantys šalyje, į kurią atvyko. Be to, į JK atvykstantys rumunai neturi tikslo vykti taip toli tam, kad užplūstų gydytojų priimamųjų kabinetus svečioje šalyje. Didžioji šių asmenų dalis yra jauni, sveiki asmenys, prisidedantys prie socialinės apsaugos sistemos, kuria jie galbūt niekada net nepasinaudos.

Tikrasis 2014 m. pavojus kyla ne dėl dirbančių imigrantų iš Rumunijos, kurie moka mokesčius ir nesinaudoja sveikatos apsaugos sistema, tačiau dėl neapykantos, skleidžiamos tam tikros populiariosios žiniasklaidos dalies, žaidžiančios žmonių baimėmis, o ne skatinančios pradėti racionalios debatus. Akivaizdu, kad neigiamos nuostatos prieš užsieniečius padeda parduoti laikraščius, o šių nuostatų stiprinimas – tai tam tikrų leidinių elgesio modelis. Ironiška, tačiau kai kurių šių leidinių savininkai patys yra užsieniečiai.

Ksenofobiškų baimių stiprinimas, paaštrintas apokaliptinė terminologija, susiejančia imigraciją su konfliktais ir nelaimėmis, ne tik neparemtas faktais, bet taip pat neatsakingas ir pavojingas. Tai kursto susiskaldymą, kartais kelia isteriškus debatus, keliančius pavojų dėl ekstremistinių politinių partijų, perkeliančių tokią retoriką į politiką, pergalės. Šios partijos gina siaurus savo pačių nacionalinio identiteto apibrėžimus bei nepakantumą bet kam, kas nesiderina su šiuo supratimu, o tokių partijų veržimasis į EP 2014 m. gali signalizuoti tokio tipo partijų grįžimą į Europą, nors didžioji mūsų dalis norėtų, kad jos liktų praeityje. Gruodžio 1 d. Rumunija mini Nepriklausomybės dieną. Geriausias pasveikinimas, kokį tik Londonas galėtų pateikti, būtų griežtas vyriausybės kreipimasis į Britanijos politikus ir žiniasklaidą dėl ksenofobiškų išpuolių nutraukimo ir pagarbos rumunams bei ES teisės aktams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aprašė tikrąjį vidurinės klasės Vilniuje vaizdelį: pasidarėme euroremontą, vairuojame „Opelį“ ir kartais išsiverdame krevečių

Vienas feisbuko įrašas apie save vidurinei klasei priskiriančius Vilniuje gyvenančius jaunuolius,...

Daugybė pokyčių vairuotojams: siūlo drausti valgyti, rūkyti ar gerti prie vairo (106)

Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme siūloma nustatyti dažnesnę sveikatos patikrą vyresnio...

Zelenskiui – agresyvus signalas iš Kremliaus, ekspertai kalba apie aneksijos grėsmę (477)

Maskva būtent dabar nusprendė supaprastinti pasų išdavimo tvarką vadinamųjų „Donecko ir...

Už bankomato „prarytą“ kortelę paprašė susimokėti: negi ateina nauja reketo forma? (76)

Jonaviškis Romualdas – pasipiktinęs. Vyras pasakojo, kad pirmadienį jo žmonos banko kortelę...

Suduotas rimtas smūgis šešėliniam prekybos mėsa verslui: apyvarta siekė 1 mln. eurų (47)

Ilgalaikis ir kryptingas Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos...

Lauras Bielinis. Pavojingas Skvernelio politinės karjeros etapas (186)

Saulius Skvernelis per keletą metų mums pademonstravo, kaip galima keliais ėjimais „pakliūti...

Jei turite šiuos drabužius, nebesukite galvos – jūsų spinta pavyzdinė

Paprastumas ir universalumas – tai du žodžiai labai tiksliai apibūdinantys spintos kapsulės...

300 vadovų turėjo atsakyti, kokį vienintelį dalyką pakeistų vaikystėje bendraudami su tėčiais: rezultatai liūdina (1)

Vyras retai kada išspaudžia ašarą. Jis nesigraudina kalbėdami apie žlugusią santuoką, vaikų...

Internautai šaiposi iš Kim Jong Uno vizito Rusijoje keistenybių (48)

Šarvuotas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jon Uno traukinys atvyko į Vladivostoką, kur...

Kai kuriuose rajonuose – oro užterštumo rekordai: riba viršijama daugiau nei 4 kartus (86)

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad ketvirtadienį Klaipėdos miesto oro...