aA
Ar Ukraina pasirašys Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES), ar vis dėlto pasirinks Eurazijos Sąjungą, kuriai vadovauja Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas? Vokietijos kanclerė Angela Merkel netikėtai pateikė griežtą įspėjimą Ukrainai ir Rusijai.
Angela Merkel
© Reuters/Scanpix

Kaip rašo „Die Welt“, Maskvos daromas spaudimas Ukrainai kartu su besitęsiančiu opozicijos lyderės Julijos Tymošenko įkalinimu kelia abejonių dėl to, ar Ukraina iš tiesų gali ir nori laikytis Europos kurso. Jei Kijevą domina partnerystė su ES, jis turi atsisakyti selektyvaus teisingumo opozicijos atstovų atžvilgiu bei patvirtinti įstatymus dėl reformų. Kai kuriais atvejais toks ES spaudimas davė rezultatų – kai kurie Ukrainos kaliniai iš tiesų buvo paleisti į laisvę.

A. Merkel įspėja Rusiją

Tačiau buvusios Ukrainos ministrės pirmininkės J. Tymošenko situacija vis dar kelia Vakarams abejonių. Dėl, kaip teigiama, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi bei Ukrainai nepalankių dujų sutarčių pasirašymo, 2009 m. pradžioje ji buvo nuteista kalėti septynerius metus. Pastaruoju metu A. Merkel taip pat pamėgino prisidėti prie J. Tymošenko išvadavimo, kurią pažįsta asmeniškai. Vokietijos medikai atliko J. Tymošenko tyrimus bei pasiūlė gydymą Berlyne. Tačiau Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pareikalavo, kad iš pradžių būtų priimtas įstatymas dėl sergančių kalinių gydymo užsienyje, kurio praėjusią savaitę nepalaikė Ukrainos parlamentas.

Be to, daugelio Europos politikų kantrybė senka. Iki pat dabar neaišku, ar Vilniuje įvyksiančio viršūnių susitikimo metu bus pasirašyta Asociacijos sutartis tarp Ukrainos ir ES. Lapkričio 18 d. A. Merkel vyriausybės pranešime įspėjo, jog „dar nėra aišku, ar Ukraina pasirengusi įvykdyti sąlygas, reikalingas sutarties pasirašymui.“ Tačiau be šio dokumento Kijevas, kaip teigia A. Merkel, negalės tikėtis Briuselio palaikymo.

Taip pat A. Merkel nedviprasmiškai leido suprasti Rusijai, kad ši neturi trukdyti Ukrainos ES suartėjimui. „Valstybės turi savarankiškai priimti sprendimus. Trečiosios šalys tokiu atveju neturi veto teisės.“ A. Merkel priminė, kad nesikišimo į užsienio šalių reikalus principas įtvirtintas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos įstatuose, kuriuos yra pasirašiusi ir Maskva. Be to, A. Merkel dar kartą patikino V. Putiną, kad kontraktų tarp ES ir Ukrainos, Moldovos bei Gruzijos aktyvavimas tikrai nėra nukreiptas prieš Rusiją.

Ukrainai durys lieka atviros

Vis dėlto, kaip teigia A. Merkel, pastaraisiais mėnesiais galima buvo pastebėti, kad šioms šalims daromas spaudimas. Armėnija neseniai atsisakė analogiškos sutarties su ES bei pasirinko Muitų sąjungą su Rusija. Todėl, kaip teigia A. Merkel, ES tenka pasipriešinti šiam Rusijos daromam spaudimui. „Dėl šios priežasties aš pasisakysiu už tai, kad ES pademonstruotų konkretų solidarumą dėl daromo spaudimo, pavyzdžiui, suteikdama mūsų partneriams galimybes realizuoti savo produkciją, kurią uždrausta įvežti į Rusiją, arba suteikdama pagalbą dėl aprūpinimo energijos šaltiniais.“

Diplomatinių šaltinių duomenimis, Briuselis vis dar nežino, apie ką V. Janykovyčius kalbėjo su V. Putinu prieš dešimt dienų įvykusio susitikimo metu. Asociacijos sutarties tarp Ukrainos ir ES atveju, V. Putinas gali imtis Kijevo atžvilgiu sankcijų, pavyzdžiui, nutraukti dujų tiekimą. „Mes pasirengę suteikti Ukrainai finansinę pagalbą bei palengvinti prekybinį režimą. Ukrainai durys lieka atviros“, - patikino Europos Parlamento (EP) narys Elmaras Brokas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieškalėdinė karštinė: pirkti brangiausią dovaną yra pigiausias būdas? koks pirkinys – jau greičiau įžeidimas

Prieškalėdinė karštinė įgauna pagreitį, o tradiciniai klausimai, kaip išrinkti dovanas...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (70)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Seimo viešbučio istorijos: Pranckiečio ten laukia 4 kambarių butas, bet jis jame retas svečias (129)

Priešais Seimą, Gedimino prospekte stūksantis Seimo viešbutis paskutiniu metu kelia vis daugiau...

Įvardijo prasčiausias Vilniaus mokyklas: vadovai nesupranta vertinimo ir peikia reitingų sistemą (145)

Nors pirmajame geriausių Lietuvos gimnazijų penketuke – net kelios Vilniaus ugdymo įstaigos,...

JAV netrukus turės nepaskandinamą lėktuvnešį? (433)

Nedidelė maždaug 8,2 kvadratinio kilometro ploto vulkaninės kilmės sala Rytų Kinijos jūros...

Gyvai / LKL dvikova Pasvalyje: „Pieno žvaigždės“ – „Rytas“ tiesioginė transliacija (5)

Šeštadienio vakarą Pasvalyje vykstančiose „Betsafe-LKL“ antrojo rato rungtynėse susitinka...

Jūs net neįsivaizduojate, kam „Facebook“ naudoja jūsų nuotraukas: gebės atpažinti kiekvieną (7)

To paties pavadinimo socialinį tinklą valdanti amerikiečių kompanija „Facebook“ prieš...

Miesto gatvėje – tamsu kaip vienkiemy: klaidžioja ir laiškininkai, ir pagalbos tarnybos

Panevėžyje per pastaruosius metus gerokai sumažėjo tamsių užkaborių. Miestui elektrifikuoti...

Liūdnos žinios meilę „prirakinusioms“ poroms: nuo tiltų nuiminės spynas (4)

Kėdainių rajono savivaldybėje sparčiai vykdant miesto parko tvarkymo darbus prieita ir prie...

Kalašnikovą iš policininkų pagrobęs Molotkovas nerimsta ir už grotų: laimėjo bylą prieš pataisos namus (74)

Teismas pripažino, kad Igoris Molotkovas , nuteistas už iš policininkų pagrobtą automatą,...