aA
Tradiciškai euroskeptiškus britus papiktino Briuselio skirta 150 mln. svarų sterlingų (615 mln. litų) bauda už tai, kad ES paramą gavusios įstaigos ir įmonės tinkamai nereklamavo šios paramos. Dabar britai skaičiuoja, kiek jie patys prisideda prie ES biudžeto.
© Corbis

Liepos pradžioje paaiškėjo, kad Didžiosios Britanijos vyriausybę Briuselis nubaudė 615 mln. litų bauda už tai, kad ant pastatų, kuriuose įsikūrusios įmonės ar įstaigos, kurių projektus iš dalies finansavo ES, nebuvo iškabintos Sąjungos vėliavos ir kitaip nebuvo informuojama apie paramą.
Kaip kad ironiškai vadina Britanijos spauda, „Briuselio biurokratai“ nurodė Britanijos vyriausybei surinkti šiuos 150 mln. svarų sterlingų iš kaltininkų - organizacijų ir bendrovių, kurios, nors privalėjo, nenurodė, kad projektai buvo paremti ES.

Baudos susijusios su šios finansinės perspektyvos metu Europos regioninės plėtros fondo išdalyta maždaug 3,8 mlrd. svarų sterlingų (apie 15,93 mlrd. litų) parama.

Prisiminė, kad narystė ES neamžina

Pasak Britanijos leidinio „Daily Mail“ interneto portalo, didelė dalis regioninių plėtros agentūrų, kuris padeda dalyti ES paramą, jau išleido nurodymų knygeles, kaip bendrovėms ir viešosioms įstaigoms elgtis, kad išvengtų baudų ateityje. Brošiūrose detaliai aprašoma, kokia yra priimtina ES vėliavos versija, suteikiamos instrukcijos, kokios turi būti spalvos ir išmatavimai, kokie tikslūs žodžiai turi būti prie logotipo, kokios skelbimų lentos turi būti iškabintos ant pastatų.

Didžiojoje Britanijoje gausus euroskeptikų būrys buvo priblokštas dėl tokios baudos, nes D.Britanija yra vienas didžiausių mokėtojų į ES biudžetą.

„Neteisinga, kad vietinės įmonės, bendruomeninės grupės ir patarėjai yra baudžiami ES pareigūnų už vienos menkiausių iš visų komplikuotų ir perdėm biurokratiškų taisyklių sulaužymą“, - pareiškė savivaldos ministras Bobas Neillas. Pasak jo, nepatenkintos ir vargstančios grupės neturėtų pralaimėti dėl to, kad „nesilaikė kiekvienos ES propagandos taisyklių raidės“.

„Britanijos mokesčių mokėtojų pinigai yra švaistomi spausdinti nurodymams, formoms pildyti ir tvarkytis su biurokratija“, - sakė jis.

„Daily Mail“ redakcinėje skiltyje pykstama prašoma pabrėžti ES paramą, nors parama mokama ir iš D.Britanijos įmokėtų pinigų.

„Spėkite, kas padeda finansuoti šį fondą. Ogi mes. Taigi, mes pirma sumokame, o tada turime dar kartą sumokėti, kad reklamuotume Briuselio veiksmus“, - rašoma dienraštyje.

Redakcinėje skiltyje piktinamasi, kad kasmet 10,2 mlrd. svarų sterlingų per metus į ES biudžetą mokanti Britanija ir mažiau nei pusę to gaunanti atgal baudžiama už tai, kad „nepakankamai reguliariai, iškilmingai ir entuziastingai“ kėlė ES vėliavą“.

„Ar šie žmonės nesupranta, kad mūsų kantrybė neamžina? Ar jie priima Britanijos narystę ES kaip natūralų dalyką? Ar jie mano, kad šiuo metu graikai turi krūvas laisvų pinigų?“, - tokie klausimai keliami leidinio redakcinėse skiltyse.

Neranda žodžių pykčiui išreikšti

Pasak „Daily Mail“, valstybės sekretorius, atsakingas už bendruomenes ir vietos valdžią, Ericas Picklesas, pareikalavo, kad „nereikalinga biurokratija“, lydinti Europos regioninės plėtros fondą, būtų sumažinta.

615 mln. litų baudą gavę britai širsta dėl reikalavimų kelti ES vėliavas
© Reuters/Scanpix

Pasak express.co.uk, Britanijos užsienio reikalų sekretorius William Hague buvo praėjusį šeštadienį konservatorių partijos nario Johno Redwoodo paragintas kitame Europos Tarybos susitikime pareikalauti Britanijos mokamas grąžinti milijonus svarų sterlingų, „kuriuos kasmet iššvaisto ES“.
Britų europarlamentaras Nigelis Farage‘as baudas taip pat pavadino „įžeidžiamomis“.

„Fondas naudoja britų mokesčių mokėtojų lėšas tam, kad būtų mums pasakyta, kokius gerus darbus ES daro. Britanijai tai – prastas sandoris, o negana to, dar turime apklijuoti savo šalį tomis siaubingomis mėlynomis vėliavomis“, - europarlamentarą cituoja express.co.uk.

Pasak „Daily Mail“, žymus euroskeptikas Lordas Stoddartas pareiškė, kad tai yra „absoliučiai įžeidžiama, kad mes esame verčiami iškabinti bet kokią vėliavą. Pasisakau prieš ES nuo 1962 metų. Sunku net pasakyti, koks piktas dabar esu“.

Šiek tiek psichologijos

Praėjusią savaitę programa „BBC Newsnight“ mėgino atsakyti klausimą, kas britams netinka ES vėliavoje.

Programoje pakalbintas Stevenas Walkeris, nuo 1872 metų veikiančios vėliavas siuvančios įmonės „Turtle and Pearce Flags“ direktorius, pripažino, kad britai labai nelinksta pirkti ES vėliavų. Jis tai aiškina vėliavos gimimo istorija.

„Iš kryžių sudaryta mūsų vėliava, vadinamoji "Union Jack" vėliava, yra geras daugelio viename sutalpintų kultūrų pavyzdys – airių, velsiečių, anglų, škotų. Net skandinavai tokias vėliavas naudoja, tik kitų spalvų. Vėliava yra per šimtmečius susikrovusių emocijų, prakaito, kraujo rezultatas“, - dėstė S.Walkeris.

„O dabar pažvelkime į ES vėliavą. Jeigu palygintume ją su Didžiosios Britanijos, ES vėliavoje nėra nieko tokio, kas priverstų anglą pasakyti „O, tikrai norėčiau ją įsigyti, nes ji turi žydrą foną ir geltonas žvaigždes“. ES vėliava tiesiog per silpna“, - prideda S.Walkeris.

Pasak jo, ES vėliava dar jauna, gyvuojanti 20-30 metų, jai likę kokie keturi šimtai metų, kad subręstų kaip Didžiosios Britanijos vėliava.

Faktai

615 mln. litų baudą gavę britai širsta dėl reikalavimų kelti ES vėliavas
© Corbis/Scanpix

Europos Sąjungos vėliava yra sudaryta iš dvylikos auksinių žvaigždučių mėlyname fone. Teigiama, kad žvaigždžių skaičius neturi nieko bendra su valstybių narių skaičiumi, dvylikta žvaigždžių vėliavoje yra todėl, kad šis skaičius tradiciškai reiškia tobulumą, užbaigtumą ir vienybę. Skaičius dvylika taip pat simbolizuoja ir metų mėnesius ir laikrodžio valandas. Ratas simbolizuoja vienybę.

Vėliavos istorijos ištakos yra 1955 metais, kai Europos Sąjunga egzistavo tik kaip Europos anglių ir plieno bendrija ir tik su šešiomis valstybėmis narėmis.
Europos Taryba svarstė, kokį susikurti simbolį, ir po ilgų svarstymų buvo patvirtintas dabartinis dizainas - dvylikos auksinių žvaigždžių ratas mėlyname fone.  1985 metais visi ES valstybių ir vyriausybių vadovai patvirtino vėliavą kaip oficialią Europos Sąjungos, kuri tada buvo vadinama Europos Bendrijomis, emblemą.
Visos Europos Sąjungos institucijos ja naudojasi nuo 1986 metų pradžios.
Šaltinis: europa.eu

Reikalavimai viešinimo priemonei
Jeigu projektas atitinka šias sąlygas:projekto veiksmams skirta bendra viešųjų lėšų (iš ES struktūrinių fondų, valstybės ar savivaldybių biudžetų), suma yra didesnė nei 500 tūkst. eurų (1,726 mln. litų), vykdomi remonto, statybos, rekonstrukcijos darbai.Reikia:
 • nurodyti projekto pavadinimą.
• Pateikti ES struktūrinės paramos ženklą su fondo, iš kurio yra skiriamos lėšos projektui įgyvendinti, ženklu.
• ES struktūrinės paramos ženklas turi užimti ne mažiau nei 25 proc. informacinio stendo ploto.• Informacija turi būti aiški ir suprantama.
• Informacinis stendas turi būti kabinamas aiškiai matomoje vietoje ten, kur vyksta projekto darbai. Jei projekto darbai vyksta keliose vietovėse, prie kiekvieno objekto turi būti statomas informacinis stendas.
• Informacinis stendas turi būti tokio dydžio, kad būtų aiškiai matomas ir įskaitomas.Kai projektą finansuoja vienas iš fondų (Europos socialinis fondas,Europos regioninės plėtros fondas, Sanglaudos fondas), tuomet fondopavadinimą būtina nurodyti po ES vėliava.
Šaltinis: ES fondų lėšomis finansuojamųprojektų viešinimo gairės
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Siaubo naktis netoli Vilniaus: taip žiauriai nužudyto žmogaus dar nebuvo matę (164)

Taip žiauriai nužudyto vyro nei policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai dar nebuvo matę...

Kirkilas ir Kubilius: į Zelenskio pergalę žiūrime viltingai, kaip ir į Ukrainos narystę ES 2027-aisiais (193)

Vienas pirmųjų iššūkių naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui bus...

Iš Zelenskio – griežtas atsakas Rusijai (754)

Išrinktasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino paskelbti Maskvai...

Vasara artinasi: su 24 laipsniais šilumos atkeliaus ir lietaus debesys (4)

Ketvirtadienį pietų oro srautas į Lietuvą toliau plukdys šiltus orus. Tačiau jau pasirodys ir...

Liūdniau nei „Žalgiriui“: katalonai sutrypti savo pačių tvirtovėje (14)

„Barcelona“ tapo penktąja komanda, pralaimėjusia Eurolygos atkrintamųjų varžybų dvikovą...

Sunkūs laikai Lietuvos bitininkams: dėl išgyvenimo ir kainų kovoja su ukrainiečiais (189)

Lietuvos bitininkai , spaudžiami pigesnio importo ir vidaus konkurencijos, ieško būdų, kaip...

Daugybės žmonių ieškotas dingęs 19-metis rastas negyvas (36)

Trečiadienį, apie 14 val., Alytaus apskrities policija gavo pranešimą, kad žvejodamas Ilgio...

Fotografas įamžino pažastų plaukų nešalinančias moteris: tai gali būti labai gražu (122)

Iš Londono kilęs fotografas Benas Hopperis nufotografavo galybę pažastų plaukų nešalinančių...

Neurochirurgas žino, ką reiškia būti tarp gyvenimo ir mirties: dabar gelbėja žmonės, kuriuos ištinka panašios problemos papasakojo įsimintiniausią operaciją (28)

„Malonus, rūpestingas ir atidus ligoniams gydytojas. Jis savo energija, dėmesių ir šypsena...

Klasiškas De Colo pastūmė baskus prie prarajos krašto (4)

Eurolygos finalo ketverto šeimininkai rizikuoja virsti žiūrovais. Vitorijos „ Baskonia “...