Ar jums yra tekę kada į vakarėlį keliauti tuščiomis rankomis todėl, kad parduotuvėje jums tiesiog atsisakė parduoti alkoholinių gėrimų – mat neturėjote britiško paso? Mums teko.
© UPPA/Scanpix
Editai Jankantaitei (21 m.) ir Edgarui Jasaliniui (20 m.) taip pat taip yra nutikę. Jungtinėje Karalystėje (JK) studijuojantys antrakursiai įsitikinę, jog tai – tikrų tikriausia diskriminacija, prekybos centrų savivalė. Išklausiusi pasipiktinusių lietuvių istorijas TIESA ieškojo atsakymo į klausimą: kokios JK vartotojų teisės ir ar jos visiems vienodos?

Kaskart skirtinga tvarka

Nedideliame miestelyje gyvenantys studentai sako, kad populiariame prekybos centre „Sainsbury‘s“ jie jau kelis kartus buvo įsivėlę į nemalonius incidentus – pardavėjos jiems atsisakė parduoti alkoholio. „Jau senokai esame pilnamečiai – tad kodėl šeštadienio vakarą negalime išgerti vyno?“, – piktindamasi klausia E. Jankantaitė.

„Keisčiausia tai, kad kartais niekas neprašo jokio tapatybę liudijančio dokumento ir gėrimo parduoda be jokių diskusijų. Kartais dokumento paprašoma ir jį parodžius prekė parduodama. Na, o kartais, net ir pateikus asmens tapatybės kortelę, pareiškiama, kad ji netinka – reikia britiškos. Tada ir prasideda ginčai. Išties, man galvoje netelpa, kad tokia išsivysčiusi šalis taip klaidžioja savo įstatymų vingiuose“, – savo nuomonę dėsto E. Jasalinas.

Į parduotuvę – su pasu?

Edita ir Edgaras sako visaip bandę suprasti „Sainsbury's“ elgesį, tačiau jokios logikos taip ir neįžvelgę. „Kartą mūsų paprašė parodyti tapatybę liudijantį dokumentą – tai normali procedūra norint nusipirkti alkoholinių gėrimų. Tačiau kai parodėme lietuvišką ID kortelę, mums buvo paaiškinta, kad ji netinka – reikia paso“, – pasakoja studentai.

Paso studentai, žinoma, neturėjo pasiėmę. „Kodėl eidama į parduotuvę turiu neštis pasą? Juk tai svarbus dokumentas, visai nenoriu jo pamesti. Su ID kortele mane įleido JK, o čia esant, pasirodo, šio dokumento nepakanka. Koks absurdas!“, – stebisi lietuvė.

Tąkart, iškvietus parduotuvės valdytoją ir išsiaiškinus situaciją, pašnekovams buvo leista nusipirkti alkoholio vien su asmens tapatybės kortele. Tačiau po kelių savaičių toje pačioje parduotuvėje jaunuoliams vėl buvo atsisakyta parduoti alkoholio. Šį kartą vietoj ID kortelės buvo prašoma parodyti ne pasą, o vairuotojo pažymėjimą. „Buvome trise, vienas iš mūsų – nevairuojantis, jis vairavimo pažymėjimo paprasčiausiai neturi. Bandėme tai paaiškinti, bet mums buvo atšauta, jog, kol neparodysime trijų vairuotojų pažymėjimų, tol gėrimai liks parduotuvėje. Ar reiktų suprasti, kad alkoholį vartoti gali tik vairuojantys žmonės?“, – pečiais gūžčioja studentai.

Maža to, trečiąjį kartą buvo atsisakyta parduoti alkoholio net ir parodžius vairuotojo pažymėjimą. „Tuomet tiesiog pratrūkome kvatotis. Šįkart mums paaiškino, jog tinka tik britiškas vairuotojo pažymėjimas arba pasas. Argi tai ne diskriminacija? Jei esi užsienietis, važiuok alaus pirkti namo!“ – piktinosi vaikinas.

Ir šį kartą jaunuoliai išsikvietė parduotuvės valdytoją. Dar kartą pasiaiškinus situacijos nelogiškumą, pardavėjai buvo liepta jaunuolius aptarnauti. Vis dėlto savo pergale studentams neteko ilgai džiaugtis: po kurio laiko istorija pasikartojo, vėl buvo iškviesta valdytoja. Jau kita. Ji pareiškė, jog tokia „Sainsbury‘s“ politika, ir jei vaikinai negali pateikti reikiamo dokumento (britiško vairuotojo pažymėjimo arba paso), alkoholis jiems nebus parduodamas.

„Akivaizdu, kad jie patys pasiklydę savo sukurtuose labirintuose. Niekas nežino, kokios iš tiesų tos taisyklės, kokių dokumentų reikia ir kam ką galima parduoti. Vis dėlto aišku viena – britui tokių bėdų neiškiltų.“,– įsitikinusi Edita. Mergina priduria, kad nuo šiol alkoholinius gėrimus perka kitame prekybos centre - „Tesco“. Jame lietuviška tapatybės kortelė įtarimo niekam nekelia.

Tinka tik angliški dokumentai

TIESA kreipėsi į „Sainsbury‘s“ atstovus, prašydama paaiškinti, kodėl čia taip sudėtinga pilnamečiams nusipirkti net ir nestiprių alkoholinių gėrimų? Parduotuvės informacijos centre dirbantis Rogeris Adamsas pripažino, kad tinklas priima tik angliškus dokumentus ir teigė, jog pardavėjos, nesutikusios parduoti gėrimų, pasielgė teisingai. Anot jo, pardavusios alkoholį žmonėms, nepateikusiems reikalaujamų dokumentų, pardavėjos galėjo būti nubaustos pinigine bauda.

Paklaustas, kokiu pagrindu kitataučiai nėra aptarnaujami šioje parduotuvėje, R. Adamsas aiškaus atsakymo suteikti taip ir negalėjo. Teisindamasis jis teigė, jog „neįmanoma visų „Sainsbury‘s“ darbuotojų apmokyti, kaip atpažinti užsienietiškas tapatybės korteles, tad parduotuvei paprasčiausia – priimti tik angliškas“.

Pardavėjo sprendimas

Vartotojų teisių gynimo tarnybos pagalbos linijoje dirbančios Jackie Smith atsakymas taip pat nepaguos JK gyvenantiems ir alų mėgstantiems lietuviams. Ji teigė, kad joks įstatymas neapibrėžia, kokių dokumentų pardavėjas gali ir turi reikalauti. „Prekeivis alkoholio gali parduoti arba neparduoti savo nuožiūra. Net jei esi pilnametis britas ir nekeli jokių įtarimų, pardavėja gali nuspręsti alkoholio tau neparduoti. Prekeiviams leidžiama rinktis. Deja, pirkėjas šiuo klausimu padaryti nieko negali“, – tvirtino specialistė.

Ji pridūrė, jog jei atitinkamos institucijos sužinotų, kad alkoholio buvo parduota nepilnamečiui vien dėl to, kad įvyko nesusipratimas dėl užsienietiškų dokumentų, parduotuvei grėstų milžiniška bauda. „Norėdami apsisaugoti nuo tokių situacijų, parduotuvių vadovai gali uždrausti priimti užsienietiškus dokumentus, net jei jie yra išversti į anglų kalbą“, – tikino J. Smith.

Gink savo teises!

Nors JK ir lietuviams, ir kitiems užsieniečiams galioja tie patys įstatymai ir tos pačios vartotojų teisės kaip ir britams, dažnai lietuviams už jas tenka pakovoti. Be abejo, tai užims laiko ir kantrybės, tačiau galbūt susidūrus su rimtesne bėda nei troškulys, verta nenuleisti rankų.

http://www.consumerdirect.gov.uk/ – kone naudingiausias tinklalapis, suteikiantis daugiausia informacijos apie vartotojų teises JK. Šioje oficialioje svetainėje rasite ir nemokamos pagalbos linijos telefoną.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (57)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (334)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (4)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (824)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (27)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (56)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (809)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (60)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (3)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (4)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...