Vaida Vasiliauskaitė-Radzevičienė dabar jau gerbiama ponia, tačiau prieš 16 metų, kai vos tik atvyko į Londoną, buvo paprasta, sunkiai dirbanti darbininkė. Be to, dar ir nelegalė. Tokių kaip ji buvo tūkstančiai ir daugelis iki šiol sunkiai lenkia nugaras fabrikuose. Bet tik ne Vaida.
Vaida, Ainis
© LRT

Sugrįžti sugebėjo ir po deportacijos

Tačiau Vaidos istorija visai kitokia. Ji nuolat judėjo į priekį, siekė išsilavinimo, geresnio darbo ir labai norėjo šeimos. Visi norai išsipildė. Buvusi valytoja tapo nekilnojamo turto agentūros vadove, kiekvieną savaitę suraitančia pardavimo arba nuomos sutartis už įspūdingas sumas. Be to, šalia savęs ji glaudžia septyneriais metais jaunesnį mylimąjį, taip pat lietuvį Ainį. Neseniai šeima susilaukė ir pagausėjimo.

„Atsimenu, tikrai nebuvo lengva išvažiuoti <...>. Tiesiog norėjau užsidirbti pinigų ir grįžti atgal. Jokios minties pasilikti nebuvo“, – prisimena lietuvė.

Į Angliją su studento viza atvykusi Vaida greitai šioje šalyje tapo nelegale. Tuo metu – 2002 metais, kol Lietuvos dar nebuvo Europos Sąjungoje, taip darė daugelis.

„Pradžia buvo nelengva. Niekas čia nieko nelaukia, niekas nieko nežada. Jeigu yra kažkokia vieta, tai ji laisva tik kelias dienas, jei ne tu [ją užimsi], tai kitas“, – apie anuometinius įsidarbinimo ypatumus „Emigrantams“ pasakoja lietuvė.

Nelegalai rizikavo būti deportuoti. Tačiau Vaida ne tik rizikavo, bet ir įkliuvo. Netikėtai, vienoje iš Londono traukinių stočių policijos sulaikyta lietuvė gavo siuntimą atgal į namus. Sugrįžti į Angliją jai buvo praktiškai neįmanoma, tačiau lietuvė sugebėjo. Į šalį šįkart ji atvyko per Airiją. Žinoma, vėl nelegaliai.

Lietuvoje viešuosius ryšius studijavusi Vaida Londone karjerą pradėjo nuo viešbučio kambarinės pareigų. Vėliau ėmėsi tvarkyti ne tik viešbučius, bet ir asmeninius žmonių būstus. Čia, žinoma, atlyginimas buvo didesnis. Jis dar pakilo pradėjus dirbti nekilnojamojo turto (NT) agentūroje. Tik tada emigrantė jau užėmė administratorės pareigas.

Norint eiti į priekį, reikia savimi pasitikėti. O to šiai lietuvei netrūko. Ji ne tik save pačią, bet ir kitus įtikino, kad gali daug pasiekti. Panaudojusi kelis triukus, atrakindavo visas duris, į kurias tik belsdavosi.

Iš valytojos – į NT agentes

Dirbti parduodant namus ir butus buvo sena Vaidos svajonė, tačiau ji pati tikrai niekada nebūtų patikėjusi, kad ta svajonė išsipildys Londone. Įmonė, kurioje lietuvė dirbo administratore, bankrutavo, tačiau netrukus Vaida sulaukė buvusio kolegos pasiūlymo dirbti su juo. Čia lietuvė jau nebebuvo administratore – pati pradėjo aprodyti nekilnojamojo turto objektus.

O pabandyti nerti jau į nuosavą verslą užsispyrusią moterį įkalbėjo šalia atsiradęs vyras. NT apsaugos srityje dirbusį lietuvį Ainį Vaida sutiko Londone, vienos draugės vakarėlyje.

„Tiesiog sakau – atėjo laikas. Išeik iš darbo, aš išeinu iš savo darbo, ir darom savo kompaniją. Užtenka čia kitiems nugarą lenkti“, – pasakoja lietuvis.

Ainis skaičiuoja, kad pradėti bet kokį verslą tokio dydžio mieste kaip Londonas gali būti pražūtinga. Jis pats negalėjo patikėti, kiek daug įvairiausių išlaidų atsiranda.

„Žmogus atsikelia, nueina į darbą ir žino, kad jis uždirba algą. Tai, kad aš nuėjau į darbą, dar nereiškia, kad aš algą uždirbau. O išlaidos milžiniškos“, – pasakoja emigrantas. Pavyzdžiui, reklamai įmonė išleidžia tiek, kiek išleistų mokėdama dar vienam darbuotojui.

„Mes esame tokie du užsispyrėliai. Ir vienas kitą papildome visiškai kitokiomis savybėmis. Vaida daugiau yra perfekcionistė, o aš, žodžiu, nemėgstu sėdėti vietoje“, – LRT laidai „Emigrantai“ atvirauja lietuvis.

Pasakodami apie savo darbą Vaida ir Ainis daug kartų pakartoja, kad viskas be galo sudėtinga. Jie įsitikinę, kad NT sferoje pasiseka tik tiems, kurie nuolat sunkiai dirba ir nebijo rizikos.

Rytų Londone, Leytono rajone gyvenanti pora visai netoli namų atidarė savo biurą, kuriame kasdien priima klientus ir atsakinėja į būsto ieškančių žmonių skambučius.

„Su kolega paskaičiavome, kad kažkur per metus tu kaip profesionalas, specialistas dirbi su kažkur apie 10 tūkst. žmonių“, – pasakoja Ainis ir pabrėžia, kad toks žmonių kiekis būtinas, jei nori, kad įmonė būtų pelninga.

Būstus klientai naudoti nori ne tik gyvenimui

Biure sulaukę skambučio Ainis ir Vaida iš karto nesidžiaugia. Sako, kad kiekvieną ieškantį būsto žmogų jie patikrina, domisi įvairiausiomis detalėmis. Galiausiai daug kas atkrenta, nes, pasirodo, Londone namus nuomininkai mėgsta panaudoti pačioms keisčiausioms reikmėms. Kaip pasakoja Vaida, potencialūs klientai kartą siūlė sumokėti jai už tai, kad parūpintų butą, kuriame būtų geros sąlygos kanapėms auginti.

Kasdienybė šioje srityje – patikrinti, kiek būsimasis nuomininkas uždirba. Daug kam Londone vien dėl to ilgą laiką nepavyksta rasti namų, todėl tenka nuomotis nelegaliai, mažą kambarį pas kitus emigrantus.

Bet garantijų nėra ir tada, kai nuomininkas gauna gerą atlyginimą. Kaip pastebi LRT laidos „Emigrantai“ herojai, pirmas dalykas, už kurį žmonės nustoja mokėti, kai suprastėja jų finansinė padėtis – nuoma. Jeigu Didžiojoje Britanijoje nuomininkas staiga netenka darbo ir nebeturi iš ko susimokėti nuomos, pasirodo, iš namų jo niekas negali išvaryti.

„Anglijoje niekas nieko nemeta į gatvę. <...> Jei čia jau esi, turi vaikutį, neturi darbo, iš karto – valstybės parama, iš karto – išlaikymas. Jokių problemų. Duos ir butą nemokamai“, – pabrėžia Ainis.

Visgi nuo blogų klientų ši pora moka apsisaugoti. Jų nekilnojamo turto agentūra nuolat plečiasi ir turi ambicingų planų.

„Turim tikslą, kuris yra labai paprastas: augti ir kiekvienais metais dvigubėti. Tas tikslas yra nustatytas 3–4 metams į priekį, turime partnerius, kurie tą tikslą palaiko, ir realiai viskas priklauso tik nuo mūsų pačių“, – kalba lietuvis.

Paklausta, ar kada ruošiasi sugrįžti į Lietuvą, stulbinamą karjerą Londone padariusi Vaida tik nusišypso.

„Iš tikrųjų, aš 10 metų šventai tikėjau, kad mes čia laikinai, ir specialiai kai kurių daiktų nepirkau <...> O po to... Nežinau, man atrodo, kad po eilinio grįžimo į Lietuvą kažkas man buvo, kažkoks lūžio taškas“, – atvirauja emigrantė.

Laida „Emigrantai“ – kiekvieną antradienį 19:30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (68)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (165)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (168)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (155)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (71)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (11)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (766)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...