aA
Britanijos valdžia neseniai oficialiai paskelbė apie padidėjusią terorizmo grėsmę šalyje. Aukšti valstybės pareigūnai įspėja, jog teroristinių atakų galimybė tokia pat didelė kaip 2005 m. liepos mėnesį, kai buvo įvykdyta nemažai sprogdinimų Londono metro ir autobusuose. Penkiabalėje pavojaus skalėje atakos galimybė šiuo metu žymima numeriu 4. Praktiškai tai yra perspėjimas žmonėms, kad būtų budrūs ir pastebėję ką nors įtartina nedelsiant informuotų pareigūnus.
© AFP/Scanpix

Kita vertus, tai reiškia, kad niekuo dėti praeiviai vis dažniau gali būti sustabdomi ir apieškomi. Neseniai taip nutiko keliems lietuviams fotografams, sumaniusiems savo kameromis užfiksuoti naktinio Londono gyvenimą.

Sausio 23 d. į Trafalgaro aikštę Londone susirinko maždaug tūkstantis žmonių su fotoaparatais, kurie savo objektyvus nukreipė vieni į kitus. Tačiau tai nebuvo toji flashmobo vardu žinoma naujoviška jaunimo pramoga, o rimta Londono fotografų surengta akcija „Aš fotografas – ne teroristas“. Akcijoje dalyvavo ir gera dešimtis Londone gyvenančių lietuvių.

Vienas iš jų – Tomas Lelys – gerai žinomas krepšinį mėgstantiems lietuviams – jo darytas BLKL rungtynių nuotraukas galima išvysti BLKL tinklalapyje ir „Infozonos“ puslapiuose. Jis sakė, jog per pastaruosius metus itin padaugėjo atvejų, kai viešuosius objektus fotografuojantys asmenys, kartais net turistai, yra sustabdomi ir apieškomi policijos.

„Būna net taip, kad liepiama ištrinti nuotraukas, arba konfiskuojami fotoaparatai. Keturi mūsų fotoklubo nariai – aš, Andrius Petručėnia, Arentas Butkus ir Petras Gagilas – irgi buvome sustabdyti policininkų. Mes darėme tokį projektą apie naktinį Londoną, ir policininkams kilo įtarimas, kodėl vidury nakties fotografuojame, sustabdė“, – prisiminė T. Lelys.

Su fotoaparatu jau daug metų nesiskiriantis vaikinas minėjo, kad jiems pasisekė, nes pakliuvo malonūs policininkai, kurie netgi leidosi fotografuojami. „2008 metais buvo išleistas antiteroristinio akto papildymas, pagal kurį policijos filmuoti ar fotografuoti nėra galima. Tačiau šitie policininkai neprieštaravo – vieną apieško, o kitas fotografuoja.“

Fotografija besiverčiantis vaikinas sakė, jog Londone yra daugybė vietų, kurių negalima fotografuoti, nes gausiai lankomos ar strategiškai svarbios vietos domina teroristus. „Pavyzdžiui, Trafalgaro aikštėje beveik niekur fotografuoti negalima, Westminsterio irgi ne, Londono metro, daugybė kitų vietų… Atskiros savivaldybės irgi yra užsidėjusios savo draudimus, tai jau tampa cenzūra, – pažeidžia žmogaus teisę fotografuoti viešojoje vietoje. O jei teroristams kokia nors vieta įdomi, jie gali atsidaryti „Google street view“ ir geriausiai viskas matosi“, – piktinosi T. Lelys.

Jis sakė nesitikintis, kad įstatymas, leidžiantis policijai be priežasties sustabdyti ir apieškoti bet kurį asmenį, kada nors bus panaikintas. Tad kiekvienam viešojoje vietoje susiruošusiam fotografuoti žmogui jis patartų susipažinti su savo teisėmis ir taisyklėmis, ką gali ir ko negali policininkas. „Pagal įstatymą žmogus, jei jis nedaro nieko bloga, neprivalo policijai pateikti savo duomenų. Bet jei pradedi su jais ginčytis, jei imi priešintis, tada prasideda bėdos. Daug policijos savivalės, bet jei jiems labai protingai pasakai, kad jie to ar to negali daryti, ar reikalauti, jie pamato, jog turi reikalų su išmanančiu žmogumi, ir tampa sukalbamesni“, – pataria policininkų apieškotas fotografas.

Beje, užsienyje gyvenančių lietuvių fotografų tinklalapyje fotofiltras.lt yra nuoroda, pagal kurią galima susirasti ir atsispausdinti patarimus, ką daryti ir kaip elgtis, jei policija tave sustabdo dėl to, kad fotografuoji.

Apie sustabdomus ir apieškomus fotografus ne kartą yra pranešusi britų žiniasklaida. Naujausias nutikimas – sausio 25 d. buvo sustabdyti ir apieškoti žinomi televizijos vedėjai. Keistai apsirengę ir rankose nešdamiesi ryškiaspalvius plaukų džiovintuvus reportažą vaikų programai rengę žurnalistai policijai pasirodė įtartini.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (4)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Kokia išeitis laukia Pranckiečio situacijoje – ekspertai įvardijo vienintelį būdą išsikapanoti (107)

„Mano manymu, šią situaciją galima išspręsti vieninteliu būdu – Seimas turėtų susėsti ir...

Rimvydas Valatka. Kolchozas „Karbauskio keliu“ žengia į dangų (8)

Kartą seniai seniai prie Naisių pilkalnio iš po nakties išdygo žalias kolchozas, o gal taboras...

Aistros greta parketo: įžūlus „Žalgirio“ sirgalių sumanymas įaudrino „Ryto“ gerbėjus (80)

Prasidėjus „Ryto“ ir „Žalgirio“ rungtynių trečiam kėliniui būrys „Žalgirio“...

Užkalnis: po tokio maisto Neptūnas eina mylėti undinių (67)

Geriausias jausmas, valgant Lietuvoje, būna tada, kai pasijunti esąs ne Lietuvoje, o kur nors kitur....

Tragiška avarija Širvintų rajone: įvykio vietoje žuvo jaunas motociklininkas (35)

Sekmadienį Širvintų rajone įvyko tragiška avarija. Policija pranešė, kad žuvo...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines (114)

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Dviejuose Lietuvos miestuose sekmadienį užfiksuota padidėjusi oro tarša (7)

Šiandien, sekmadienį, oro tarša Vilniuje ir Kaune buvo padidėjusi. Tokie duomenys pateikiami...