Emigravusiems artimiesiems ir draugams didžiųjų metų švenčių proga siųstus solidžius siuntinius per krizę keičia nedideli, iki 2 kilogramų, dovanų paketai. Tokią tendenciją pastebi bendrovės „Lietuvos paštas“ Panevėžio filialo darbuotojai.
© Corbis

Šią savaitę jiems prasidėjo tradicinis prieššventinis darbymetis – nešini siuntiniais paštą užplūsta gyventojai.

„Sunkmetis nepakeitė įpročių siųsti dovanas į užsienį, tik šiemet, matyt, jos bus kuklesnės nei anksčiau“, – „Sekundei“ sakė Panevėžio filialo operatorė Vida Šakienė. Vakar ji siuntas iš gyventojų priėmė kartu su kolege. Tad laukiančiųjų eilutė tirpo sparčiau nei kitomis dienomis, kai dirba po vieną.

Krizė išretino pašto darbuotojų gretas, taigi per šventes, kai padaugėja korespondencijos, jiems kartais tenka paplušėti ir po darbo. Dauguma klientų pakantūs, nesipiktina priversti eilėje palaukti pusvalandį ar net gerokai ilgiau.

Kai kurie, matydami, kad siuntinių priėmėjai pluša net suplūkę, palieka jiems keliasdešimt centų ar litą arbatpinigių, pavaišina saldainiais.

„Ir aš litą pridėjau, nors eilėje prastovėjau gal valandą, kol atidaviau siuntinį dukrai į JAV. Mačiau, kad pašto darbuotoja tekinom aptarnavo klientus“, – sakė antradienį Panevėžio centriniame pašte Respublikos gatvėje apsilankiusi 50 metų panevėžietė Eleonora.

Šiemet jos dukra negrįš švęsti Kalėdų į Lietuvą, tad moteris suskubo nusiųsti jai dovaną.

Manoma, kad dėl sunkmečio ir pablogėjusio susisiekimo su Europos šalimis lėktuvais šiemet per šventes mažiau užsienyje dirbančių ir gyvenančių lietuvių grįš į Lietuvą. Jie su savo artimaisiais dovanomis veikiausiai keisis paštu.

Siuntėjai stengiasi taupyti

Bendrovės „Lietuvos paštas“ Panevėžio filialo pavaduotoja Zita Vilčinskienė sakė, kad įstaiga krizę pajuto itin skaudžiai – klientų sumažėjo apie 15–20 procentų. Tad šventinis periodas, kai siuntų būna gerokai daugiau, yra džiugus metas.

Tiesa, kol kad paštininkai labai neskuba džiaugtis – rezultatai paaiškės po Naujųjų metų. Bet jau nuo gruodžio pradžios pamažu pradėję augti siuntų srautai nuteikia optimistiškai.

„Tikimės, kad šiais metais šventinės korespondencijos bus panašiai kaip pernai“, – vylėsi pavaduotoja.

Panevėžyje gyventojai siųsti dovanas į užsienį suskato nuo šio pirmadienio. Šiomis dienomis centriniame pašte prie siuntas priimančio langelio nuolat nusidriekusi klientų eilutė.

Pasak Z.Vilčinskienės, šiemet padaugėjo gyventojų, kurie artimiesiems ir draugams į užsienį siunčia iki 2 kilogramų svorio dovanų paketus.

Išsiųsti tokį neregistruotą paketą į užsienio šalis kainuoja 15 litų, registruotas yra 7 litais brangesnis. Tai gerokai pigiau, nei siųsti paketą iki 5 kilogramų svorio, jau nekalbant apie sunkesnį siuntinį.

Gyventojai šiemet atidžiau analizuoja pašto įkainius ir suka galvą, kaip pigiau nusiųsti dovanas. Pavyzdžiui, kai kurie susiskaičiuoja, kad 4 kilogramus sveriantį paketą pigiau siųsti padalintą į du paketus po 2 kilogramus.

Dovanų paketai ir rečiau – siuntiniai dažniausiai keliauja į Airiją, Angliją, Ispaniją, Norvegiją, Švediją, Suomiją, Daniją, JAV, Kanadą. Būna ir siuntinių į tokias egzotiškas šalis kaip Kolumbiją, Braziliją.

Šią savaitę pašto darbuotojai kasdien priima maždaug po 60–70 neregistruotų ir po 30–40 registruotų paketų ir siuntinių. Jie sako, kad maždaug tiek būdavę ir pernai per šventinį laikotarpį.
Paketų, siunčiamų į ES šalis, turinio deklaruoti nereikia. Į kitas šalis gyventojai dažniausiai nurodo siunčiantys saldainių, kūčiukų, įvairių suvenyrų, knygų.

Pašto darbuotojai priimti vieną paketą užtrunka laiko, nes reikia jį pasverti, tinkamai supakuoti ir panašiai.

„Tai – atsakingas darbas. Įsivaizduokite, kaip pasipiktintų klientas, jei sužinotų, kad jo giminaitis ar draugas negavo kalėdinės dovanos“, – sakė Z.Vilčinskienė.

Į Panevėžio centrinį paštą siuntos suvežamos iš 7 miesto ir 17 rajone esančių stacionarių skyrių bei vieno kilnojamojo pašto, taip pat skyrių visoje apskrityje. Tranzitu keliaujančių siuntų apskaita Panevėžyje nedaroma.

Padaugėjo ir laiškų

Z.Vilčinskienė sakė, kad gruodį padaugėjo ir laiškų, taip būna kasmet. Per parą priimama ir išsiunčiamą per toną korespondencijos. Prie centrinio pašto esančios laiškų dėžutės paprastai tikrinamos du kartus, dabar iš jų laiškai išimami kelis kartus. Iš kitų 30 mieste esančių pašto dėžučių laiškai išimami kartą per dieną.

„Internetas nurungė sveikinimus paštu. Tarybiniais metais šventiniu laikotarpiu visas pašto dėžutes, kurių buvo gerokai daugiau, ištuštindavome po kelis kartus per dieną, nes laiškai netilpdavo“, – pasakojo pavaduotoja.

Pašto darbuotojai tikino, kad gyventojai praranda laiškų rašymo įgūdžius – nesugeba tinkamai užrašyti adresato, nenurodo savo adreso. Jie rodė šūsnį laiškų, kurie grįžo atgal, tačiau jų nėra kam grąžinti, nes nenurodytas siuntėjas.

KOMENTARAS

Siuntų skaičių augina elektroninė prekyba

Jurgita Surplienė, AB „Lietuvos paštas“ Komunikacijos skyriaus viršininkė

Pašto pervežimo centre, kuriame fiksuojamos ir apdorojamos visos gaunamos ir siunčiamos pašto siuntos (tiek vidaus, tiek ir tarptautinės) , gruodžio 8–14 dienomis priimta apie 30 tonų vidaus korespondencijos siuntų. Iš jų 10 tonų išsiųsta į užsienį. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šiais metais vidaus korespondencijos siuntų per vieną toną mažiau.

Tarptautinių pašto korespondencijos siuntų gauta per 14 tonų, pernai jų buvo gauta apie 13 tonų. Taigi šiais metais iš užsienio gauta 1 tona daugiau pašto siuntų nei 2008 metais. Pastebime, kad šventiniu laikotarpiu suaktyvėjo prekyba internetu. Daugiau lietuvių perka užsienyje internetu ir siunčiasi prekes į Lietuvą.

Galima pasakyti, kad šiais metais bendri šventinės korespondencijos kiekiai yra panašūs kaip ir pernai. Tikslūs skaičiai bus žinomi pasibaigus šventiniam periodui – kitų metų sausį.

2008 metų gruodžio–2009 metų sausio mėnesiais Lietuvos paštu iš viso buvo siunčiama apie 150 tonų pašto siuntų.

Noriu pabrėžti, kad norint suspėti artimuosius, draugus Lietuvoje ar užsienyje pradžiuginti laišku ar siuntiniu, svarbu juos išsiųsti anksčiau nei likus kelioms dienoms iki švenčių. Taip pat svarbu laikytis pašto taisyklių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (37)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (524)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (12)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (38)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (768)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (95)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (19)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (42)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (7)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....