aA
Seimo sprendimas palikti Lietuvos pilietybę Europos Sąjungos (ES) ir NATO šalių pilietybę įgijusiems lietuviams pažeidžia Konstituciją ir sumenkina Lietuvos pilietybės svarbą, teigia teisės daktaras Dainius Žalimas. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas pirmadienį sakė, kad Seimas išeivių problemas galėjo išspręsti pritaikydamas kaimyninės Lenkijos patirtį, kuri užsienyje gyvenantiems tautiečiams dalija specialias teises suteikiančias Lenko kortas.
© M.Ambrazo nuotr.
Naujoje Pilietybės įstatymo redakcijoje numatyta, kad Lietuvos pilietybės nepraras asmenys, turintys ES ir NATO valstybės narės pilietybę, taip pat asmenys, įgiję kitos valstybės, su kuria Lietuva yra pasirašiusi sutartį dėl pilietybės, pilietybę.

"Seimo nariai patys supranta, kad toks reglamentavimas prieštarauja Konstitucijai. Tai pavers dvigubą pilietybę masiniu reiškiniu", - sakė D. Žalimas.

Kad siūlomos pataisos gali prieštarauti Konstitucijai, parlamentarus yra perspėjęs ir Seimo Teisės departamentas. Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad pagal Konstituciją dviguba pilietybė gali būti tik itin reta išimtis, o ne paplitęs reiškinys.

Anot D. Žalimo, pernelyg plačiai dvigubą pilietybę įteisina ir nuostata, leidžianti išlaikyti Lietuvos pilietybę asmenims, tradiciškai gyvenantiems valstybėse, su kuriomis Lietuvą skiria valstybės siena, net jei jie neatsisako kitos šalies pilietybės.

"Kas yra tradicinis gyvenimas, nesupranta ir patys Seimo nariai. Matyti, kad tai labai platus ratas asmenų, gyvenančių Baltarusijoje, Rusijoje, Lenkijoje ir Latvijoje", - teigė D. Žalimas.

Anot VU Teisės fakulteto Tarptautinės ir ES teisės katedros vedėjo, įstatyme yra ir daugiau nelogiškų normų - pavyzdžiui, nuostata, numatanti, kad teisė į pilietybę neterminuotai išlaikoma lietuvių kilmės asmenims, gyvenantiems kitose valstybėse.

"Yra tokių lietuvių kilmės asmenų, kurie gyvena Lietuvoje, bet yra Australijos piliečiai. Pagal šitą redakciją jie neturi teisės į pilietybę - tam jie turėtų grįžti į Australiją. Tokių nesąmonių yra pilnas tekstas. Tai yra vienas prasčiausių Seimo kada nors priimtų įstatymų, beje, žinant, kad jis pažeidžia Konstituciją", - sakė D. Žalimas.

Anot teisininko, jeigu Seimas išties norėtų plačiai įteisinti dvigubą pilietybę, jis neišvengiamai turėtų keisti Konstituciją. Vis dėlto, anot D. Žalimo, taip būtų nuvertinama Lietuvos pilietybė.

"Pilietybė yra ištikimybės valstybei kategorija. Jeigu žmogus sąmoningai siekia kitos valstybės pilietybės, vadinasi, jam Lietuvos pilietybės nereikia. Ar mums tokių piliečių reikia, kurie Lietuvos pilietybę iškeičia į kitą? Kitos valstybės labai mažai toleruoja tokius dalykus. Jeigu asmuo gali atsisakyti Lietuvos pilietybės vardan Amerikos, tai aš nieko blogo nematyčiau, jei atsisakytų Amerikos pilietybės vardan Lietuvos, bet to nenori daryti", - sakė D. Žalimas.

Siūlo Lietuvio kortą

Teisininko įsitikinimu, norint išspręsti išeivių problemas vertėtų tinkamai sureglamentuoti ne pačios pilietybės, o teisės į pilietybės institutą.

"Galima numatyti, kad teisę į Lietuvos pilietybę neterminuotai išsaugo visi lietuvių kilmės asmenys, bet ją gauna tik tada, kai atsisako turimos valstybės pilietybės. Jiems nebūtų taikomos tokios sąlygos kaip kalbos mokėjimas ar panašios, būdingos natūralizacijai. Tik reikėtų tinkamai sureglamentuoti tokių asmenų statusą - pavyzdžiui, Lenkijoje yra Lenko korta, taigi galėtų būti kažkas panašaus į Lietuvio kortą", - teigė D. Žalimas.

Anot docento, tokių asmenų teisės iš esmės prilygtų piliečių teisėms - jie galėtų nekliudomai gyventi, mokytis, dirbti Lietuvoje, tik neturėtų politinių teisių - dalyvauti Seimo ir Prezidento rinkimuose.

Už naują Pilietybės įstatymo redakciją pirmadienį balsavo 78 Seimo nariai, keturi buvo prieš, devyni susilaikė.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

NT mokesčio mokėtojų paieškos parlamente: mokėsiu, ir daug (54)

Dalis tarp turtingiausių šalies politikų patenkančių Seimo narių net nebando išsisukinėti ir...

Pinigai teka į NT: įspūdingai išaugo turinčių 5 ir daugiau butų skaičius (51)

Lietuvoje daugėja gyventojų, kurie turi ne po vieną butą, bet ir po du, tris ar net penkis ir...

Po pirmųjų 100 Nausėdos dienų – skirtingi vertinimai: laukia labai svarbus lūžis (27)

Vertinant prezidento Gitano Nausėdos darbo šalies vadovo poste pirmąsias šimtą dienų, kurias...

JAV turtuoliai ir jų mokesčiai: artėjant rinkimams – klausimas kaip ir kodėl iš jų paimti daugiau (2)

„ The New York Times “ neseniai paskelbė dramatišką infografiką, rodantį, kad nuo šeštojo...

7 patarimai pakeis jūsų gyvenimą: naudodamiesi jais padidinsite savo optimizmą ir sumažinsite nerimą (1)

„Žvelgiant iš psichologinės pusės, nerimas yra savotiškas apsirikimas. Jis atsiranda, kai...

Lietuvių sukurtos medžiagos padėjo pasiekti pasaulinį rekordą: tai – daugelio mokslininkų tyrimų objektas (1)

Nuo šiol tandeminių perovskitinių-CIGS saulės elementų efektyvumas siekia 23,26 proc. – tai...

Mokytoja stengiasi į mokyklą privilioti tėvus: kai pamato, ką daro vaikai, jiems atsiveria akys

Mokiniai ir mokytojai – tai ne visi mokyklos bendruomenės nariai. Taip nusprendė Varėnos rajono...

Populiariausias Kauno rajonas po 10 metų gali tapti neatpažįstamu (5)

Vilijampolė – vienas aktyviausiai besikeičiančių Kauno rajonų, išsidėstęs palei Neries ir...

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis apie jam atliktą vazektomiją: ilgą laiką artimieji manė, kad aš juokauju (65)

Kai kam nors pasakai, kad pasidarei vazektomiją, reakcija būna daugmaž vienoda. Pirma tavimi...

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (29)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...