Jurga Vidugirienė
© „Lietuvis“
Pirmą kartą kultūrinių ir informacinių centrų, kuriuose vyktų susitikimai, renginiai bei paskaitos užsienio lietuviams, kūrimo klausimą iškėlė Airijos lietuvių bendruomenės (ALB) atstovai Jurga Vidugirienė ir Mindaugas Maciulevičius 2005 m. gegužę Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos surengtoje konferencijoje “Naujoji Lietuvos emigracija: problemos ir galimi sprendimo būdai”.

2006 m. ALB Tarybai pristatytas vienas iš kertinių bendruomenės ateities tikslų - kuo greičiau įkurti Lietuvos informacinį centrą. Apie būtinybę kurti tokį centrą bendruomenės vadovybė kalbėjo ir tų pačių metų lapkritį vykusio teletilto su Užsienio reikalų ministerija metu.

Netrukus Vilniaus miesto savivaldybė susitikime su ALB atstovais pažadėjo pagalbą steigiant Airijoje informacinį centrą, kuris skatintų turizmą ir investicijas Lietuvoje.

Centro kūrimo idėja aptarta ir su 2006 m. lapkritį Dubline viešėjusiu Socialinių reikalų ir darbo ministerijos valstybės sekretoriumi Rimantu Kaireliu. Tuomet išsakyta mintis, jog tokius centrus reikėtų steigti ir kitose, gausias lietuvių bendruomenes turinčiose šalyse, svarstytas informacinių centrų vaidmuo Ekonominės migracijos valdymo strategijoje. 2007 m. vasario 7 - 9 dienomis Vilniuje vykusioje konferencijoje “Lietuviai Lietuvoje ir svetur: spręskime problemas kartu” ALB pirmininkė Jurga Vidugirienė centro projektą pristatė politikams, žurnalistams, visuomenės veikėjams.

Konferencijos metu ALB pirmininkė ir Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė ketinimų protokolą. Savivaldybė įsipareigojo padėti įkurti Informacinį centrą Airijoje bei įsteigti jame pareigybę. Būtinybei skleisti informaciją apie Lietuvą pritarė ir ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas. 2007 m. vasario 8 d. vykusiame susitikime su Airijos lietuvių bendruomenės atstovais išsakyta mintis, jog užsienio lietuviai menkai informuojami apie Lietuvoje vykstančius teigiamus pokyčius, daugeliui trūksta informacijos apie mokesčius, investavimo galimybes. Premjeras pripažino, jog žinias apie Lietuvą pravartu skleisti ir airiams. Susitikimo metu svarstyta galimybė informacijos biurą iš pradžių steigti Dubline. Vėliau jo padaliniai galėtų atsirasti ir kituose Airijos miestuose. G.Kirkilas patikino, jog įvertinusi tokio centro koncepciją Vyriausybė galėtų suteikti būtiną finansinę paramą.

ALB Tarybai pritarus, 2007 m. liepos 1 d. Tautinių mažumų ir išeivijos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės rašytame laiške išsakyta ALB nuomonė, jog tokio pobūdžio centras Airijoje gyvenantiems lietuviams yra būtinas, nes, norint padėti visiems, ieškantiems ar prašantiems pagalbos, dirbti visuomeniniais pagrindais jau nebepakanka.

Keitėsi juridinis statusas

Visus tuos metus vien kalbomis neapsiribota. Praėjusių metų rugpjūtį Lietuvos informacijos mainų centras - LITH(c) (Lithuanian Information Trading Hub) užregistruotas Airijos įmonių registracijos biure (CRO). Tai unikali organizacinė struktūra, transliuosianti informaciją įvairiomis medijos priemonėmis - tiesioginio kontakto, vaizdo, rašytinės bei virtualios informacijos sklaidos sąveikos principu.

Taip pat intensyviai tęsti parengiamieji darbai - buvo rašomas verslo planas, skaičiuojamas biudžetas, kuriama centro veikimo struktūra, dėl milžiniškų krūvių bei nemažų asmeninių išlaidų keitėsi komandos nariai. Praėjusiais metais pateikta paraiška Airijos fondams, tačiau finansavimo gauti nepavyko. Pakoregavus projektą, jį bandoma įgyvendinti pačių steigėjų jėgomis.

LITH idėja pristatyta prezidentui, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui, užsienio reikalų ministrui Petrui Vaitiekūnui, Vyriausybės kanceliarijos Žinių visuomenės departamentui. Informacinio centro kūrimo iniciatyvą palaiko Lietuvos ambasada Airijoje, Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas, kitos vyriausybinės institucijos.

Teiks naudingą informaciją tiek lietuviams, tiek airiams

Pristatydama būsimo centro struktūrą J.Vidugirienė akcentavo, kad LITH informacijos sklaidą užtikrins ne tik tiesioginio kontakto, ką paprasčiausia daryti centro ofise, būdu. Pastaruoju metu dalis komandos triūsia kurdami internetinį centro tinklapį, planuojama leisti periodinį leidinį lietuvių kalba, steigti LITH turizmo skyrių, organizuoti parodas bei kitus renginius.

Siekiant kiek labiau artimesnio kontakto ir su kituose Airijos miestuose gyvenančiais tautiečiais, numatyta ieškoti partnerių, savotiškų tarpininkų, pasirengusių talkinti platinant tiek spaudos leidinį, tiek apsikeičiant informacija bei naujienomis.

Informacinio centro tikslas, anot J.Vidugirienės, užtikrinti Airijoje gyvenančių lietuvių gyvenimo kokybę, o teikiant kokybišką ir koncentruotą informaciją apie Lietuvą, stiprinti užsienyje gyvenančių tautiečių pilietinius, politinius, turtinius bei emocinius ryšius su Tėvyne, platinti informaciją apie Lietuvos turizmo išteklius ir paslaugas, atsakyti į konkrečius paklausimus, skatinti atvykstamąjį turizmą į Lietuvą, kurti šiuolaikinę turizmo informacinę sistemą, kuri aprūpintų užsienio turistus centralizuota ir visapuse informacija apie turizmo paslaugų pasiūlą šalyje. Taip pat - konsultuoti, teikti informaciją bei rekomendacijas valstybinėms ir visuomeninėms Airijos institucijoms, versti ir platinti jų teikiamą informaciją, orientuotą į lietuviškąjį kontingentą.

Numatyta, kad LITH paslaugų biuras informuos apie darbo rinką, investicines galimybes, verslumą, nekilnojamojo turto įsigijimo ir išlaikymo klausimus, socialines garantijas, paslaugas ir pagalbą, mokesčius bei teisinę bazę, sveikatos apsaugos ir draudimo klausimus, vidurinį bei aukštąjį mokslą tiek Lietuvoje, tiek ir Airijoje, taip pat - apie vaikų reintegraciją, lygias galimybes, pramogas, statistiką.

LITH turizmo skyrius nemokamai teiks informaciją apie turizmo infrastruktūrą, kelionių agentūras ir jų veiklą, lankytinus Lietuvos bei Airijos objektus, šventes, parodas, koncertus, platins informacinius leidinius apie turizmo paslaugas Lietuvoje, bendradarbiaus su Lietuvos miestų bei rajonų turizmo centrais, tarpininkaus bei rekomenduos kelionių organizavimo, apgyvendinimo, maitinimo, transporto paslaugų tiekėjus turistinėms grupėms bei individualiems asmenims, atstovaus Lietuvą Airijoje vykstančiose parodose, konferencijose bei kituose renginiuose, kurs bei populiarins Lietuvos turizmo įvaizdį Airijos rinkoje, Lietuva besidominčius airius informuos apie turizmo bei investicines galimybes Lietuvoje, mūsų šalies kultūrą, švietimą, mokslininkų pasiekimus.

J.Vidugirienė įsitikinusi, jog neteikiant informacijos apie lietuvišką produktą ir paslaugas užsienyje yra stabdoma lietuviškosios rinkos plėtra šalies viduje bei už Lietuvos ribų. LITH neabejotinai veiksmingai pristatys Lietuvą Airijai, o Airiją ir jos rinką - Lietuvai. Centras ne tik teiks informaciją apie turizmą, paslaugų sektorių bei investicijas Lietuvoje, bet garsins šalies vardą, jos istoriją bei kultūrą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (162)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (2)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (103)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (17)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (410)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Tryliktasis Dakaro etapas: puikiai pasirodęs Žala finišą pasiekė 9-oje vietoje, Juknevičius ir Vanagas dvidešimtuke (524)

Priešpaskutinis 2018 metų Dakaro etapas Lietuvos komandoms klojosi lyg iš natų. Geriausiai sekėsi...

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (480)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

„AX Armani“ su naudingais lietuviais paskutinę sekundę triumfavo Vitorijoje, CSKA paėmė „Pao“ tvirtovę „Real“ krito Malagoje (9)

Viena autsaiderių Milano „AX Armani“ (6/13) Eurolygoje iškovojo antrąją pergalę iš eilės....

Nesušalkite! 6 pozos, tinkamos seksui po antklode (44)

Neatsisakykite meilės žaidimų vien dėl to, kad kambaryje yra vėsu.

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (168)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...