aA
Mūsų šalies santykiai su kaimynėmis, rengimasis pirmininkauti Europos Sąjungos (ES) Tarybai, energetikos problemos bei lietuvybės išlaikymas išeivijoje – tai tik kelios temos, aptartos Briuselyje, Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES vykusiuose debatuose su užsienio reikalų ministru Audroniumi Ažubaliu. Diskusiją surengė Belgijos lietuvių bendruomenės Briuselio debatų klubas.
Arnoldas Pranckevičius, Audronius Ažubalis, A.Grikienio nuotr.
Arnoldas Pranckevičius, Audronius Ažubalis, A.Grikienio nuotr.

Į Briuselį ministras atvyko tiesiai iš Pietų Kaukazo, kur, kaip Europos ir saugumo bendradarbiavimo organizacijos pirmininkas, skatino taikų Kalnų Karabacho konflikto sprendimą.

„Pirmininkaudama Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai, Lietuva turi galimybę susodinti prie vieno stalo aršiausius priešininkus“, - pažymėjo ministras. Vis dėlto, jis apgailestavo, jog daugelis Armėnijos bei Azerbaidžano politikų viešai deklaruoja norą siekti kompromisų, o užkulisiuose elgiasi kitaip.

A.Ažubalis nesutiko su teiginiu, jog Lietuvos užsienio politika Pietų Kaukaze, Ukrainoje ar Moldovoje pasikeitė ar tapo pasyvesnė. Štai Gruzijoje, pasak ministro, Lietuvos, kaip ESBO pirmininkės, diplomatija niekada nebuvo tokia aktyvi kaip dabar. Lietuva taip pat pasirengusi suteikti ekspertų pagalbą Šiaurės Afrikos šalims, jeigu sulauktų tokio prašymo, pridūrė A.Ažubalis.

Rusija ir Rytų kaimynystė: svarbiausia – remti demokratiją
Ar reikia skatinti demokratiją Rusijoje ir apjuosti šią šalį „demokratijos žiedu”? Ar, sekant JAV, vardan geresnių santykių su Rusija aukojama ankstesnė Lietuvos politika Rytų Europoje? To ministro teiravosi Belgijos lietuviai.

A.Ažubalis pažymėjo, kad „Rusiją sunku pakeisti”, tačiau svarbu palaikyti joje esančius demokratijos „daigelius”, taip pat stiprinti demokratiją aplinkinėse šalyse. „Parama demokratijai – vienintelis mūsų ginklas, stiprinantis mūsų pačių saugumą”, - pridūrė ministras.
Atsakydamas į Belgijos lietuvių klausimus apie Lietuvos ir JAV santykius, ministras pažymėjo, jog jie „niekada nebuvo ir nėra blogi”. Jis pridūrė, jog bendri transatlantiniai gynybos planai „veikia puikiai” ir JAV tebelieka itin svarbi šios srities partnerė.

Lietuvos ir Lenkijos santykiai: tapome mažiau svarbūs

Ministras A.Ažubalis sutiko, kad maždaug nuo 2008 metų Lenkija pirmenybę ėmė teikti ryšiams su Vokietija, Prancūzija bei Rusija, o mažesnės regiono valstybės, tarp jų ir Lietuva, laikomos ne tokiomis svarbiomis.

Vis dėlto, ministro įsitikinimu, teiginiai apie jo asmeninius nesutarimus su Lenkijos užsienio reikalų ministru Radoslawu Sikorskiu neatitinka tikrovės – ministrų lygiu bendradarbiavimas „vyksta labai gerai”.

Vis dėlto, A.Ažubalis suabejojo Lenkijos suinteresuotumu įsigilinti į tikrąją lenkų mažumos Lietuvoje padėtį. Kalbėdamas apie lenkiškų pavardžių rašymą, ministras pasiūlė sulaukti atitinkamo Strasbūro teismo sprendimo. Jis pajuokavo, kad gyvendamas Lenkijoje nereikalautų savo pavardėje rašyti „ž” raidę, nes dokumentų keitimas sukeltų pernelyg daug vargo.

Atominės energetikos projektai Lietuvos pašonėje – „neaiškūs”
A.Ažubalis priminė, kad Užsienio reikalų ministerija jau anksčiau ėmėsi pastangų spręsti naujų atominių elektrinių klausimą. Ministras pridūrė, jog Kaliningrado srities ir Baltarusijos AE projektai jam yra „absoliučiai neaiškūs”, nes Lietuvai pateikti dokumentai yra „sunkiai suprantami net specialistams“ ir juose trūksta esminės informacijos.

Lietuva ir ES

A.Ažubalio teigimu, naujai įsteigtos Europos išorės veiksmų tarnybos ir jos atskaitomybė iki šiol tebekelia rimtų klausimų. Jo nuomone, šios tarnybos diplomatai turėtų būti atskaitingi ne tik ES vyriausiajai užsienio politikos įgaliotinei Catherine Ashton, bet ir Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrams. Vis dėlto, paklaustas, ar remtų didesnę ES, o ne atskirų valstybių įtaką užsienio politikoje, ministras atsakė teigiamai.

Kalbėdamas apie Lietuvos rengimąsi 2013-aisiais pirmininkauti ES Tarybai, ministras atsakė, kad Užsienio reikalų ministerija daug dirba šiuo klausimu. Pirmininkavimo metu Lietuva norėtų teikti pirmenybę energetikai bei santykiams su Rytų kaimynėmis, tačiau konkretūs prioritetai bus suformuluoti vėliau, sakė A.Ažubalis.

Lietuva pasaulyje ir išeivija

Debatų dalyviai apgailestavo, kad Lietuva Europoje vis dar mažai žinoma. Ministras sakė teikiąs daug vilčių naujajai Turizmo departamento vadovybei, tačiau pridūrė, jog „dirbtinai” sukurti vienokį ar kitokį mūsų šalies įvaizdį vargu ar išeis, ypač turint ribotą biudžetą. „Norėčiau, kad Lietuvos ir viso Baltijos regiono vizitinė kortelė būtų kokybė”, - pridūrė A. Ažubalis.

Baigiantis renginiui, ministras palinkėjo debatų dalyviams „išlikti lietuviais ir būti arčiau Lietuvos”.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ataskaita rodo žiaurią Kybartuose įkalintų migrantų realybę: pareigūnai žadina naktimis ir verčia priimt sprendimus kontrolierė prilygina kankinimams (86)

Pirmadienį Seimo kontrolierių įstaigos paskelbtoje ataskaitoje, kurioje vertinta Kybartų...

Vladimiras Laučius. Vertybinės politikos kamikadzės. I dalis. Elitizmas (15)

Jei reikėtų vienu žodžiu apibūdinti šiandienę Lietuvos užsienio ir vidaus politiką, tas...

Karščiausias „Ryto“ ir „Žalgirio“ derbio epizodas: kertinis teisėjų švilpukas – ne laiku ir ne vietoje? (3)

Kauno „Žalgiris“ ir vėl užėmė Vilnių – 11-akart iš eilės Lietuvos čempionai sostinėje...

Situacija blogėja: dar viename Lietuvos rajone – renginių ribojimai (1)

Situacijai dėl omikron blogėjant skelbiama, kad nuo vasario 1 d. iki kovo 1 d. Varėnos rajono...

Perspėja: kas po COVID-19 laikoma savaime praeinančiu reiškiniu, gali būti kur kas pavojingiau

Pandemijai tebesitęsiant, įsitikinta, kad nepriklausomai nuo ligos eigos sunkumo, liekamieji...

D+Justina Maciūnaitė

Turtas, kurį įsigijus ir vėliau pardavus galima užsidirbti kelis kartus: svarbu nesuklysti renkantis

Lietuviai – taupūs žmonės ir tai įrodo jų bankų sąskaitose sukauptų santaupų dydžiai....

Sutrikdytas Baltarusijos geležinkelių darbas: reikalaujama stabdyti rusų pajėgų telkimą (37)

Režimui oponuojantys programišiai reikalauja stabdyti Rusijos Federacijos pajėgų telkimą...

Pasiruoškite tikriems orų siurprizams: didžiausius pokyčius pajusime antroje savaitės pusėje (2)

„Artimiausiomis dienomis orai primins amerikietiškus kalnelius – bus tai šilčiau, tai...

Vežėjai įspėja: prekių gali tekti laukti ilgiau, už jas mokėti brangiau (1)

2021 metus nekilnojamo turto ekspertai vadina rekordiniais. Praėjusiais metais Lietuvoje...

Sudarytas populiariausių 2022 m. kelionių krypčių sąrašas saulės, gamtos ir naujų skonių mėgėjams (1)

Populiari kelionių svetainė „Tripadvisor“ sudarė tradicinį populiariausių pasaulio krypčių...