aA
Mūsų šalies santykiai su kaimynėmis, rengimasis pirmininkauti Europos Sąjungos (ES) Tarybai, energetikos problemos bei lietuvybės išlaikymas išeivijoje – tai tik kelios temos, aptartos Briuselyje, Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES vykusiuose debatuose su užsienio reikalų ministru Audroniumi Ažubaliu. Diskusiją surengė Belgijos lietuvių bendruomenės Briuselio debatų klubas.
Arnoldas Pranckevičius, Audronius Ažubalis, A.Grikienio nuotr.
Arnoldas Pranckevičius, Audronius Ažubalis, A.Grikienio nuotr.

Į Briuselį ministras atvyko tiesiai iš Pietų Kaukazo, kur, kaip Europos ir saugumo bendradarbiavimo organizacijos pirmininkas, skatino taikų Kalnų Karabacho konflikto sprendimą.

„Pirmininkaudama Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai, Lietuva turi galimybę susodinti prie vieno stalo aršiausius priešininkus“, - pažymėjo ministras. Vis dėlto, jis apgailestavo, jog daugelis Armėnijos bei Azerbaidžano politikų viešai deklaruoja norą siekti kompromisų, o užkulisiuose elgiasi kitaip.

A.Ažubalis nesutiko su teiginiu, jog Lietuvos užsienio politika Pietų Kaukaze, Ukrainoje ar Moldovoje pasikeitė ar tapo pasyvesnė. Štai Gruzijoje, pasak ministro, Lietuvos, kaip ESBO pirmininkės, diplomatija niekada nebuvo tokia aktyvi kaip dabar. Lietuva taip pat pasirengusi suteikti ekspertų pagalbą Šiaurės Afrikos šalims, jeigu sulauktų tokio prašymo, pridūrė A.Ažubalis.

Rusija ir Rytų kaimynystė: svarbiausia – remti demokratiją
Ar reikia skatinti demokratiją Rusijoje ir apjuosti šią šalį „demokratijos žiedu”? Ar, sekant JAV, vardan geresnių santykių su Rusija aukojama ankstesnė Lietuvos politika Rytų Europoje? To ministro teiravosi Belgijos lietuviai.

A.Ažubalis pažymėjo, kad „Rusiją sunku pakeisti”, tačiau svarbu palaikyti joje esančius demokratijos „daigelius”, taip pat stiprinti demokratiją aplinkinėse šalyse. „Parama demokratijai – vienintelis mūsų ginklas, stiprinantis mūsų pačių saugumą”, - pridūrė ministras.
Atsakydamas į Belgijos lietuvių klausimus apie Lietuvos ir JAV santykius, ministras pažymėjo, jog jie „niekada nebuvo ir nėra blogi”. Jis pridūrė, jog bendri transatlantiniai gynybos planai „veikia puikiai” ir JAV tebelieka itin svarbi šios srities partnerė.

Lietuvos ir Lenkijos santykiai: tapome mažiau svarbūs

Ministras A.Ažubalis sutiko, kad maždaug nuo 2008 metų Lenkija pirmenybę ėmė teikti ryšiams su Vokietija, Prancūzija bei Rusija, o mažesnės regiono valstybės, tarp jų ir Lietuva, laikomos ne tokiomis svarbiomis.

Vis dėlto, ministro įsitikinimu, teiginiai apie jo asmeninius nesutarimus su Lenkijos užsienio reikalų ministru Radoslawu Sikorskiu neatitinka tikrovės – ministrų lygiu bendradarbiavimas „vyksta labai gerai”.

Vis dėlto, A.Ažubalis suabejojo Lenkijos suinteresuotumu įsigilinti į tikrąją lenkų mažumos Lietuvoje padėtį. Kalbėdamas apie lenkiškų pavardžių rašymą, ministras pasiūlė sulaukti atitinkamo Strasbūro teismo sprendimo. Jis pajuokavo, kad gyvendamas Lenkijoje nereikalautų savo pavardėje rašyti „ž” raidę, nes dokumentų keitimas sukeltų pernelyg daug vargo.

Atominės energetikos projektai Lietuvos pašonėje – „neaiškūs”
A.Ažubalis priminė, kad Užsienio reikalų ministerija jau anksčiau ėmėsi pastangų spręsti naujų atominių elektrinių klausimą. Ministras pridūrė, jog Kaliningrado srities ir Baltarusijos AE projektai jam yra „absoliučiai neaiškūs”, nes Lietuvai pateikti dokumentai yra „sunkiai suprantami net specialistams“ ir juose trūksta esminės informacijos.

Lietuva ir ES

A.Ažubalio teigimu, naujai įsteigtos Europos išorės veiksmų tarnybos ir jos atskaitomybė iki šiol tebekelia rimtų klausimų. Jo nuomone, šios tarnybos diplomatai turėtų būti atskaitingi ne tik ES vyriausiajai užsienio politikos įgaliotinei Catherine Ashton, bet ir Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrams. Vis dėlto, paklaustas, ar remtų didesnę ES, o ne atskirų valstybių įtaką užsienio politikoje, ministras atsakė teigiamai.

Kalbėdamas apie Lietuvos rengimąsi 2013-aisiais pirmininkauti ES Tarybai, ministras atsakė, kad Užsienio reikalų ministerija daug dirba šiuo klausimu. Pirmininkavimo metu Lietuva norėtų teikti pirmenybę energetikai bei santykiams su Rytų kaimynėmis, tačiau konkretūs prioritetai bus suformuluoti vėliau, sakė A.Ažubalis.

Lietuva pasaulyje ir išeivija

Debatų dalyviai apgailestavo, kad Lietuva Europoje vis dar mažai žinoma. Ministras sakė teikiąs daug vilčių naujajai Turizmo departamento vadovybei, tačiau pridūrė, jog „dirbtinai” sukurti vienokį ar kitokį mūsų šalies įvaizdį vargu ar išeis, ypač turint ribotą biudžetą. „Norėčiau, kad Lietuvos ir viso Baltijos regiono vizitinė kortelė būtų kokybė”, - pridūrė A. Ažubalis.

Baigiantis renginiui, ministras palinkėjo debatų dalyviams „išlikti lietuviais ir būti arčiau Lietuvos”.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žinutė paauglių tėvams: prabuskit iš 2000-ųjų, įsirašykit „TikTok“, jums bus šokas

Vis dar netylant diskusijoms apie gyvenimo įgūdžių programą, „Delfi“ laidoje „ Jūs rimtai?...

Dėl laiku nenustatytos diagnozės Centro poliklinika turės pacientei atlyginti 20 tūkst. eurų neturtinę žalą (1)

Lietuvos apeliacinis teismas panaikino pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo atmestas...

Apie „sudėtingus klausimus“ dėl Ukrainos prakalbęs Orbanas sulaukė greito atsako (6)

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas penktadienį pareiškė, kad prieš pradėdama derybas dėl...

Jon Herskovitz, Danny Lee

Paslaptingo Rusijos lėktuvo skrydį gaubianti tyla nieko gero nežada

Šią savaitę Pchenjane neplanuotai nusileido Rusijos karinis VIP lėktuvas, praėjus kelioms dienoms...

Verslas PliusArūnas Milašius

Lietuvoje gimęs Izrailas – geriausias Izraelio veterinaras: kaip ten veikia pieno ūkiai ir kodėl mums taip gerai nesiseka (1)

Prieš 40 metų iš Lietuvos išvažiavęs Izrael Pasval (Izrailas Pasvaleckas) – vienas iš...

Lietuvos gėjų lygos lyderis Vladimiras Simonko: oponentai nesupranta, kad mes irgi esame žmonės, o ne propaganda (9)

Ketvirtadienį keliasdešimt Lietuvos gėjų lygos atstovų rinkosi į protestą dėl Lietuvos...

Garantinis elektros tiekimas brangsta toliau – spalį kertama dar viena riba (3)

Garantinis elektros tiekimas spalį brangsta, pasiekdamas vieną aukščiausių kainų per šiuos...

Profesorės pasakė priežastis, kodėl lietuviai labiausiai serga širdies ligomis ir nuo jų miršta (5)

Apie tai, kad širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka pagrindine mirties priežastimi...

Jau 10 metų socialinių įgūdžių pamokas vykdančios mokyklos direktorė: vaikams kyla daug „nepatogių“ klausimų

Viešojoje erdvėje nerimstant diskusijoms dėl gyvenimo įgūdžių pamokų Lietuvos valstybinėse...

Simona Voveriūnaitė

Įžvelgia riziką, kad Lietuvoje taip pat gali pasikartoti Lenkijos scenarijus: raudonos ribos trinasi (13)

Praėjusią savaitę plačiai nuskambėję Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio žodžiai, kad...