Iš Vilniaus universiteto (VU) už akademinį nesąžiningumą išmestas ir už galimą sukčiavimą nuteistas Justinas V. aukštojo mokslo toliau siekia Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU).
© A.Stackevič nuotr.

DELFI žiniomis, Justinas V. VGTU Elektronikos fakultete studijuoja informacinių sistemų inžineriją.

VGTU atstovė Dovilė Aleksandravičienė DELFI teigė, kad universitetas „atvejų su neįvardintais konkrečiais asmenimis nekomentuoja“. Ji taip pat neatskleidė, ar universitetas imsis papildomų priemonių informacinių sistemų saugumui užtikrinti.

Pasak D. Aleksandravičienės, pirminį studentų priėmimą į aukštąsias mokyklas centralizuotai vykdo Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti. „Mes privalome sudaryti lygias galimybes studijuoti visiems įstojusiems. Tiesa, studentas gali būti išbrauktas iš sąrašų, jeigu pažeidžia studijų nuostatuose numatytas taisykles“, – sakė D. Aleksandravičienė.

Kai kuriose šalyse nebepriimtų niekur?

„Ar išaiškėjus tokiam atvejui studentas turėtų būti šalinamas iš aukštosios mokyklos? Taip, manau, kad tai teisinga sankcija. Kitose šalyse esama ir griežtesnių praktikų: studentas nebepriimamas į tą pačią, o gal ir kitas aukštąsias mokyklas, eliminuojamas iš aukštojo mokslo sistemos. Vis dėlto abejočiau, ar Lietuvoje reikėtų taikyti tokias griežtas priemones. Visiems turėtų būti suteikta teisė pasitaisyti, tuo labiau klaidų padarius iš brandos ir sąmoningumo trūkumo“, – situaciją komentuoja naujasis Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Paulius Baltokas.

Paulius Baltokas
Paulius Baltokas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pasak P. Baltoko, akademinis nesąžiningumas visų pirma yra vertybinė problema. Tuo LSS įsitikino prieš metus pirmąkart atlikusi specialų studentų tyrimą. Keturi iš penkių akademinio sąžiningumo tyrime dalyvavusių studentų yra linkę elgtis nesąžiningai – tokia dalis tų, kuriems sukčiavimas aukštojoje mokykloje atrodo galbūt negražus, tačiau įprastas dalykas.

„Manau, kad padėtį pakeisti galime dirbdami kartu – būtina į sąmoningumo skatinimo procesą įtraukti aukštųjų mokyklų administracijas, dėstytojus, studentų atstovus. Tačiau vertybės keičiasi lėtai ir sunkiai, todėl ne mažiau svarbu yra užtikrinti efektyvų prevencinių mechanizmų veikimą ir garsiai kalbėtis apie atvejus, kai šie nepasiteisina“, – sako pašnekovas.

P. Baltoko teigimu, aukštosiose mokyklose jau dabar numatytos priemonės kovai su nesąžiningumu: plagiatą padedančios nustatyti duomenų bazės, rašto darbų vertinimo komisijos, galų gale, etikos kodeksai, kurie dažnoje aukštojoje egzistuoja tik teoriniame lygmenyje, o ne praktikoje. LSS vadovas tvirtina, kad VU studento įsilaužimas į duomenų bazę atskleidė sistemos spragą.

DELFI primena, kad VU studentas Justinas V., kuriam dėl akademinių skolų grėsė pašalinimas iš valstybės finansuojamos vietos universitete, savo kompiuteriu sugebėjo prisijungti prie dėstytojų administruojamos informacinės sistemos ir sau bei kitiems studentams pakeisdavo jų įvertinimus. Vilniaus misto apylinkės teismo sprendimu, nesąžiningas studentas turės sumokėti 8060 Lt baudą, iš jo buvo konfiskuotas kompiuterio sisteminis blokas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

I. Makaraitytė. Traumuotiems lietuviams iš „priklausomos Lietuvos“ reikia Holokausto su gėlytėmis (51)

Jos motina meldėsi, kol laukėsi jos, kad ji gimtų žydrom akim ir šviesiais plaukais. Kad jei vėl...

Muziejų Lietuvai dovanojantis V. Butkus: puikuotis prabanga ir mokėti darbuotojams minimumą yra neetiška Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017” (17)

Jis nesipuikuoja savo turtais, nesišvaisto pinigais, nesivaiko visuomenės dėmesio. Tačiau...

Orai: prasideda rudeninė pasaka (1)

Savaitgalio orai bus puikūs – pagaliau nelis, vyraus saulėti orai.

Pavyko apžiūrėti iš arti: būstas Vilniuje, kuris tekainuoja 42 eurus per mėnesį (60)

Socialiniai būstai ir jame gyvenantys asmenys – daug diskusijų ir dažnai neigiamų atsiliepimų...

G. Landsbergis: vieninteliai, kurie laimi šioje byloje, yra populistai (263)

Penktadienį tiesioginėje LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ Liberalų sąjūdžio...

Lyg namie Londone žaidęs „Žalgiris“ sutriuškino Lenkijos vicečempionus (30)

Itin šiltai Didžiosios Britanijos sostinėje lietuvių sutiktas Kauno „Žalgiris“ gerbėjams...

Nepagydoma liga: kreivų žvilgsnių atsikratė išvykęs į Daniją (33)

Nors žvynelinė laikoma nepagydoma liga, sergantys žmonės gali išvengti daugelio jos keliamų...

Pigių oro linijų spąstai: teko sumokėti dvigubai (74)

Už populiarią paslaugą didžiulę kainą sumokėjusi keleivė jaučiasi apgauta, dėl to nori...

8 dažnos prezervatyvų naudojimo klaidos (22)

Vienintelis garantuotas būdas išvengti lytiniu keliu plintančių ligų (LKPL) yra visiškas...

Ant paminklo AK-47 kūrėjo M. Kalašnikovo garbei rado anksčiau sukurto vokiečių automato atvaizdą (450)

Ant Maskvoje pastatyto paminklo Mikhailo Kalašniovo garbei akylūs praeiviai pastebėjo vokiško...