Vieno seniausių Europoje Vilniaus universiteto (VU) rektorius prof. Artūras Žukauskas, 439-ąjį universiteto gimtadienį švęsdamas drauge su alumnais, juokavo, kad geriausia dovana - pagal jėzuitų receptą virta sriuba, kurios su dėstytojais ir studentais ragavo.
Artūras Žukauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Man, kaip rektoriui, svarbiausia - universiteto sėkmė, o gimtadienis yra tos sėkmės dalis. Per šiuos metus galim stipriai pasitempti ir pasivyti tuos europinius universitetus, kurie lenktynėse jau pavargo. Mes veržlesni, gyvybingesni, tad pirmaujančius galim ne tik pasivyti, bet ir aplenkti“, - mano rektorius.

Studentams prof. A. Žukauskas linkėjo žinių, baigus studijas susirasti gerus darbus, daug uždirbti, sumokėti daug mokesčių, tada Alma Mater ir toliau klestės.

VU Teatro salėje susitikime su VU alumnais mintimis dalijosi 1977 metų VU alumnas, Nepriklausomybės Akto atradėjas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis, 2008 metų alumnė, neurobiologijos mokslų daktarė Urtė Neniškytė ir šešerius metu VU biologiją studijavęs gamtos fotografas bei knygų autorius Marius Čepulis.

L. Mažylis ne tik pasakojo, už ko užsikabino ieškodamas tautai svarbaus dokumento, bet ir prisiminė, kaip studijų VU metais buvo priimtas dainuoti į chorą ir tai paskutiniame kurse jam tapo pretekstu anksčiau dėl pateisinamos priežasties išeiti iš laboratorijos, kurioje chemijos studentai užsibūdavo iki vėlumos.

Kalbėdamas, kodėl slapstosi ir kaip atsiranda istoriniai dokumentai, prof. L. Mažylis minėjo keturias prieigas: religijotyrą, nes dokumentas Lietuvai buvo toks svarbus, kad kone paverstas sakraliu ir tai pasitarnavo paieškoms. Antroji jo minėta prieiga - menotyra.

Prof. L. Mažylis pasakojo užsikabinęs už Signatarų namuose 1939 metais Petro Kalpoko piešto paveikslo, kurio gilesnė analizė jį nustebino, - kaip gerai dailininkas rekonstravo Vasario 16-osios posėdį, kruopščiai eskizuodamas signatarus ir smulkiai juos išklausinėjęs, kur kas stovėjo, žiūrėjo. Tai irgi Nepriklausomybės akto atradėjui pasitarnavo ieškant dokumento.

Paieškose prof. L. Mažyliui pasitarnavo ir chemijos mokslo istorija - „Dvigubos spiralės“ pamoka, taip pat beletristika.

„Daugybė auditorijų manęs klausinėjo, kodėl dokumentas taip ilgai slapstėsi, tad man susišvietė mintis apie tai parašyti detektyvinę veiksmo dokumentikos knygą“, - sakė VU alumnas.

Garsus gamtos fotografas dėkojo savajai Alma Mater, jos dėstytojams ir bendramoksliams. „Nenorėčiau grįžti, bet buvo fantastika. Studijos Vilniaus universitete praplėtė mano požiūrį, suformavo mano smegenyse stalčiukus, ir aš dabar žinau, kur gauti informacijos“, - sakė M. Čepulis.

Kai nefotografuoja, neaugina keturių vaikų, jis važinėja po mokyklas ir pasakoja apie Lietuvos gamtą. Per 4 metus apvažiavo apie 300 mokyklų, susitiko su 15 tūkst. vaikų, tad kilusiais pamąstymais pasidalijo ir VU gimtadienio šventėje.

Pasak gamtos fotografo, vaikai galvoja ir žino galybę dalykų, bet labai mažai apie tai, kas yra Lietuvoje.

„Didžiausia bėda, kad žmonės suskirsto gyvąją gamtą į gerą ir blogą. Gyvosios gamtos skirstymas, manau, vienas blogiausių dalykų, kuriuos reikia mest iš savo pasaulio. Dažniausiai pūkuotas geras, o kenkėjas negražus, blogas“, - susitikimo su mokiniais įspūdžiais dalijosi VU alumnas.

Pats M. Čepulis nelabai supranta, kaip gyvojoje gamtoje gali būti žodis piktžolė. „Pats didžiausias kenkėjas gamtoje - žmogus. Negali būti miško kenkėjų - ne miškui jie kenkia, o žmogui. Ir kormoranai nėra blogi. Žmonės išskiria kelias paukščių rūšis, kurios neva yra geros, - gandras, nes nacionalinis paukštis, gulbės, nes gražios, varnėnai, nes jiems keliami inkilai, - bet iš tiesų vienodai vertingos visos rūšys“, - sakė su vaikais apie tai kalbantis fotografas.

Stereotipai, kuriuos kartoja mokiniai ir darželinukai, kad vilkas yra blogio įsikūnijimas, kvailas, merkia uodegą į eketę, nors iš tiesų vilkai - protingiausi miško gyvūnai.

Kita gyvūnų kategorija, - kuriais žmonės šlykštisi ir jų bijo, kurdami mitus apie tai, - rupūžės, vorai, gyvatės, žalčiai. „Baimė gimdo agresiją“, - sakė M. Čepulis.

Pasak jo, gamtoje negali būti reikalingų ir nereikalingų padarų. Parazitai reguliuoja kitų gyvūnų skaičių. „Vaikai neturi supratimo, kad plėšrūnai - miško daktarai, o mirtis - būtina gyvybės sąlyga“, - sakė gamtos fotografas.

Kaip pabrėžė VU alumnas, pagrindinis principas, kurį turėtume suvokti patys ir perteikti savo vaikams, - nesikišti į natūralią gamtą.

„Gamta nėra mūsų namai. Mes turime būti geri svečiai, kurie tyli, laiku išeina ir išsineša, ką atsinešę“, - sakė M. Čepulis.

Biochemijos mokslų daktarė U. Neniškytė, sulaukianti vis daugiau pripažinimo Lietuvoje ir pasaulyje, VU gimtadienio šventėje pasakojo apie iškilius šio universiteto alumnus ir kaip jie veikia mūsų elgseną bei sprendimus šiandien.

Mokslininkė taip pat kalbėjo apie įkvėpimą. - kaip jis kyla ir kokioms smegenims veikiant išsirutulioja iki atradimų ir kaip sėkmė ar net neigiamos emocijos gali pasitarnauti jiems.

Alumnų renginį papuošė VU talentų vakaro žvaigždės: pianistė Rūta Bakševičienė, akordeonistas, Matematikos ir informatikos fakulteto studentas Tomas Zaicevas ir oro akrobatė, Teisės fakulteto studentė Karolina Stanionytė.

Kaip skelbė ELTA, vienas seniausių Europoje Vilniaus universitetas 439 metų sukaktį minės tris dienas.

Kaip kasmet, trečiadienį VU bibliotekos lankytojams buvo eksponuotas pirmosios lietuviškos knygos - Martyno Mažvydo „Katekizmo“ originalas. Atvykę gyvai susipažinti su šiuo unikaliu leidiniu galėjo pamatyti ir jo originalią kopiją - faksimilę.

Balandžio 4-osios renginius vakare VU Didžiajame kieme vainikuos grupės „Biplan“ koncertas.

Balandžio 6 dieną VU vyks mokslinė konferencija „Vilniaus universitetas: tradicijų tąsa, pertrūkiai ir išradimai“.

ELTA primena, kad Vilniaus akademijos atidarymo privileginį raštą Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Steponas Batoras išdavė 1579-ųjų balandžio 1-ąją, dar po pusmečio popiežius Grigalius XIII išleido bulę, patvirtinančią, kad jėzuitų kolegija pripažįstama universitetu.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jasikevičius prakalbo apie serijos pabaigą, bet komandai turi sąlygą (13)

Kas prieš šešis mėnesius būtų pasakęs, kad Kauno „Žalgiris“ brausis į Eurolygos finalo...

Priklausomybė nuo sekso skelbiama pasiekusi epidemijos lygį: politikai mano, kad atėjo laikas tai sutvarkyti atlikite testą (476)

Kasdien galvojate apie seksą ir galbūt kone nuolat? O pačiu seksu užsiimti nepraleidžiate...

Pasakiškas vakaras Kaune ir „Žalgiris“ – per žingsnį nuo Eurolygos finalo ketverto (538)

Žalia sirgalių jūra dar nesibaigus rungtynėms traukė pergalės skanduotes: į namus po antrųjų...

Nesulaikomas Daviesas – apie pasikeitusį požiūrį ir lemiamą ketvirtadienio vakarą (3)

Eurolygos ketvirtfinalio serijoje iki trijų pergalių Kauno „Žalgiris“ pragaru alsavusioje...

Po naujausio Kim Jong Uno žingsnio – įspėjimas: tai spąstai (74)

Šiaurės Korėjos lyderiui vien susitikimas su JAV prezidentu yra didžiulis pasiekimas, nes taip...

Įvertino Jasaičių santykius: ji – plėšrūnė, o jį traukia nuodėmingi malonumai (55)

Šeimos dramą išgyvenančių Simo ir Oksanos Jasaičių santykius nusprendė įvertinti garsus...

Valdžios malonė: suteiks vienkartinę galimybę susimokėti (56)

2019 metais gyventojai ir įmonės turės vienkartinę galimybę susimokėti „pamirštus“...

Automobilis – pagrindinė sekso vieta: vienas nuotykis miškelyje įsiminė ilgam (26)

DELFI Piliečio istorija apie moterį, kurią šokiravo seksas viešoje vietoje, sukėlė...

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“ (51)

Šiandien tebeegzistuoja „lageriai“, tik į juos patenka ne žmonės, o šunys. Tuo įsitikino „...

Batelius už 5 eurus prikėlė naujam gyvenimui: dabar prilygsta mados namų kūriniams (7)

Jau kurį laiką žvilgsnis kimba už ryškiaspalvių batelių, ypač aukštakulnių. Gatvėse tokių...