aA


„Eik, pasiklausk vaikinų, jie geriau supranta, negaišiu laiko čia“. Tai – dėstytojo patarimas medicinos studentei. Tyrimai rodo, kad panašūs seksistiniai užgauliojimai masiškai paplitę Lietuvos aukštosiose mokyklose.
Viskas prasideda nekaltai: dėstytojas negaišo laiko su studente
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Grėsminga situacija stebima Jungtinės Karalystės aukštosiose. Kaip skelbėme, specialusis publicisto iš „The Daily Mail“ Tomo Rawstorne'o tyrimas parodė, kaip bauginančiai sparčiai daugėja universitete studijuojančių vyrukų, kurie su moterimis elgiasi nepagarbiai – kaip su niekingu sekso objektu.

Nacionalinės studentų sąjungos neseniai atliktas tyrimas nustatė, kad daugiau nei trečdalis studenčių susiduria su seksualiniu priekabiavimu universitete, įskaitant grabaliojimąsi ir čiupinėjimas. Ekspertai neslepia susirūpinimo, kad net tokios prestižinės mokslo įstaigos, kaip Oksfordo, Kembridžo ir kiti garsūs šalies universitetai, šiame kontekste toli gražu nėra išimtys. Ekspertų teigimu, čia besimokantiems išrinktiesiems turtingų tėvų jaunuoliams vis sunkiau sekasi varžytis su emancipuotomis jaunomis moterimis.

O kaip yra Lietuvoje?

DELFI jau rašė, į kokią situaciją buvo pakliuvusi Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studentė. Merginos atstumtas studentas dėstytojams išsiuntinėjo provokuojančias visiškai nuogos studentės nuotraukas su jos teikiamų seksualinių paslaugų įkainiais.

Toks nevykęs pokštas VU Teisės fakulteto studentui baigėsi baudžiamąja byla – teismas nusprendė jį pripažinti kaltu dėl keturių įvykdytų nusikaltimų: neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo ir panaudojimo bei kompiuterinės informacijos pasisavinimo ir atskleidimo.

Tyčiojasi ir dėstytojai, ir studentai

Paulius Baltokas
Paulius Baltokas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Lietuvos studentų sąjunga (LSS) prieš keletą metų atliko tyrimą dėl įvairialypės diskriminacijos aukštojo mokslo institucijose. Tyrimas atskleidė, kad nuo 39,4 proc. iki 76,8 proc. respondentų pastebi lyties ar lytinės orientacijos pagrindu laidomus juokelius. Tyrimo duomenimis, daugiausiai patyčių sulaukia moterys ir netradicinės lytinės orientacijos asmenys. Dažniausiai tam tikrų socialinių grupių žeminimas pasireiškia įžeidžiančiomis replikomis ir juokeliais. Vis dėlto beveik pusė apklaustųjų nekreipia dėmesio į užgaulias replikas ir taip netiesiogiai palaiko agresorius.

„Nors tyrimas ir atliktas prieš trejus metus, šiai dienai situacija praktiškai nepakitusi. Daugelis aukštųjų mokyklų studentų savo aplinkoje susiduria su seksizmu, tačiau arba jo neidentifikuoja, arba ignoruoja“, – sako LSS prezidentas Paulius Baltokas.

Vis dėlto, pripažįsta jis, diskriminacijos mastus aukštosiose mokyklose sunku aprėpti. Nors LSS dar 2011 m. rekomendavo steigti etatus nediskriminavimo nuostatų įtvirtinimui, iki šiol konkrečiai šia sritimi užsiimančių darbuotojų neatsirado. Tad, aiškina P. Baltokas, visai nenuostabu, kad skundų dėl įvairaus pobūdžio diskriminacijos sulaukiama mažai arba visai nesulaukiama.

„Reikia pastebėti, kad patyčios aukštosiose mokyklose egzistuoja ne vien tarp studentų. Tenka susidurti su atvejais, kai studentus neetiškomis replikomis palydi ir aukštosios mokyklos dėstytojai. Itin dažnai tai pastebima iš „kietuosius“ mokslus studijuojančių merginų perspektyvos“, – aiškina P. Baltokas. Kaip minėta, studentai nėra linkę dėl tokių atvejų skųstis.

Su studente negaišo laiko – „vis tiek nesuprasi“

P. Baltoko įžvalgas apie tai, ką patiria tiksliuosius mokslus studijuojančios merginos, patvirtina Vilniaus universiteto studentas.

„Chemijos laboratorinis. Sprendžiame uždavinius, atliekame skaičiavimus. Maždaug pusė studentų nesusitvarkė su užduotimi ir prašė dėstytojo pagalbos. Turiu paminėti, kad dėstytojas pagyvenęs, plaukai žili, tik neaišku, ar nuo senatvės, ar nuo ko įdomesnio. Daugelis prieina paklausti, kaip spręsti užduotį ar pasitikrinti klaidų. Vienai merginai priėjus, išgirdau: „Nu ką aš čia tau aiškinsiu, vis tiek nesuprasi. Eik, pasiklausk vaikinų, jie geriau supranta, negaišiu laiko čia“, – prisimena medicinos studentas.

Jam įsiminė ir kita dėstytojo citata: „Kas gali pasakyti, kokio tipo bomba yra stipriausia? Atominė? Vandenilinė? Taigi SEX bomba!!!“. Pašnekovo teigimu, tokie dėstytojų „juokeliai“ priverčia nejaukiai jaustis.

Studento manymu, viskas labai priklauso nuo to, ar dėsto vyras, ar moteris. Jo pastebėjimu, ginantis laboratorinius darbus merginos praslysta lengviau. Esą patrauklesnės ir puošnesnės merginos sulaukia lengvesnių klausimų, kartais jų visai nesulaukia, o jeigu nežino atsakymo, plačiai nusišypso ir dėstytojas pats išvarto merginą iš sunkaus klausimo.

Tuo metu studentams vaikinams lengviau su vyresnėmis dėstytojomis. „Kelis kartus esu gavęs 10 tiesiog už buvimą paskaitoje. Atradau įdomią strategiją: jei žinau, kad darbas sudėtingas ir apsiginti bus nelengva, tiesiog gražiai apsirengiu. Marškinėlius pakeičiu marškiniais, užsimetu švarką, naujus batus, gražiai susišukuoju. Ir visada žiūriu į akis. Tiesiai į akis. Niekada nenukreipiu žvilgsnio atsiskaitinėdamas. Ši strategija padeda praslysti 8 iš 10 kartų“, – atviravo studentas.

M. Jankauskaitė: pas mus pasakoti anekdotus apie moteris priimtina

Margarita Jankauskaitė
Margarita Jankauskaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė aiškina, kad seksizmas – įsivaizdavimas, kad viena lytis turi pranašumą prieš kitą ir elgimasis su ta lytimai kaip su subordinuojama. Gyvenime dažniausiai tai reiškiasi per galios pozicijoje esančių vyrų elgesį su moterimis.

„Iš seksizmo išplaukia ir visos priekabiavimo, tyčiojimosi praktikos. Gyvename visuomenėje, kurioje pasakoti anekdotus apie moteris priimtina: tame niekas nemato problemos, užtai tie anekdotai ir pasakojami. Užtenka įsijungti įvairius humoro šou“, – DELFI teigė M. Jankauskaitė.

Pašnekovės teigimu, seksizmas visuomenėje toks gajus, kad ir aukštosiose mokyklose studijuojantiems žmonėms tai natūralu: jie to nekvestionuoja, jiems juokinga. Svarbiausia, kad juokelius galima nufilmuoti, išsiuntinėti ir iš to daryti pokštą. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad iš principo tai – situacija, tipiška postfeministiniam neoliberaliam kontekstui.

Pasak M. Jankauskaitės, dažnai naudojama pajuokavimo arba ironijos strategija: tarsi tik pajuokaujama, tačiau taip ištransliuojamos seksistinės mintys ir su tokiu reiškiniu tarsi nelabai gali kovoti. „Jei mėgini priešintis arba piktintis, tau iš karto bus prikišta, kad neturi humoro jausmo – juk viso labo buvo pajuokauta. Bet jei iš principo tau nemalonu arba nepriimtina, tu to dalyko nesuvoki kaip juoko“, – aiškina lygių galimybių ekspertė.

M. Jankauskaitės nuomone, kada visuomenė tai priima kaip juoką, kontrargumentacija praktiškai neįmanoma. Atsikratyti šio reiškinio sudėtinga. Juk, dėsto pašnekovė, iš istorijos žinome, kad išsilavinimas nereiškia, jog žmogus nebus rasistas, seksistas, homofobas.

M. Jankauskaitė kelia klausimą, ar bent vienas universitetas turi priėmęs aiškias nediskriminavimo politikos gaires, ar dėstytojai ir kitas personalas yra praėję specialius mokymus, kaip, pavyzdžiui, komunikuoti su specialiųjų poreikių, pažeidžiamoms grupėms priklausančiais studentais. Pašnekovės įsitikinimu, bendruomenė turi būti informuota, kad įvairūs seksistiniai juokeliai nepriimtini.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Grasinimai trauktis į šešėlį finansų ministrės nejaudina: mokesčių reformos pagal tokius žmones nekuriamos (4)

Ilgai lauktą mokesčių reformą pristačiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė ironizuoja, kad...

Įvertino bandomojo matematikos egzamino rezultatus: pernykštė tragedija pasikartos

Pagal gautus visų Vilniaus ir trečdalio kitų Lietuvos miestų mokyklų, laikiusių bandomąjį...

Rygoje sugriuvo penkiaaukštis pastatas (1)

Ketvirtadienį 14.15 val. Latvijos valstybinės priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos gavo...

Karas Ukrainoje. Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Dėl gresiančio pavojaus gyvybei uždraudė vienus vaistus, skirtus kosuliui, peršalimui ir gripui gydyti

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), remdamasi Europos Komisijos (EK) sprendimu, naikina...

Transliacija / Iš esmės. Amerikos generolas sukritikavo Lietuvos gynybos stiprinimą. Ar išgirsime?

JAV rezervo generolas, buvęs JAV pajėgų vadas Europoje, Benas Hodgesas atvykęs į Vilnių...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Lauko reklamos efektas: jos nesinori išjungti, o gudrūs technologiniai sprendimai leidžia pasiekti net sėdinčius namie

Didėjanti urbanizacija, skaitmeninio formato lauko reklamos plėtra, inovatyvūs sprendimai atveria...

Dyzelinių automobilių vairuotojams džiugios žinios: jau kainuoja pigiau už benziną

Praėjusią savaitę vidutinė mažmeninė dyzelino kaina Lietuvoje sumažėjo iki 1,48 Eur/l ir...

Legendinei Uljanai Semionovai amputuota koja – prikaustyta prie neįgaliojo vežimėlio

Buvusios SSRS ir Latvijos krepšinio rinktinių vidurio puolėja judėti gali tik sėdėdama...

Karo ekspertai: rusai bando pakartoti tai, kas praeityje labai pasiteisino (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, pasirodė...