aA
Rugsėjo pradžią didžioji dalis sostinės ikimokyklinio ugdymo įstaigų pasitiko neturėdamos pakankamai ugdymo priemonių po vasaros sugrįžusiems mažiesiems. Mat Vilniaus valdžia ištuštino vaikų įstaigų sąskaitas. Iš darželius lankančių vaikučių tėvų toms priemonėms įsigyti kas mėnesį renkami pinigai pateko į drumstus Vilniaus miesto savivaldybės akivarus.
Vaikai, vaikų darželis, karuselė
© DELFI
Daugelis šalies darželinukų tėvų kas mėnesį moka jų vaikų lankomoms įstaigoms nustatytą ugdymo reikmių mokestį - po 50 centų arba po litą už kiekvieną darbo dieną visus metus. Įvairiose savivaldybėse mokestis skirtingas. Už surinktas lėšas vaikams perkamos ugdymo ir kitos priemonės, trumpalaikis ir ilgalaikis inventorius, organizuojami renginiai, dalis pinigų skiriama patalpoms tvarkyti. Kai kuriuos tėvus piktina tai, jog šį mokestį reikia mokėti net vasarą, per moksleivių atostogas, kai dauguma mažylių darželio nelanko.

Tačiau pirmąją rugsėjo savaitę sostinės ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvus ištiko šokas ir pasipiktinimas - jie sužinojo, kad sumokėti pinigai jau ne pirmas mėnuo nepasiekia darželių, nes dėl neaiškių priežasčių yra užstrigę Vilniaus miesto savivaldybės sąskaitoje.

Tuščios sąskaitos

Prieš naujuosius mokslo metus ikimokyklinio ugdymo įstaigos suskubo pasirūpinti ugdymo priemonėmis ir atsinaujinti, tad jau rugpjūtį parduotuvėse išsirinko įvairių prekių, pasiėmė už jas sąskaitas faktūras ir pristatė dokumentus centralizuotai buhalterijai. Tačiau nieko negavo. Staiga paaiškėjo, kad centralizuotas darželių sąskaitų mokėjimas laikinai sustabdytas.

"Mums pasakė tik tiek, jog sąskaitos laikinai nebus apmokėtos. O tai reiškia, kad ir prekių negalėsime pasiimti. Tokia žinia prieš rugsėjį, kai reikia supirkti kaip niekad daug įvairių priemonių, labai bloga", - LŽ pasakojo Vilniaus darželio-mokyklos "Berželis" direktorė Valentina Juodkienė.

Kai kuriose ikimokyklinio ugdymo įstaigose LŽ sužinojo, kad vadinamieji centralizuotos buhalterijos vaikų darželiai sostinėje jiems mokamų tėvų lėšų negaudavo jau nuo pavasario, bet tyliai kentė, nes tikėjosi, jog situacija pasitaisys per vasarą, kol tradiciškai tik dalis vaikučių lankys įstaigą. Jie klaidingai manė, kad vadinamosios savarankiškos buhalterijos įstaigos tokios problemos nejaučia - savo lėšas neva gauna. Rugpjūtį paaiškėjo, jog savivaldybė savarankiškoms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms lėšų negrąžino visą vasarą. Kiekviena jų mėgina išgyventi, nors į savo sąskaitas nėra gavusios jau po kelias dešimtis tūkstančių litų.

Vilniaus lopšelio-darželio "Drevinukas" direktorė Dalia Valaitė LŽ užsiminė, kad jei darželis nebūtų gavęs tėvų paramos - jų skiriamų 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio lėšų - situacija būtų buvusi dar blogesnė. "Jeigu staiga atsirastų neplanuotų išlaidų, pavyzdžiui, reikėtų tvarkyti sugedusią santechniką, nebūtų iš ko", - pabrėžė pašnekovė.

Surinko per daug - nežino, kur dėti...

Pristigusi informacijos D.Valaitė pati aiškinosi, kur dingo darželio pinigai. Ir gavo painų, ją sugluminusį valdininkų atsakymą.

"Man buvo paaiškinta, kad tėvams mokant ugdymo reikmių mokestį buvo surinkta daugiau pinigų, nei savivaldybė tikėjosi. Manau, to ir reikėjo tikėtis, nes biudžetą suplanavo skaičiuodama, jog tėvai mokės kaip ir pernai - po 50 centų, o nauja vieno lito mokesčio tvarka buvo nustatyta vėliau", - pasakojo ji.

Visos LŽ kalbintos sostinės darželių vadovės piktinosi, kad savivaldybė net nesistengė apie tai pranešti įstaigoms, likusioms be skatiko, o nekantriausioms siūlė vienintelį sprendimą - laukti, kol savivaldybės taryboje rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje bus peržiūrėtos viršplaninės lėšos. Žmoniškai kalbant, sostinės valdinininkai dar nesugalvojo, kokiu pretekstu nusavinti įstaigų lėšas, kurias sąžiningai savo vaikų ugdymui mokėjo tėvai. O kol vietos valdžios galvos neatiduos pieštukams skirtų pinigų, darželinukams teks murzinais piršteliai paišyti ant sienų.

Painus lito kelias

Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Irena Ščefanovičienė LŽ tikino, kad lėšų neatgauna tie sostinės darželiai, kurie neturi savo buhalterių ir priklauso centralizuotai buhalterijai. "Nors įstaigos, kurios pačios tvarko ūkiskaitą, šią vasarą irgi negavo ugdymo reikmėms tėvų sumokėtų lėšų, tačiau, girdėjau, rugpjūčio pabaigoje šie pinigai joms buvo pervesti į sąskaitas", - kalbėjo ji.

Tačiau tai paneigė ne vieno savarankiškai sąskaitas tvarkančio darželio atstovai. Esą jie pinigų taip pat neturi, nes savivaldybė dar rugpjūtį spėjo ištuštinti visų darželių sąskaitas - visoms įstaigoms buvo liepta vaikų ugdymo pinigus grąžinti į savivaldybės sąskaitą.

I.Ščefanovičienė mano, jog blogai yra ir tai, kad iš tėvų surinktos lėšos keliauja ilgą ir painų kelią. "Tėvų sumokėti pinigai patenka į darželio sąskaitą, bet mes turime juos pervesti į savivaldybės sąskaitą. Paskui rašome savivaldybei prašymą, kad tą mūsų pervestą sumą ji grąžintų - skirtų ugdymo reikmėms. Pinigus atgauname tik po mėnesio. Gal kurį laiką mūsų vaikų lėšomis naudojasi kiti? Tai nesuprantamas užburtas ratas. Savivaldybėje mums aiškina, kad tokia yra tvarka: neva tai savivaldybės pinigai, todėl jie turi pereiti per jos sąskaitą", - kalbėjo I.Ščefanovičienė.

Pasak asociacijos prezidentės, kol vyksta toks nereikalingas pinigų pervedinėjimas, jais negalima disponuoti, o prekių darželiams reikia įsigyti nuolat, todėl ikimokyklinės įstaigos yra nuolatinės prekybininkų skolininkės.

"Tai labai didelė problema. Pardavėjai tai žino, todėl kai renkamės prekes klausia, kaip darželis tvarko savo buhalteriją. Jeigu savarankiškai - problemų nekyla, bet jei priklausome centralizuotai buhalterijai, net nenori parduoti prekių, nes žino, kad sąskaitos bus neapmokamos mėnesius, negana to, visą tą laiką mūsų atsirinktas prekes jiems reikės sandėliuoti", - dėstė pašnekovė.

Pasak jos, geriausias sprendimas būtų - leisti visiems darželiams patiems tvarkyti savo buhalteriją, o šiuo metu neva taupant pinigus sukeliama dar daugiau problemų.

Atsakyti nenori

Vilniaus miesto savivaldybei LŽ uždavė paprastus klausimus: kur šiuo metu yra darželinukų tėvų sumokėti pinigai vaikų ugdymo reikmėms ir kam jie naudojami? Kodėl iš anksto nesiimta spręsti problemos?

Savivaldybės atstovai kategoriškai atsisakė kalbėtis. Į pateiktus klausimus atsakymų taip pat negavome - tik sausą valdininkišką informaciją raštu iš Vilniaus savivaldybės Kultūros ir ugdymo departamento Planavimo ir apskaitos skyriaus. Joje teigiama, kad "pagal patvirtintą 2008 metų biudžeto programos sąmatą Kultūros ir ugdymo departamentas už 9 mėnesius visas lėšas pervedė BĮ "Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita" centralizuotai buhalterijai. Paskutinių mokėjimų metu pervesta: liepos 4 dieną - 2 097 299,97 lito, rugpjūčio 8-ąją - 26 056,79 lito. Surinktos viršplaninės lėšos buvo apskaitytos Kultūros ir ugdymo departamento sąskaitoje ir nebuvo naudojamos. Rugsėjo mėnesį jos pervestos Finansų departamento Biudžeto skyriui. Pagal šio skyriaus pažymą-pranešimą viršplaninės lėšos pagal 2008 metų biudžeto programos sąmatą iš IV ketvirčio bus perkeltos į III ketvirtį ir pervestos centralizuotai buhalterijai".

Kol kas nepavyko gauti žmoniško Vilniaus valdininkų atsakymo į paprastą klausimą: kodėl tėvų sumokėtą nustatyto dydžio mokestį jie laiko viršplaninėmis lėšomis, kodėl jas ketina perskirstyti ir kam atiteks vaikų pinigai, surinkti iki metų pabaigos?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (129)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

Gyvai / Pirmosios pergalės paieškos: „Žalgiris“ – „Real“ (96)

Šiame sezone pergalės skonio Eurolygoje dar neragavęs Kauno „Žalgiris“ (0/2) trečiame ture...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (13)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (35)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

Politikų diskusija su bankininkais ir prekybininkais – kalbasi, kaip kurčias su aklu (14)

Seime registruoti siūlymai įvesti bankų turto ir prekybos tinklų apyvartos mokesčius....

Pirmasis Nausėdos išbandymas tarp ES vilkų: kaip nenublankti prieš Grybauskaitę ir laimėti svarbiausią kovą

2021–2017 m. daugiametė finansinė programa (MFF), arba paprasčiau ES biudžetas, o dar...

Šis šiurpiai atrodantis daiktas ir dabar vyrus verčia susiraukti – XVIII amžiuje tokiais įrankiais kankinti paaugliai

Senoviniai įsitikinimai mūsų akimis buvo išties keisti. Kita vertus, po poros šimtų metų mūsų...

Neįprastoje Vilniaus vietoje įsikūręs restoranas pasikeitė neatpažįstamai, bet visos įdomybės prasideda atsivertus meniu (17)

Jau kuris laikas keliaudama iš ar į prekybos centrą „ Ozas ”, DELFI sporto centrą ar...

Tragedija „Tarzano“ aktoriaus namuose – jo žmoną, buvusią „Mis Florida“ karalienę, sutuoktinio akivaizdoje mirtinai subadė sūnus (5)

Aktoriaus Rono Ely namuose Santa Barbaroje mirtinai subadyta moteris yra jo žmona Valerie Lundeen...