Vilniaus Jėzuitų gimnazijos bendruomenė ir buvę jos mokiniai švenčia mokyklos įkūrimo 440 metų sukaktį ir 15-uosius gimnazijos atkūrimo metus. „Kalbėdami su istorikas, ginčijomės, ar galima Vilniaus jėzuitų kolegijos steigimą vadinti gimnazijos pradžia, tačiau manome, kad galima“, - DELFI sakė mokyklos direktorius Virgilijus Saulius SJ.
© A.Didžgalvio nuotr.

Iš kitų bendrojo lavinimo įstaigų dabartinė Jėzuitų gimnazija išsiskiria ne tik populiarumu, aukštu akademinio parengimo lygiu, bet ir dėmesiu mokinių, mokytojų, tėvų dvasiniam gyvenimui, socialinės atsakomybės ugdymui.

„Vaikams parengtos vertybių ugdymo programos, privalomas socialinis darbas, didelę dėmesį skiriame bendruomenės auginimui, į mokyklos gyvenimą, sielovadinę veiklą bandome įtraukti ne tik vaikus, bet ir kuo daugiau tėvų“, - sakė gimnazijos vadovas.

Ketvirtadienį po pamaldų Šv.Kazimiero bažnyčioje, mokiniai, jų mokytojai ir tėvai kviečiami į gimnazijoje rengiamą Kaziuko mugę, o vakare į Nacionalinę filharmoniją dalyvauti tradicinių jėzuitų renginių pavyzdžiu ruošiamoje „Meninėje polemikoje su klausytoju“.

Viena seniausių Lietuvos vidurinio mokslo institucijų - Collegium Vilnense Societati Jesu - įsteigta 1570 metų liepos 17 dieną. Pirmasis kolegijos rektorius buvo jėzuitas Stanislovas Varševickis.

Nuo 1572 metų čia pradėtos skaityti logikos paskaitos, vėliau imta mokyti matematikos, teologijos, hebrajų kalbos.

1757 metais, po sunkaus karų, okupacijos ir marų šimtmečio, jėzuitų kolegija prie Vilniaus Universiteto buvo pertvarkyta į kilmingųjų kolegiją (collegium nobilium). Ji įsikūrė vėliavininko Kazimiero Šiškos jėzuitams padovanotame žemės sklype ir namuose, esančiuose prie šv. Kazimiero bažnyčios ir vienuolyno.

1773 metais, paskelbus jėzuitų ordino panaikinimą, buvę kolegijos pastatai sunyko, o vėliau caro valdžios buvo atiduoti kareivinėms.

1918 metais, Vilniaus vyskupui Jurgiui Matulevičiui pavedus, vokietis jėzuitas Friedrichas Muckermanas pradėjo paruošiamuosius jėzuitų gimnazijos atkūrimo darbus.

1919-ųjų balandį lenkams išvijus bolševikus, prie šv. Kazimiero bažnyčios įsikūrė Lenkijos provincijos jėzuitai, kurie po poros metų senuose kilmingųjų pastatuose atidarė jėzuitų berniukų gimnaziją, kurią pirmais metais lankė 135 moksleiviai.

1938-1939 mokslo metais gimnazijoje mokėsi jau 580 gimnazistų.

Lietuvai atgavus Vilnių, jėzuitų generolo V. Leduchovskio dekretu gimnazija buvo perduota Lietuvos jėzuitų provincijolo jurisdikcijai. Kitais mokslo metais Vilniaus jėzuitų gimnazija jau veikė kaip Kauno jėzuitų gimnazijos filialas, kol sovietų okupacinė valdžia ją uždarė.

Pokario metais jėzuitų gimnazijos patalpose atidaryta Vilniaus pirmoji berniukų gimnazija, vėliau pertvarkyta į A. Vienuolio vidurinę mokyklą.

1982 metais mokykla pradėta rekonstruoti, tačiau darbai nebaigti.

1994 metų lapkričio 11 dieną Vilniaus miesto valdyba pastatus grąžino tikriesiems šeimininkams. Tą patį mėnesį susikūrė gimnazijos steigimo iniciatyvinė grupė. 1995-ųjų vasarį Lietuvos jėzuitų provincijolas kun. J. Boruta SJ kreipėsi į Vilniaus arkivyskupą metropolitą A. J. Bačkį prašydamas sutikti atkurti gimnaziją. Birželio 19-osios dekretu sumanymui buvo pritarta.

Moksleiviams gimnazija duris vėl atvėrė 1995 metų rugsėjo 11 dieną. Sukomplektuotose 5 - 11 klasėse mokslo metus pradėjo 336 moksleiviai ir 54 mokytojai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (88)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Azovo jūroje – naujas karštasis taškas: turime būti pasiruošę (306)

Vieną vasaros rytą keturi Ukrainos pakrančių apsaugos pareigūnai greitaeigiu patruliavimo...

Vitrinų spindesy labdara netiko

Prie didžiausio Panevėžyje prekybos centro nebematyti čia penketą metų stūksojusio labdaros...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (19)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

10 ingredientų, kurių sriubai geriau nenaudoti (1)

Sriuba yra ne tik skanus ir maistingas, bet ir figūrai naudingas patiekalas. Tačiau daugelis...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (94)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (302)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną pasibjaurėtinu elgesiu: teigia savo lovoje radęs jos ekskrementų (14)

Johnny Deppas kaltina savo buvusią žmoną nederamu elgesiu – esą po konflikto ji specialiai...

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (198)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną (19)

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...