aA
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) siekia išsaugoti Švietimo akademiją sostinėje, tačiau Vyriausybės atstovai primena, jog jungimo metu nuspręsta pedagogų rengimą Vilniuje patikėti Vilniaus universitetui (VU).
Juozas Augutis
Juozas Augutis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Švietimo akademija įkurta 2019 metų pradžioje, prie VDU prijungto Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) pagrindu. Tačiau universitetas negauna leidimo į studijas Vilniuje priimti naujų studentų.

„Jeigu nebus palaikymo, jeigu nebus tos sąlygos peržiūrėtos, mes paprasčiausiai ją uždarysime. Dalis žmonių važinėja ir dabar į Kauną, gal dar kažkiek prisidės“, – BNS sakė VDU rektorius Juozas Augutis.

Vis dėlto jis pridūrė besitikintis, kad „sveikas protas nugalės“ ir tokių sprendimų priimti nereikės.

Ministerija: universitetas turėtų laikytis Seimo nutarimo

Vykdant LEU jungimą prie VDU buvo nuspręsta, jog pedagogų rengimą VDU vykdys Kaune, tačiau J. Augutis sako, kad Vilniuje per tą laiką nesusikūrė stiprus pedagogų rengimo centras, galintis perimti LEU vaidmenį, tuo tarpu mokytojų šiam regionui itin reikia ir akademijos uždarymas būtų klaida.

„Jeigu mokytojų nereikėtų Lietuvai, sakyčiau, kad sprendimas yra teisingas ar jeigu būtų kažkuriame iš Vilniaus universitetų atsidaręs mokytojų rengimo fakultetas ar rimtesnis padalinys ir matyčiau, kad ten viskas auga, tada mes net klausimo nekeltume“, – kalbėjo VDU rektorius.

„Mes vienintelis universitetas, kuris turime padalinį mokytojų rengimo: su kvalifikacija, su studijomis, su moksliniais tyrimais – Švietimo akademija“, – pabrėžė jis.

Pasak rektoriaus, norint tęsti Švietimo akademijos darbą papildomų lėšų tam skirti nereikėtų: užtektų sprendimo tęsti studijas bei ilgesniam laikui suteikti patalpas.

Tačiau ministerija šių planų nepalaiko ir primena, jog jungiant universitetus VDU įsipareigojo sudaryti galimybę LEU studentams baigti mokslus Vilniuje ir tuo tikslu penkeriems metams buvo suteiktai teisė naudotis dalimi šio universiteto sostinėje turėtų patalpų.

„Vytauto Didžiojo universitetas turėtų laikytis Seimo nutarimo, kuriame numatyta, kad Lietuvoje veikia trys pedagogų rengimo centrai: Vilniuje – Vilniaus universitetas, Kaune – Vytauto Didžiojo universitetas, Šiauliuose – Šiaulių universitetas“, – teigiama BNS atsiųstame Švietimo, mokslo ir sporto universiteto atsakyme.

VU: pedagoginės studijos pateisina lūkesčius

Vilniaus universitetas (VU) teigia, kad jų vykdomos pedagoginių krypčių studijos pateisina lūkesčius ir gali užtikrinti Vilniaus regiono poreikius.

„Studijuojančių studentų pedagoginėse studijose skaičiai yra tvirtas pagrindas, leidžiantis teigti, kad Vilniaus universitetas pateisina lūkesčius ir yra stiprus pedagogų rengimo centras, atliepiantis Vilniaus regiono mokytojų rengimo poreikius“, – BNS atsiųstame komentare teigia Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentė, Pedagogų kompetencijų tobulinimo ir plėtros programų vadovė Asta Meškauskienė.

Jos pateiktais duomenimis, 2016-2019 metais pedagogines studijas Vilniaus universitete rinkosi 429 studentai. Ypač paklausios buvo profesinės pedagoginės studijos po bakalauro studijų, jas rinkosi daugiau kaip 70 studentų kasmet. Augo pasirinkusių gretutines pedagogines studijas skaičius: 2017 metais tokių studentų buvo 37, o 2019 metais – 50.

Nuo 2018 metų vykdomos ir specializuotos pradinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogikos studijos bei dalyko modulio studijos. Abi programos, pasak A. Meškauskienės yra paklausios, o Vaikystės pedagogikos studijas renkasi aukštą stojamąjį balą turintys studentai: šiemet pirmajame kurse studijuoja keturios „šimtukininkės“.

VU taip pat vykdo pedagogų kompetencijų tobulinimo programas – 78 temų seminarus, meistriškumo pamokas bei kitokius renginius pedagogams, šiemet juose dalyvavo per tūkstantį mokytojų.

Neaiškus ir choro likimas

Kebli Švietimo akademijos situacija turėjo pasekmių ir kitoms čia vykdomoms veikloms.

VDU nepratęsė darbo sutarties su 1935 metais įkurto ir LEU gyvavusio choro „Ave Vita“ vadovu Kastyčiu Barisu.

Dėl šio sprendimo pasipiktinimą išreiškė LEU alumnai, išplatinę pranešimą apie faktinį choro naikinimą.

VDU rektorius teigia, jog universitetas tikrai nenori uždaryti šio choro, tačiau atsisveikinti su jo darbuotojais teko dėl susiklosčiusios situacijos Švietimo akademijoje.

„Jei Švietimo akademijai Vilniuje bus sudarytos sąlygos priimti studentus, t. y. bus vykdomi Seimo ir Vyriausybės įsipareigojimai, tiek choras „Ave Vita“, tiek kiti kolektyvai turės galimybę plėtoti savo kūrybines veiklas. Kol kas jos nėra nutrauktos, laukiame aiškių sprendimų“, – sakė J. Augutis.

Jis primena, kad Seimo nutarime dėl reorganizavimo buvo numatyta, jog reorganizuojant bus užtikrinamas prijungiamų universitetų veiklos tęstinumas, įsipareigojimų vykdymas bei darbo santykių tęstinumas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Top naujienos

Įvertino visus valdantiesiems siunčiamus signalus: kai kuriems jau gali būti galas (21)

Dalis Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) narių pripažįsta, kad...

Karo ekspertai: rusai greičiausiai atsisako puolimo trimis kryptimis

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, rusai...

Toma Miknevičienė

Ar sužinoję, kad vaikas gims neįgalus, pasiryžtumėte gimdyti? Gydytojas atsakė, kodėl brangius genetinius tyrimus rekomenduoja retai

Būsimos mamos tvirtina – nesvarbu, kas gims – berniukas ar mergaitė, kad tik vaikas būtų...

Po Putino pareiškimo dėl branduolinių ginklų pasirodė pirmos reakcijos iš Baltarusijos (1)

Baltarusija patvirtino, kad, atsakydama į Vakarų spaudimą, įskaitant sankcijas ir tai, ką ji...

Spartus butų kainų augimas baigėsi: gyventojams jau per sunku įpirkti (3)

Nekilnojamojo turto bendrovės skaičiuoja, kad butų parduodama keturiskart mažiau nei anksčiau, o...

Atsipūsti dar anksti: prognozuojama recesija, dar viena kainų augimo banga (7)

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas įsitikinęs, kad dabar esančiai infliacijai atslūgus, o...

Po labai vėsių pavasario dienų atkeliaus malonūs pokyčiai

Trečiadienio dieną mūsų šalies orus lems aukštesnio slėgio laukas. Debesuotumas bus nevienodas...

Roma Macijauskaitė

Indrė per metus numetė 90 kilogramų – atvirai papasakojo, kam ryžosi Gydytojos dietologės komentaras (1)

Indrė (moters vardas pakeistas) (35 m.) pasakoja, kad nuo mažumės buvo linkusi kaupti svorį....

„Barcelona“ išgyveno Belgrado pragarą, „Baskonia“ dovanų irgi nedalino

Trečią pergalę iš eilės Eurolygoje iškovojo „Barcelona“ (21-10), kuri ištvėrė Belgrado...

Katrina Geka, delfi.lv

Internete meilės ieškanti mergina vos nenusvilo: vienas grasino išvežti į mišką, o su kitu užklupo nevaldoma aistra (2)

Ar galima „ Tinder “ pažinčių platformoje sutikti meilę? Kuo ypatingos pažintys internete, ir...