aA
Balandžio 18 d. vykusiame Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Senato posėdyje garbės daktaro vardas suteiktas vienam žymiausių šio laikmečio sociologų, Leeds (Jungtinė Karalystė) ir Varšuvos (Lenkija) universitetų profesoriui emeritus Zygmuntui Baumanui. Garbės daktaro regalijos Z. Baumanui bus įteiktos jo viešnagės universitete metu gegužės mėn. viduryje.
„Zygmuntas Baumanas yra vienas didžiausių pasaulio socialinių teoretikų ir vienas reikšmingiausių XX a. postmodernizmo atstovų. Jo talentas neišsitenka vienos mokslų srities ribose. Z. Baumanas jautriai suvokia socialinę teoriją, analizuoja įvairius šiandieninio visuomeninio gyvenimo reiškinius: kultūrą, etiką ir moralumą, laisvę, intymumą, draugystę, meilę ir kt. Mūsų universitetas, suteikdamas Z. Baumanui garbės daktaro regalijas, „įsirašo“ į garbingiausių pasaulio universitetų sąrašą“, – sakė filosofas, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius prof. Leonidas Donskis.

Pasak profesoriaus, būdamas lenkų kilmės britų sociologu Z. Baumanas visuomet domėjosi Lietuvos intelektualine kultūra. Su jo palaikymu 2001 m. prestižinėje akademinėje leidykloje „Rodopi“ įkurta prof. L. Donskio redaguojama vienintelė Europoje tarptautiniu mastu leidžiama ir platinama knygų serija iš Baltijos studijų.

Kaip teigė sociologas, VDU Socialinių mokslų fakulteto Sociologijos katedros docentas Vylius Leonavičius, Z. Baumanas yra vienas ryškiausių dabarties sociologų, be įvairių kitų originalių idėjų sukūręs ir savitą modernizacijos teoriją.

„Z. Baumanas yra bene vienintelis pasaulinio masto sociologas, savo paties gyvenimu galėjęs išbandyti tiek socialistinį, tiek kapitalistinį visuomenės modernizacijos atvejį bei pagrįstai tvirtinti, kad kapitalizmas ir socializmas yra tik modernybės veidrodiniai atspindžiai. Abipusis patyrimas jam leido originaliai ir universaliai pamatyti ne tik gerąsias, bet ir blogąsias moderniosios visuomenės pasekmes. Galbūt dėl to jo moderniosios visuomenės samprata yra santūriai skeptiška arba ne tokia optimistinė. Z. Baumano įsitikinimu, moderniosios visuomenės gelmėse slypi pavojinga savęs pačios destrukcijos galimybė. Tačiau būtent dėl to ši samprata yra labiau suprantama ir priimtinesnė posocialistinių visuomenių sociologams, išgyvenusiems „sovietinės modernizacijos“ pasekmes“, - sakė docentas V. Leonavičius.

Z. Baumanas išpopuliarėjo 1989-aisiais pasirodžius veikalui „Modernybė ir holokaustas“. Už šią knygą 1990 m. jam buvo įteikta Amalfio sociologijos ir socialinių mokslų srities premija. Į lietuvių kalbą yra išversta Z. Baumano knyga „Globalizacija: pasekmės žmogui“, keletas kitų knygų fragmentų vertimų pasirodė specialybinėje sociologijos spaudoje.

Gegužės 16 d. 18 val. Z. Baumanas skaitys viešą paskaitą "Freedom in the Liquid Modern Times" Vytauto Didžiojo universitete.

Garbės daktaro vardą VDU Senatas suteikia turintiems tarptautinį pripažinimą Lietuvos ir užsienio valstybių piliečiams už didelius nuopelnus Lietuvos valstybei, pasaulio ar Lietuvos mokslui ir kultūrai bei Vytauto Didžiojo universitetui. Po universiteto atkūrimo 1989 m. VDU garbės daktarų vardai suteikti 21 mokslininkui, tarp kurių – Vytautas Landsbergis, Stasys Lozoraitis, Marija Gimbutienė, Bernardas Brazdžionis, Alfonsas Nyka-Niliūnas, Jonas Mekas, Valdas Adamkus, Vaira Vike Freiberga ir daugelis kitų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (12)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (15)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (37)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Užkalnis norėjo atsikąsti šviestuvo ir pakramsnoti baldus (88)

Jeigu šviestuvai, baldai ir baro puošmenos būtų valgomi, „Pachamama Dinner Club“ būtų...

Po atimtų vaikų skandalų motina pratrūko: augindama du vaikus jaučiuosi nesaugi (51)

Apie tūkstantį žmonių sekmadienį 11 val. susirinko į mitingą prieš vaikų atiminėjimą...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (120)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Broliai Antetokounmpo: Nigerijos palikuonys kelią į krepšinio sėkmę skynėsi per skurdų uždarbį gatvėje

Meilę gimtajai Graikijai išpažinę ir rasizmo išpuolius išgyvenę broliai Antetokounmpo...

Autobuso vairuotojas: pasitaikydavo, kad ir autobuso durys iškrisdavo, ir žieminių padangų nedėdavome

Anksčiau buvo paprasčiau – žiemą visuose autobusuose šalta, vasarą karšta, atidaryti liukai...

5 mitai apie investicinius fondus

Visuomenėje apie rizikos kapitalo fondus vyrauja įvairūs mitai, kurie dažnai yra neigiami ir netgi...

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (92)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...