Pernai pavasarį laisvos pamokos metu sumušto anykštiečio mokinio gydymo išlaidų didesnę dalį – 1197 litų teks sumokėti Kurklių Stepono Kairio pagrindinei mokyklai ir 513 litų – nusikaltusio vaiko tėvams – tokį sprendimą priėmė Anykščių rajono apylinkės teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą ir patenkinęs Anykščių rajono apylinkės vyriausiojo prokuroro Ričardo Juozainio ieškinį dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo valstybinei ligonių kasai.
© Corbis

Anykščių rajono Kurklių Stepono Kairio pagrindinės mokyklos stadione pernai kovo 27 d. vieną penktoką sumušė jo bendraklasis. Ketvirtos pamokos tą dieną nebuvo, nes mokytojas buvo išvykęs į seminarą, tačiau mokiniai laukė jiems skirtų nemokamų pietų. Berniukai, žaisdami stadione, susiginčijo kieno eilė mesti kamuolį. Supykęs vienas žaidėjų parbloškė ant žemės jam neįtikusį bendraklasį ir spardė tol, kol berniukas neteko sąmonės, praneša Panevėžio apygardos prokuratūra.

Teismas, įvertinęs bylos aplinkybes, konstatavo, kad dėl savo bendraklasį sužalojusio mokinio veiksmų didesnė atsakomybė tenka mokyklai, nes nusikalstamą veiką padaręs mokinys buvo įstatymu įgaliotos įstaigos – mokyklos, o ne tėvų priežiūroje. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 57 straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad mokymo, auklėjimo įstaigų vadovai, auklėtojai ar jiems prilygstantys asmenys, šių įstaigų administracija atsako už jų prižiūrimų vaikų auklėjimą.

Nepilnamečių justicijos srityje besispecializuojantis Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Ignas Raila teigia, kad vaikas mokykloje turi būti apsaugotas nuo bendraamžių ir vyresniųjų mokinių ar suaugusiųjų smurto ir patyčių, jis turi jaustis saugus. Mokyklos bendruomenė yra pagrindinė vaiko socializacijos vieta, čia turi būti paisoma vidaus tvarkos ir mokinio elgesio taisyklių, visiems priimtinų žmonių bendrabūvio nuostatų.

I. Raila priminė, kad apygardos prokuratūroje atlikta nepilnamečių patiriamo smurto ir ikiteisminio tyrimo duomenų analizė rodo, kad tokių atvejų, kai vaikas iš mokyklos grįžta patyręs patyčias ar sumuštas bendraamžių, pasitaiko ne vienoje mokymo įstaigoje. Tarp pernai apygardoje pradėtų 213 ikiteisminių tyrimų dėl prieš vaikus panaudoto fizinio smurto – 17 jų buvo dėl mokymosi įstaigoje nukentėjusių vaikų. Todėl prokurorai, susitikdami su moksleiviais, primena, kad už sumuštą draugą gali grėsti veiksmų įvertinimas pagal vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymą, administracinė ir net baudžiamoji atsakomybė. Šiuo atveju yra reikšminga ir civilinė atsakomybė.

Pernai Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorai kartu su rajonų apylinkių kolegomis perdavė nagrinėti teismams 87 bylas dėl prieš vaikus panaudoto fizinio smurto, tarp jų buvo aštuonios bylos, kai vaikai nukentėjo mokymosi įstaigoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepriklausomybės pamokos. Diena, kai dužo Seimo langai (12)

Prieš devynerius metus, 2009-ųjų sausio 16 dieną, prie Seimo įvykęs profsąjungų surengtas...

Būkite atidūs – kai kurių bankų paslaugų įkainiai didės ir 50 proc. (15)

Daugelis komercinių bankų klientų jau gavo laiškus apie būsimus paslaugų kainų pokyčius. Jeigu...

Dviguba savižudybė Kazlų Rūdoje: tragišką sprendimą paskatino nelaiminga meilė? (95)

Šalia Kauno esantį Kazlų Rūdos miestelį šią savaitę sukrėtė didelė tragedija –...

Apsilankė šalčiausiame pasaulio kaime Rusijoje: net nuėjimas į tualetą čia – ekstremali patirtis rekordinė temperatūra - minus 71,2 (42)

Žmonės čia ištvermingi, nebijantys sunkaus darbo. Vargu ar daug pasaulyje tokių vietų, kuriose...

Dar viename kelyje Lietuvos vairuotojų laukia nauji kelio ženklai (7)

Magistralėje A2 Vilnius– Panevėžys (95,88 km ir 110,31 km) pradeda veikti du naujai įrengti...

Tragikomedija Sibire – 36 Rusijos sportininkai „tepė slides“ atvykus dopingo kontrolieriams (20)

Rusijos sporto portalas Championat.ru publikavo straipsnį, kuriame aprašyta tragikomiška situacija...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: lyderiai kaunasi be kompromisų visi lietuviai jau trasoje, Žala vėl spaudžia (73)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikės iš Beleno...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (41)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Prie Kauno susidūrė vilkikai, BMW nulėkė nuo kelio, susidarė didžiulės spūstys sunkiai sužalotas vilkiko vairuotojas (42)

Trečiadienį, apie 14.36 val., gautas pranešimas, kad Kauno rajone, A8 kelyje, 2 km nuo Kauno,...

Skvernelis apie parlamentinį tyrimą: į kai kuriuos klausimus neįmanoma atsakyti (53)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad opozicijos inicijuojamas parlamentinis tyrimas dėl žemės...