aA
Klaipėdos Hermano Zudermano vidurinė mokykla pažeidė vienos moksleivės teisę į atvaizdą, kai mokyklos internetiniame puslapyje paskelbė nuotraukas, kuriose nepilnametė buvo nufotografuota su bendraklasiais, antradienį konstatavo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). Tačiau, pasak teismo, mokykla neturės moksleivei sumokėti neturtinės žalos atlyginimo.
Teismas: skelbdama klasės nuotraukas mokykla pažeidė teisę į atvaizdą
Foto, fotoaparatas, objektyvas
© A.Didžgalvio nuotr.

„Teisės į atvaizdą pažeidimo pripažinimas ir uždraudimas ateityje atlikti teisę pažeidžiančius veiksmus pripažintina pakankama kompensacija ieškovei, atstovaujamai jos atstovės pagal įstatymą“, – galutinėje ir neskundžiamoje nutartyje pabrėžė LAT teisėjų kolegija.

Taip teismas padėjo tašką dvejus metus trukusiame ginče dėl nepilnamečio vaiko atvaizdo nuotraukoje paviešinimo interneto tinklalapyje, su tuo susijusių vaiko teisių į atvaizdą ir privatumą gynimo bei neturtinės žalos atlyginimo.

Į teismą klaipėdietės motina kreipėsi, nes mokyklos internetiniame puslapyje buvo paviešintos dvi nuotraukos, kuriose matėsi ir jos dukra. Vienoje nuotraukoje moksleivė su klasės draugais buvo nufotografuota penktoje, o kitoje – šeštoje klasėje.

Ieškinyje teismui mergaitei atstovaujanti motina tvirtino, kad sutikimo interneto puslapiuose dėti nepilnametės dukters nuotraukas nei ji, nei jos tėvas nėra davę ir neketina duoti ateityje „dėl šeimos tradicijų, kultūros, etninių, religinių sumetimų, asmeninio nenoro, baimės, nuolatinių konfliktų tarp klasės vaikų ir jų tėvų, kai kurių moksleivių chuliganiškų ir rasistinio pobūdžio veiksmų prieš ieškovę“.

Motina aiškino, kad įdėjus interneto puslapiuose ieškovės atvaizdą jos dukra patyrė dvasinius sukrėtimus, bejėgiškumo jausmą, ilgalaikį stresą, depresiją, mokymosi rezultatų, nuotaikos ir sveikatos pablogėjimą, nerimą, įtampą, asmeninės vertės praradimą, bendravimo galimybių sumažėjimą ir kitus neigiamus išgyvenimus. Be to, anot motinos, mokyklos direktorė raštu pareikalavo, kad jos dukra pasitrauktų iš mokyklos.

Ieškovė taip pat aiškino, kad jos dukra fotografavosi už tam tikrą mokestį į mokyklą atvykus privatiems fotografams, nuotraukos buvo daromos privačiam naudojimui ir atminčiai. Pasak jos, mokykla nei vaikų, nei tėvų neinformavo, kad mokykla ketina publikuoti nuotraukas mokyklos interneto svetainėje.

Už dviejų nuotraukų publikavimą motina teismo prašė priteisti 60 tūkst. Lt neturtinės žalos atlyginimą. Dar 30 tūkst. Lt ji prašė priteisti už neteisėtą reikalavimą pasitraukti dukrai iš mokyklos ir teisės į privatų gyvenimą pažeidimą.

Klaipėdos miesto apylinkės teismas mergaitės motinai buvo priėmęs iš dalies palankų sprendimą, tačiau jį panaikino Klaipėdos apygardos teismas, todėl ieškovė kreipėsi su kasaciniu skundu į LAT. Ginčą išnagrinėjusi teisėjų kolegija antradienį konstatavo, kad norint paviešinti moksleivių nuotraukas yra būtinas asmens sutikimas.

„Sutikimą skelbti informaciją apie nepilnamečio asmens privatų gyvenimą gali duoti jo įstatyminiai atstovai – tėvai (įtėviai, globėjai)“, – pabrėžė teismas.

Bylos duomenimis, moksleivių nuotraukas nusprendė paviešinti H. Zudermano vidurinės mokyklos taryba, atstovaujanti visiems mokiniams, mokytojams, tėvams, socialiniams partneriams ir vietos bendruomenei.

„Mokyklos taryba yra savivaldos institucija, atstovaujanti suinteresuotų asmenų interesams, tačiau tai nereiškia kiekvieno iš moksleivių ir jų tėvų teisinio atstovavimo. Dėl to mokyklos taryba negali spręsti už nepilnamečio vaiko įstatyminius atstovus klausimo dėl sutikimo naudoti vaiko atvaizdą. Mokyklos tarybos, kaip mokyklos savivaldos institucijos, priimtas sprendimas naudoti vaiko atvaizdą, nuotrauką įdedant mokyklos interneto puslapyje, nėra lygiavertis įstatyminių atstovų sutikimui. Mokyklos tarybos sprendimas negali būti prilyginamas tėvų sutikimui dėl konkretaus vaiko nuotraukos naudojimo, nes toks sutikimas duodamas aiškiai išreiškus tėvų valią“, – nutartyje pažymėjo LAT.

Pasak teismo, byloje nenustatyta, kad nepilnametės motina būtų buvusi informuota apie numatomą nuotraukos, kurioje yra ir jos dukros atvaizdas, įdėjimą mokyklos interneto puslapyje, taip pat nenustatyta, jog ji būtų neprieštaravusi ar išreiškusi savo sutikimą viešinti nuotrauką.

Nuspręsdamas ieškovei nepriteisti neturtinės žalos atlyginimo LAT pabrėžė, kad nuotraukose buvo nufotografuoti tos pačios klasės moksleiviai, jose mergaitės atvaizdas nėra pagrindiniame plane ar kaip nors išskirtas iš kitų bendraklasių. Be to, prie nuotraukos nebuvo nurodytos vaikų tapatybės bei kiti privatūs duomenys, įdėjus nuotraukas mokyklos interneto tinklalapyje, jos nenaudotos reklamos tikslais.

„Paviešindama nuotraukas atsakovas nenusižengė visuotinai priimtoms moralės ir etikos normoms“, – konstatavo teismas, pažymėjęs, kad teisės į atvaizdą pažeidimo pripažinimas ir uždraudimas ateityje atlikti teisę pažeidžiančius veiksmus pripažintina pakankama kompensacija ieškovei.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino padėtį prie Ukrainos sienų: įmanoma istorinė klaida, kurios mes galime labai gailėtis (80)

Ukraina gali būti užpulta bet kurią dieną. Rusija savąją karo mašiną jau įjungė. Teliko...

D+Gabrielė Grinkaitė

Vos prieš 40 metų pasaulį buvo išgąsdinusi kita pandemija: pagal ją galime spėti, kaip baigsis koronavirusas

Nors atrodo, kad žmogaus imunodeficito virusas, geriau žinomas kaip ŽIV, pasaulyje yra jau nuo...

Lietuvoje nustatyti 5735 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, mirė 17 žmonių

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 5735 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai, mirė 17 žmonių,...

Ar po valdančiųjų fiasko Seime laukia dar vienas Šimonytės ultimatumas: dauguma nėra tvirta

Seimas neįteisino privalomo medikų ir socialinių darbuotojų vakcinacijos. Pataisas inicijavo...

D+Giedrius Drukteinis

Tikra amerikietiška sėkmės istorija: nustoję pyktis dėl skerdyklų atliekų, du vyrai sukūrė kompaniją, kurios produktus naudojame kasdien

Viena iš dvidešimties didžiausių pasaulio korporacijų ir didžiausios pasaulyje plataus vartojimo...

Lietuvą aplankė rekordinis laimėjimas – vilnietis loterijoje susižėrė 24 mln. Eur (42)

Penktadienio vakarą Lietuvą sudrebino rekordas – „Eurojackpot“ žaidėjas iš Vilniaus, kartu...

Ukrainiečių žurnalistas apie situaciją dėl Rusijos: dabar viskas kaip ant delno (149)

Karai ne veltui lyginami su epidemijomis. Žmonės gana panašiai į juos reaguoja. Visi pamena...

Trys ginekologės, nuo pacientės slėpusios tikrąją operacijos priežastį, išvengė atsakomybės

Tarnybine padėtimi piktnaudžiavusios ir dokumentus suklastojusios trys Klaipėdoje dirbančios...

9 receptai su vištiena – nuo gardaus užkandžio iki patiekalų, kuriuos ne gėda padėti ir ant šventinio stalo

Tebūnie šiandien vištienos diena! Receptams, kuriuos parinkome, tiks įvairi paukštiena,...

Vadovai įvardijo didžiausius praėjusių metų iššūkius

Koronaviruso pandemijai neleidus pernelyg atsipalaiduoti ir 2021 metais, verslams netrūko...