aA
Pradinėse klasėse menų mokant ne specialistams, o pirmajai mokytojai, vaikai suluošinami, jų meninis ugdymas yra visiškai primityvus, teigia Lietuvos švietimo tarybos pirmininko pavaduotoja, Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytoja dr. Emilija Sakadolskienė. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia pradiniame ugdyme prioritetą teikianti vienam mokytojui ir tikina, kad pradinių klasių mokytojas įgyja kompetencijos dėstyti visus pradinukams numatytus dalykus.
Tapti primityvių menų gerbėjais vaikai parengiami pradinėse klasėse
© A.Didžgalvio nuotr.

Pasak E. Sakadolskienės, labai daug pradinių klasių mokytojų vesti menų pamokas renkasi dėl didesnio atlyginimo.

„Paskui muzikos, dailės, šokio ir teatro mokytojai skundžiasi gavę tuos vaikus 5-oje klasėje. Jei su dalimi tų vaikų dirbo specialistas, gali normaliai ugdymo procesą tęsti, o jei gauni vaikų, kurių meninis ugdymas yra visiškai primityvus, o muzikos atžvilgiu teparuošia dainelių Motinos dienai ir Kalėdoms, turi iš esmės pradėti ugdymą iš pradžių. Tačiau penktoje klasėje jau turi būti įgūdžiai“, - DELFI sakė E. Sakadolskienė.

Emilija Sakadolskienė
Emilija Sakadolskienė
© A.Didžgalvio nuotr.

Pasak jos, esant tokiai situacijai, sunku kalbėti apie nuoseklų skonio ugdymą. „Kas juokingiausia, yra tam tikrų žmonių ir ministerijoje, aiškinančių, kad nuo Meilės Lukšienės laikų puoselėjama mintis, kad mažiems vaikams teturėtų būti vienas mokytojas – antra mama, o vaikus atidavus antrai mokytojai, kažkas negero atsitiktų. Tai - kažkokia nesąmonė“, - piktinosi E. Sakadolskienė.

Pašnekovės teigimu, menų mokytojai norėtų valstybės politikos. Mat jei sakome, kad kultūrinis, meninis ugdymas yra svarbi dalis, kai norime stiprinti tautinę tapatybę, reikia dirbti nuosekliai ir kokybiškai. „Juk norime atsisakyti plakatiško meno, tų pigių dalykų, kuriuos matome žiniasklaidoje, per televiziją, norime diegti gilų menų supratimą. Pradžia turi būti net ne nuo pirmos klasės, o nuo darželio“, - teigė VPU dėstytoja.

Skonį žlugdo TV projektai

Panašios nuomonės laikosi ir Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Karsokienė. „Be abejo, tai turi dėstyti tik specialistai. Aš pati, dirbdama vidurinėje, negalėčiau dėstyti dailės ar ko panašaus. Visur turi būti specialistai“, - sakė I. Karsokienė.

Jos teigimu, vertybės turi būti formuojamos nuo pat pirmos klasės, tačiau labai didelę įtaką turi televizija ir per ją rodomi muzikiniai projektai.

„Jie praktiškai ir formuoja skonį, o jei pažiūrėsime į muzikos mokyklų programas, tai čia ir dainuojama „gyvai“, ir su orkestrais, ir su ansambliais, o ne pagal fonogramas. Tuo metu televizijose žiopčiojama, formuojama tokia kultūra ir šiais laikais mums, specialistams muzikams, žvelgiant iš šono tai atrodo labai didelė problema“, - kalbėjo direktoriaus pavaduotoja.

I.Karsokienei teko būti vadovėlius aprobuojančioje ŠMM ekspertų komisijoje. Kartą vieno vadovėlio leidybą teko stabdyti – jame moksleiviams formuota nuomonė, kad TV ekranuose esančios žvaigždės, kurių dauguma neturi muzikinio išsilavinimo - vieni žymiausių Lietuvos atlikėjų.

ŠMM – už vieną mokytoją

ŠMM aiškina pradiniame ugdyme prioritetą teikianti vienam mokytojui. Tai įtvirtinta Pradinio ugdymo sampratoje, nurodančioje, kad pradinio ugdymo programą įgyvendina vienas pedagogas, turintis aukštąjį arba aukštesnįjį išsilavinimą ir įgijęs pradinių klasių mokytojo kvalifikaciją.

Pasak ŠMM Bendrojo ugdymo departamento Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėjos Gražinos Šeibokienės, pradinių klasių mokytojas įgyja kompetencijos dėstyti visus dalykus, kurie nustatyti pradinio ugdymo programoje.

Siekiant ugdymo kokybės visose klasėse numatoma galimybė kai kuriuos dalykus dėstyti pasitelkus kitus mokytojus. Tokias išimtis taiko mokyklos administracija, jei mokytojui nesuteikta teisė dėstyti kai kuriuos dalykus - pvz., valstybinę, užsienio kalbą, dirbti su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais asmenimis.

„Sutinkame, kad ne visi mokytojai pasižymi vienodais prigimtiniais gabumais, be to, ugdymo programos pasipildo naujais dalykais, todėl ankstesnės pradinių klasių mokytojų rengimo studijų programos siūlydavo pasirenkamuosius dalykus, specializacijas, dėl kurių pradinių klasių mokytojai galėdavo plėtoti savo prigimtines galias ir įgyti papildomų gebėjimų - pvz., groti keliais muzikos instrumentais, dėstyti užsienio kalbą. Dėl to praktinės pradinių klasių mokytojų kompetencijos skiriasi”, - teigė G. Šeibokienė.

Šiuo metu pradinėse klasėse dirba per 7800 pradinių klasių ir 821 dalyko (muzikos, dailės, šokio, kūno kultūros, užsienio kalbų) mokytojas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Trys klaidingi žingsniai paskandino šalį pačiame Europos viduryje: epidemija tiesiog sprogo nesilaikė savo pačių įvestų taisyklių (226)

Pasauliniame epidemiologiniame žemėlapyje Čekija – mažytė, itin sunkioje padėtyje...

Pavasaris neskuba: savaitės pradžioje vyraus giedresni ir šaltesni orai

Pirmadienį Lietuvos orus valdys ciklono pietvakarinė dalis. Dangumi plauks pilkšvi debesys, bet vis...

Pigų poilsį Maldyvuose pasirinkę lietuviai sukrėsti: saloje uždraustas alkoholis, nusižengusius sodina į kalėjimą (264)

Dažną lietuvį, nusprendusį atostogauti Maldyvų salose, sukrečia žinia, kad į tą šalį...

Regimantas Dima | D+

Ir vėlyvieji Sovietų Sąjungos valdovai savo karjeras grindė lavonais: tykusis Andropovas

Jurijus Andropovas, kai pateko į Kremliaus valdžios viršūnę, sujudino eilines naivias viltis...

Dar viena rusų slidinėjimo žvaigždės drama: lūžusi lazda, ašaros ir teisėjų dovana (69)

Rusijos slidinėjimo žvaigždė Aleksandras Bolšunovas sukūrė dar vieną dramatišką finišą....

Princas Charlesas sudavė paskutinį smūgį „Megxit“: Harry ir Meghan priversti ieškotis naujo adreso (123)

Meghan Markle ir princas Harry yra priversti ieškotis naujo adreso Jungtinėje Karalystėje ,...

Keturiolikmečio mamai sukėlė įtarimų gimnazijos elgesys: tikina, kad be jos žinios vaikas turėjo pasirašyti sutikimą išeiti iš mokyklos (125)

Šie mokslo metai Lietuvos mokiniams iš tikrųjų yra kitokie – pradėję mokytis mišriuoju būdu,...

NT ekspertė: tikėtis staigaus kainų kritimo – neverta, teks derėtis patarė, kaip parduoti  (46)

Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje, netgi pasaulinės pandemijos akivaizdoje, išliko aktyvi....

Romanų ciklą apie Ukrainos įvykius tęsiantis Ramūnas Bogdanas: valdžia tik įsivaizduoja viską sprendžianti (40)

„Būna, kad gyvenimas mus įstumia į istorinį įvykį“, – sakė romanų ciklo apie pastarojo...

Giedraičio perdavimai įkvėpė pergalingą „Baskonia“ spurtą prieš dviejų lietuvių ekipą (2)

Ispanijos krepšinio čempionate sekmadienio vakarą susitiko dvi komandos, kurios savo sudėtyse turi...