aA
Pradinėse klasėse menų mokant ne specialistams, o pirmajai mokytojai, vaikai suluošinami, jų meninis ugdymas yra visiškai primityvus, teigia Lietuvos švietimo tarybos pirmininko pavaduotoja, Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytoja dr. Emilija Sakadolskienė. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia pradiniame ugdyme prioritetą teikianti vienam mokytojui ir tikina, kad pradinių klasių mokytojas įgyja kompetencijos dėstyti visus pradinukams numatytus dalykus.
Tapti primityvių menų gerbėjais vaikai parengiami pradinėse klasėse
© A.Didžgalvio nuotr.

Pasak E. Sakadolskienės, labai daug pradinių klasių mokytojų vesti menų pamokas renkasi dėl didesnio atlyginimo.

„Paskui muzikos, dailės, šokio ir teatro mokytojai skundžiasi gavę tuos vaikus 5-oje klasėje. Jei su dalimi tų vaikų dirbo specialistas, gali normaliai ugdymo procesą tęsti, o jei gauni vaikų, kurių meninis ugdymas yra visiškai primityvus, o muzikos atžvilgiu teparuošia dainelių Motinos dienai ir Kalėdoms, turi iš esmės pradėti ugdymą iš pradžių. Tačiau penktoje klasėje jau turi būti įgūdžiai“, - DELFI sakė E. Sakadolskienė.

Emilija Sakadolskienė
Emilija Sakadolskienė
© A.Didžgalvio nuotr.

Pasak jos, esant tokiai situacijai, sunku kalbėti apie nuoseklų skonio ugdymą. „Kas juokingiausia, yra tam tikrų žmonių ir ministerijoje, aiškinančių, kad nuo Meilės Lukšienės laikų puoselėjama mintis, kad mažiems vaikams teturėtų būti vienas mokytojas – antra mama, o vaikus atidavus antrai mokytojai, kažkas negero atsitiktų. Tai - kažkokia nesąmonė“, - piktinosi E. Sakadolskienė.

Pašnekovės teigimu, menų mokytojai norėtų valstybės politikos. Mat jei sakome, kad kultūrinis, meninis ugdymas yra svarbi dalis, kai norime stiprinti tautinę tapatybę, reikia dirbti nuosekliai ir kokybiškai. „Juk norime atsisakyti plakatiško meno, tų pigių dalykų, kuriuos matome žiniasklaidoje, per televiziją, norime diegti gilų menų supratimą. Pradžia turi būti net ne nuo pirmos klasės, o nuo darželio“, - teigė VPU dėstytoja.

Skonį žlugdo TV projektai

Panašios nuomonės laikosi ir Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Karsokienė. „Be abejo, tai turi dėstyti tik specialistai. Aš pati, dirbdama vidurinėje, negalėčiau dėstyti dailės ar ko panašaus. Visur turi būti specialistai“, - sakė I. Karsokienė.

Jos teigimu, vertybės turi būti formuojamos nuo pat pirmos klasės, tačiau labai didelę įtaką turi televizija ir per ją rodomi muzikiniai projektai.

„Jie praktiškai ir formuoja skonį, o jei pažiūrėsime į muzikos mokyklų programas, tai čia ir dainuojama „gyvai“, ir su orkestrais, ir su ansambliais, o ne pagal fonogramas. Tuo metu televizijose žiopčiojama, formuojama tokia kultūra ir šiais laikais mums, specialistams muzikams, žvelgiant iš šono tai atrodo labai didelė problema“, - kalbėjo direktoriaus pavaduotoja.

I.Karsokienei teko būti vadovėlius aprobuojančioje ŠMM ekspertų komisijoje. Kartą vieno vadovėlio leidybą teko stabdyti – jame moksleiviams formuota nuomonė, kad TV ekranuose esančios žvaigždės, kurių dauguma neturi muzikinio išsilavinimo - vieni žymiausių Lietuvos atlikėjų.

ŠMM – už vieną mokytoją

ŠMM aiškina pradiniame ugdyme prioritetą teikianti vienam mokytojui. Tai įtvirtinta Pradinio ugdymo sampratoje, nurodančioje, kad pradinio ugdymo programą įgyvendina vienas pedagogas, turintis aukštąjį arba aukštesnįjį išsilavinimą ir įgijęs pradinių klasių mokytojo kvalifikaciją.

Pasak ŠMM Bendrojo ugdymo departamento Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėjos Gražinos Šeibokienės, pradinių klasių mokytojas įgyja kompetencijos dėstyti visus dalykus, kurie nustatyti pradinio ugdymo programoje.

Siekiant ugdymo kokybės visose klasėse numatoma galimybė kai kuriuos dalykus dėstyti pasitelkus kitus mokytojus. Tokias išimtis taiko mokyklos administracija, jei mokytojui nesuteikta teisė dėstyti kai kuriuos dalykus - pvz., valstybinę, užsienio kalbą, dirbti su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais asmenimis.

„Sutinkame, kad ne visi mokytojai pasižymi vienodais prigimtiniais gabumais, be to, ugdymo programos pasipildo naujais dalykais, todėl ankstesnės pradinių klasių mokytojų rengimo studijų programos siūlydavo pasirenkamuosius dalykus, specializacijas, dėl kurių pradinių klasių mokytojai galėdavo plėtoti savo prigimtines galias ir įgyti papildomų gebėjimų - pvz., groti keliais muzikos instrumentais, dėstyti užsienio kalbą. Dėl to praktinės pradinių klasių mokytojų kompetencijos skiriasi”, - teigė G. Šeibokienė.

Šiuo metu pradinėse klasėse dirba per 7800 pradinių klasių ir 821 dalyko (muzikos, dailės, šokio, kūno kultūros, užsienio kalbų) mokytojas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausa dėl požiūrio į vakcinas parodė įdomią tendenciją: kas už tai prisiims atsakomybę (155)

Labiausiai skiepytis nenori Darbo partijos rinkėjai, abejojančiųjų gausu ir valstiečių rinkėjų...

Raminta Rakauskė | D+

Pamatavo verslo temperatūrą: vieno sektoriaus skola išsiskiria, bankrotai – vėliau

Verslo temperatūra šiandien nebloga, – sako įmonių įsiskolinimus sekančių kompanijų...

Kristina Chudenko | D+

Kerta per kepenis, ir ne tik: Latvijos mokslininkai nustatė, kokius organus pažeidžia COVID-19

COVID-19 gali pažeisti ne tik kvėpavimo takus, bet ir beveik visus organus bei organizmo...

Kelis kartus per savaitę žuvį valgančių lietuvių sumažėjo perpus: profesorius Stukas turi paaiškinimą, kas nutiko (12)

Sveikatos apsaugos ministerija kas keletą metų vykdo gyventojų mitybos stebėseną. Pernai kovą...

Top 10. Lietuviški išradimai ir idėjos, besiskinančios kelią per visą pasaulį (3)

Vis dažniau ir dažniau tarp protingiausių ir sėkmingiausių žmonių, taip pat ir organizacijų,...

Laisvėjant karantino sąlygoms, veiklą atnaujina lauko kavinės (1)

Po truputį laisvėjant karantino sąlygoms, nuo ketvirtadienio veiklą atnaujina lauko kavinės,...

Saugo nuo ligų, lėtina senėjimą: ši daržovė pilna naudų, tačiau viena klaida virtuvėje ją sugadina (4)

Nors mūsų mitybos racione dažniau atsiranda įprastos bulvės , tikriausiai esate ragavę ir...

Trenerė Rasa Vilkienė apie skyrybas: vyrui šis sprendimas buvo netikėtas, nes dažniau vyrai palieka moteris, o ne moterys vyrus (34)

Kartais tik praėjus daug laiko nuo santuokos pradžios suprantame, kad esame nelaimingi. Kad šalia...

Rusijoje per Navalno palaikymo akcijas sulaikyta per 1 tūkst. žmonių (6)

Rusijos miestuose trečiadienį vakare per akcijas kalinamam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui...

COVID-19 paliks gilius randus pasaulio ekonomikoje: krizės kaina šalims skiriasi (1)

Žinoma, kad dalis pacientų, sveikstančių nuo COVID-19 , kenčia nuo ilgalaikių simptomų, –...