Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) prašys seniūnų sueigos į ketvirtadienio darbotvarkę įtraukti projektą, kuriuo uždraudžiamos fizinės bausmės vaikams.
© DELFI / Karolina Pansevič

Tokį sprendimą komiteto nariai trečiadienį priėmė vienbalsiai, apsvarstę Savižudybių prevencijos komisijos parengtas Vaiko teisių pagrindų įstatymo pataisas. Jomis būtų nustatoma, kad visų formų – fizinis, emocinis, seksualinis – smurtas prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes, yra draudžiamas.

Kaip smurtas apibrėžiama ir nepriežiūra – nuolatinis nepakankamas pagrindinių vaiko fizinių, emocinių, socialinių poreikių tenkinimas ar netenkinimas, keliantis grėsmę vaiko sveikatai, raidai ar orumui.

Komiteto posėdyje dalyvavusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pabrėžia, kad tai – svarbi žinia visai visuomenei, nes kai kurie suaugusieji net nesuvokia, kad smurtauja prieš vaikus. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė vylėsi, kad pagaliau ne kartą Seime atmestas siūlymas uždrausti fizines bausmes bus įtvirtintas.

„Tai svarbi žinia tiek visuomenei, kad negalima vaikų mušti, jokiu tikslu, nei auklėjimo tikslais, tai yra nepateisinama, tai nėra priemonė, kuria galima vaikus auklėti, ir tai svarbi žinia visiems, taip pat ir mokytojams, kad negalima vaiko žeminti“, – BNS sakė E.Žiobienė.

Anot jos, labai svarbu, kad įstatymo projektu ne tik draudžiamos kūno bausmės, bet ir bet koks smurtas. „Psichologinį smurtą iki šiol, ypatingai vaikų atveju, įrodyti be galo sunku. Ypatingai vaikus ugdydami treneriai, mokytojai, net nesuvokia, kad jie šaukia ant vaiko, jie tokiu būdu stabdo ir vaiko raidą, vystymąsi ir daro ypatingą žalą jų ateičiai“, – kalbėjo kontrolierė.

Edita Žiobienė ir Odeta Tarvydienė
Edita Žiobienė ir Odeta Tarvydienė
© DELFI / Tomas Vinickas

„Kovos (dėl tokio draudimo įteisinimo) buvo labai ilgos, bet kažkuria prasme tai ne tik mentaliteto, bet ir kartų pasikeitimas. Reikia pripažinti, ypatingai vyresnės kartos žmonės teigia, kad nieko tokio, kad juos mušė, kadangi nematė kitokio auklėjimo būdo. Šiuo metu jau yra užaugusi kita karta žmonių, kurie gal ir gavo mušti, bet žino, kad gali būti ir kitaip“, – reziumavo E.Žiobienė.

Viena pataisų iniciatorių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovė Dovilė Šakalienė sako, kad uždraudusi bet kokį smurtą prieš vaikus, bausti juos fizinėmis bausmėmis, Lietuva pagaliau galutinai pereitų iš sovietinės erdvės į Vakarų pasaulį.

„Pagaliau mus nustos tarkuoti tarptautinės institucijos nuo Jungtinių Tautų iki Europos Tarybos, bet kas dar svarbiau, mes parodysime, kad mes peržengėme tą raudoną ribą iš sovietmečio į Vakarų erdvę, kad mes pradėjome galvoti apie savo vaikus progresyviai, ne kaip apie daiktus, objektus, o kaip apie žmones, kurie nusipelnė, kad su jais būtų elgiamasi pagarbiai“, – BNS sakė D.Šakalienė.

Dovilė Šakalienė
Dovilė Šakalienė
© DELFI / Domantas Pipas

Parlamentarė taip pat pabrėžė, kad nereikia baimintis, jog dėl šių pataisų pretekstu atimti vaikus iš tėvų taps skurdas, dėl esminių vaiko poreikių netenkinimo. Šiuo atveju, pasak D.Šakalienės, savivaldybės turės padėti su sunkumais susiduriančioms šeimoms, o įstatymas leis reaguoti į atvejus, kai neblaivūs tėvai nesirūpina vaikais, nors tiesioginio fizinio smurto ir nėra.

„Kai mes kalbame apie nepriežiūrą ar apleistumą kaip smurto formą, tai yra ta smurto forma, kurią Lietuvoje patiria daug vaikų. Ir mes čia kalbame ne apie skurdą, mes nekalbame apie tai, kai šeima, neturėdama lėšų, negali užtikrinti vaiko vystymuisi reikalingų sąlygų, bet kalbame apie tuos atvejus, kai kominės būklės alkoholikai tėvai voliojasi po stalu, o alkanas sušalęs neprižiūrėtas kūdikis lovytėje klykia badaudamas. Tokios yra kasdien matomos situacijos daugybei socialinių darbuotojų ir vaiko teisių apsaugos specialistų. Iki šiol jie sakydavo – vaikas nesumuštas, ką mes galime dabar padaryti. Dabar mes jiems duodame įrankį“, – kalbėjo D.Šakalienė.

Savižudybių prevencijos komisijos vadovas Mykolas Majauskas vylėsi, kad projektas bus priimtas jau ketvirtadienį, ypatingos skubos tvarka.

„Žinau anksčiau Seime vykusias diskusijas, kai sakydavo – mane mušė, bet žiūrėk, užaugau ir tapau Seimo nariu, ir gal visai neblogas išėjau. Bet mes gal perėjome tą etapą ir galime drąsiai pasakyti, kad galime užauginti jaunus, gražius, laisvus ir kūrybingus vaikus jų nemušdami, šitas įstatymas būtent tai ir pasako“, – BNS sakė M.Majauskas.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Seimo Savižudybių prevencijos komisija gruodį inicijavo ir Seimui pateikė Vaiko teisių pagrindų įstatymo pataisas, kad visų formų – fizinis, emocinis, seksualinis – smurtas prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes, yra draudžiamas.

Ankstesnių kadencijų parlamentarai taip pat svarstė iniciatyvas uždrausti vaikams taikyti fizines bausmes, tačiau jos taip ir nebuvo priimtos. Pataisų kritikai paprastai argumentuodavo, kad tai būtų kišimasis į šeimos gyvenimą, neleisiantis tėvams savo nuožiūra auklėti vaikų.

Praėjusią kadenciją Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikė naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektą, kuriame, be kita ko, uždraudžiamos fizinės bausmės vaikams, tačiau jį Seimas grąžino tobulinti.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nežinantiems valdiškos tvarkos gresia didžiuliai įsiskolinimai (56)

Pagal galiojančius įstatymus, mokantiems „Sodros“ įmokas priklauso nustatytos išmokos. Jų...

Gyvenimą iš esmės pakeitė vos viena žinutė (14)

Lygiai prieš metus kauniečio Justino Grigaičio širdį draskė prieštaringi jausmai – vaikinas...

Rusija – nauja geriausia Lotynų Amerikos šalių draugė? (24)

Venesuela – ne vienintelė regiono šalis, kurioje Vladimiro Putino Rusija nori išplėsti savo...

Orai: maloniomis permainomis džiaugsimės ne vieną dieną (7)

Pagaliau apie orus galima pasakyti vien geras žinias. Na, beveik. Artimiausiomis dienomis įkyrus...

Šiaurės Korėja pagrasino išbandyti vandenilinę bombą virš Ramiojo vandenyno

Šiaurės Korėjos diplomatijos vadovas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis gali išbandyti...

„Real“ treneris sukasi iš padėties: prieš pirmas rungtynes „atkabino“ J. Mačiulį (24)

Po nesėkmingo Europos krepšinio čempionato ne itin maloniai Jonui Mačiuliui prasideda ir sezonas...

Daržovė, kuri labai naudinga norintiems mesti rūkyti

Moksliniai tyrimai patvirtino, kad baklažanai turi gydomųjų savybių. Tai – nekaloringa...

„Mėlynojo banginio“ žaidimas trylikametės gyvenimą pavertė pragaru: už grotų – kėdainiškis (164)

Mirtį sėjantį žaidimą „ Mėlynasis banginis “ žaidusios Kėdainiuose gyvenančios...

Pastebėjo išsiskiriantį Z kartos elgesį su socialiniais tinklais (2)

Nors Lietuvoje populiariausiu socialiniu tinklu išlieka „Facebook“ , kai kurios visuomenės...

Iš Skandinavijos – neslopstantys NT burbulo signalai Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017“ (114)

Kaistanti nekilnojamojo turto ( NT ) situacija ir nuolatinės kalbos apie besiformuojantį NT burbulą...