aA
Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazija ne privati, o savivaldybės mokykla, todėl kai kurie tėvai nustebo sužinoję, kad turės iš savo kišenės samdyti mokytojo asistentą. Anot tapatybės nenorėjusios atskleisti mamos, jų nuostabai mokykloje buvo pasiūlytos dvi galimos rinkliavos.
Sostinės mokykloje – skandalas dėl rinkliavų: tėvai citavo Konstituciją
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Jeigu mokytoja ir asistentė dirbtų visą darbo dieną, mokėtume 70 eurų per mėnesį, jeigu dirbtų mokytoja viena pusę dienos, o asistentas padėtų jai tik antrąją dienos pusę – mokėtume 40 eurų“, – LNK žinioms teigė moteris.

Pasirinkus pirmą rinkliavos variantą iš 21 vieno tėvo surinkti beveik pusantro tūkstančio eurų būtų skiriami ne tik asistento algai, bet ir iš savivaldybės lėšų išlaikomos mokytojos priedui.

„Jie dėlioja taip – jeigu dirba visą dieną mokytojas ir asistentas, tada tėvai moka už antros dienos pusę mokytojai, o asistentui už pirmos dienos pusę. Mano nuomone, tikslas yra tokiu būdu pasikelti savo darbo užmokestį“.

Iki šiol noriai su žurnalistais bendravęs progimnazijos direktorius Rimantas Remeika, išgirdęs, kad norima kalbėtis apie rinkliavas mokytojui samdyti, tik po ilgų įkalbinėjimų sutiko kalbėtis telefonu.
Jis aiškino, kad tėvai papildomo mokytojo užsimanė patys.

„Aš tikrai neužsiimu jokiu samdymu, nes mokykla šitoje vietoje nedalyvauja. Tik tiek, kad mokykla sudaro sąlygas, jei tėvai nori šitą dalyką daryti“, – komentavo jis.

Tėvų atstovė sakė, kad samdyti papildomą mokytoją buvo ne tėvų, o mokyklos mintis.

„Mes, tėvai, buvome pakviesti dar vasarą ir mokytoja su mumis susipažino, mes – su ja, ir vasarą pranešė, kad pirmokams bus galimybė samdyti asistentą, mokytojo padėjėją“.

Tėvai buvo raginami mokėti rinkliavą net tada, kai mokytojui samdyti nebuvo surinkta 80 proc. tėvų balsų. Tiek būtina surinkti yra pagal Vilniaus tarybos nutarimą.

„Po kelių dienų pasirodė žinutė, kad mokyklos administracija mokytojos sutikimu leidžia samdyti asistentą“.

Moters teigimu, rinkliavos samdyti mokytojams pažeidžia konstitucinę teisę į nemokamą mokslą.

Konstitucija, švietimo įstatymas, vaiko teisių pagrindų įstatymas mums garantuoja nemokamą mokslą valstybinėse ir savivaldybės institucijose. Jeigu kažkas nori mokėti arba gauti papildomas paslaugas, jie visuomet gali kreiptis į privačias mokyklas ir ten mokytis“.

Vilniaus savivaldybė sakė leidusi dviem sostinės mokykloms už tėvų pinigus samdyti mokytojo asistentus, bet, pasak vicemero Vytauto Mitalo, draudžiama jį samdyti, jeigu, kaip Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje ir atsitiko, nesurenkama 80 proc. tėvų balsų.

„Tai reiškia, kad yra pažeidžiama tarybos patvirtinta tvarka ir tokiu atveju mokyklos arba konkrečiai tos klasės atvejis yra tiriamas“, – tikino jis.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) atstovams išvis buvo naujiena, kad rinkliavos mokestis mokytojams samdyti egzistuoja ir dar įteisintos savivaldybės.

„Vadinasi, savivaldybė yra nustačiusi tokią tvarką, nes ji bandė šią idėją „prastumti“, mes šį bandymą blokavome Gedimino mokyklai su Vyriausybės vadovu. Tada savivaldybė buvo išėmusi klausimą“, – aiškino ministerijos atstovas Aidas Aldauskas.
Anot ministerijos atstovo, ŠMSM ankstesniais metais yra gavusi ne vieną tėvų skundą dėl rinkliavų.

„Keista girdėti, kad tokių atvejų dar yra Lietuvoje. Rinkti pinigus iš tėvų samdant antrą mokytoją, ar mokytojo asistentą, ar kaip jis besivadintų, tikrai šitokio dalyko niekada nėra nei palaikiusi, nei rekomendavusi ministerija, nei tai yra legalu“.

Kol vadinamoji popamokinė veikla nebuvo finansuojama savivaldybės, tėvai mokėjo iš savo kišenės, ir, kaip sakė kalbinta mama, čekių negaudavo. Gimnazijos direktoriaus teigimu, kaip apskaitomi dabar pinigai, ne mokyklos reikalas.

„Yra santykiai fizinių asmenų, mokykla šiuo atveju nieko nepajamuoja, tiktais nuomos mokestį, jei nuomoja patalpas“, – sakė jis.

Tačiau savivaldybė sako, kad tėvai pinigus turėtų mokėti oficialiai į mokyklos kasą. Anot V. Mitalo, už tą papildomą mokytojo padėjėją, kuris atsiranda pradinėse klasėse šalia mokytojo, apskaita turi vykti ir vyksta per centralizuotą buhalteriją.

Pasak ŠMSM, tokie mokėjimai išvis yra nelegalūs, bet ministerija to nekontroliuoja.

„Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nėra ta institucija, kurios kompetencija išvesti žmones surankintomis rankomis“, – teigė A. Aldauskas.

Mokyklos direktoriaus tvirtinimu, nenorintys mokėti rinkliavos, to daryti neprivalo. Ji sakė pats nesuprantantis, kodėl tėvai turi mokėti, jei nenori.

Anot savivaldybės, už asistentą nemokėjusių tėvų vaikus samdytas mokytojas privalo mokyti taip pat, kaip tuos, kurie mokėjo.

LNK
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
3.6600

Top naujienos

Pasiruoškite, nuo pirmadienio kasdienybė Lietuvoje keičiasi – lokalūs karantinai, nuotolinis ugdymas, susibūrimų ribojimai (169)

Naujų susirgimų koronavirusu skaičiai Lietuvoje muša naujus rekordus. Vyriausybė trečiadienį...

Ekspertai apie augančias paslaugų kainas: jei kainos didėja, turėtume džiaugtis (92)

Kol Europa džiaugiasi krintančiomis kainomis, lietuviai krato kišenes. Per metus vartojimo prekės...

Dar 8 šalies savivaldybėms gali grėsti karantinas: į raudoną zoną pateko ir Vilnius patikslinta (368)

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo...

Nauja tvarka dėl izoliacijos: SAM paaiškino, kas tiksliai keičiasi (58)

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą...

Jasikevičiaus sąskaitoje – pirmoji pergalė „El Clasico“ mūšyje: intriga sugrįžo pabaigoje „Barcelona“ pasivijo „Žalgirį“ turnyro lentelėje (14)

Šarūnas Jasikevičius stovėdamas prie „ Barcelonos “ (4/1) vairo pasiekė pirmąją savo...

Teismo salėje širdį gniaužianti byla: nesulaukusi pagalbos ligoto mažamečio mama priėmė kraupų sprendimą (332)

Kauno apygardos teismas pradėjo nagrinėti neeilinę bylą – pasikėsinimu nužudyti sunkiai...

Šiluma kol kas nesitrauks, bet lietaus klius beveik visai Lietuvai (2)

Šeštadienį iki pietų tankiausi lietaus debesys keliaus per pietinius šalies rajonus. Vėliau...

Mįslingas ir kraupus penkių vyrų likimas arba amerikietiškas Diatlovo perėjos variantas (43)

1978 metais Kalifornijos Čiko mieste pakeliui namo po koledžo krepšinio rungtynių mįslingai...

|Maža didelių žinių kaina