Žinia apie etatinį sujudino mokyklų bendruomenes. Yra didelių lūkesčių, yra ir šiek tiek nerimo, kurias atneša kiekviena permaina, net ir gera.
Sonata Drazdavičienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Etatinis mokykloms ir mokytojams pagaliau suteiks tai, ko neturėjome daugelį metų ir apie tai galėjome tik pagalvoti: mokytojas turės galimybę savo darbus atlikti ne už ačiū (o gal net ir be ačiū). Išeitų ilgas sąrašas, jei suminėčiau visas veiklas, kurias mokytojai nuveikia mokykloje po pamokų visiškai nemokamai. Štai tik kelios: dalyvavimas įvairiose darbo grupėse ir Vaiko gerovės komisijos veikloje, konsultacijos tėvams apie vaiko pasiekimus ir asmeninę pažangą, tėvų susirinkimai, įvairios metodinės medžiagos ruošimas, dalyvavimas mokyklos strategijos kūrime, planų rengimai ir aptarimai, projektinė veikla, pamokos netradicinėse aplinkose, kurios trunka dažnai ilgiau nei mokytojo pamokų laikas. Neretai dauguma šių darbų gula ant grupės aktyviausių mokytojų pečių.

Įvedus etatinį, už visas šias veiklas bus mokama, o pasyvesni mokytojai turės galimybę įsitraukti į bendruomenės veiklą, jei tik norės. Finansinė paskata bus svarbi ir skiriant mentorius jauniems mokytojams.

Įvedus etatinį darbo apmokėjimą, pagalba jaunam kolegai, dalyvavimas jo pamokose, patarimai rengiant pamokų planus nebebus teikiama tik priešokiais, jei kada kam lieka laiko nuo savo tiesioginio darbo, o bus priskirti tai darantys pedagogai, šios funkcijos įeis į darbo krūvį.

Konkrečiai pradedančiojo mokytojo etato įvedimas yra puikus sprendimas jauniems mokytojams. Jiems duodama daugiau laiko pasiruošti pamokoms, skiriamos valandos kompetencijų tobulinimui, mokymuisi iš kolegų, darbo refleksijai.

Kita vertus, mokytojui taip pat bus apmokama ir už vadovavimą studentų praktikai. Gebančiam ir norinčiam dalintis savo darbo patirtimi mokytojui bus puiki galimybė perteikti šio nelengvo darbo prasmę ir žavesį. Labai tikiuosi ir universitetų iniciatyvos sėkmingam bendradarbiavimui sukurti ir sudaryti galimybę jaunam specialistui ateiti į mokyklą... ir pasilikti.

Ruošiantis etatiniam darbo apmokėjimui, mokyklos vadovams tenka nemažas iššūkis sumodeliuoti viso mokytojų kolektyvo darbus taip, kad kiekvienas galėtų geriausiai atsiskleisti. Vienas mokytojas galbūt tik pamokas ir konsultacijas ves, o kitas bus jaunų kolegų mentorius. Kažkas daugiau laiko skirs metodinei veiklai. Šiuos sprendimus kartu turi rasti visa mokyklos bendruomenė – neturėtų vadovas vienas užsikrauti sprendimo teisę. Ir niekas atėjęs iš šono nepasakys, kaip mokykloje geriau paskirstyti darbus, susitarti dėl papildomai apmokamų valandų. Čia mokyklos vidaus atsakomybė: dalyvaujant mokyklos darbo tarybai, mokyklos tarybai, metodinėms grupėms racionaliai susidėlioti mokytojų pareigybes.

Išties šiuos darbus mes jau pradėjome, pasiskaičiavome etatus, kiek reikės. Tikimės spėti susidėlioti iki mokytojų atostogų visas funkcijas, pareigines. Susikalbėjimas čia neišvengiamas, jei tikimės procesų dermės.

Mokyklos nusiteikusios etatinio startui nuo rugsėjo 1 d., nereikėtų jo dirbtinai atidėlioti. Naujas apmokėjimo modelis duos gerų impulsų mokyklų gyvenimui: daugiau savarankiškumo ir atsakomybės, daugiau galimybių mokytojams atsiskleisti ne tik ugdymo procese, bet ir veiklose po pamokų ir gauti už tai priderantį atlygį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parlamentaras išdrįso papasakoti nepagražintą gyvenimo istoriją: sadistus vaikų namuose, bado metus ir aplankiusią meilę mokytojai (102)

Mamos jis nematė iki 12 metų, tačiau nežinodamas adreso jai siųsdavo laiškus, auklėtoja vaiką...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių (33)

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Orai: gegužės pabaiga bus ypač karšta – pokyčiai birželį

Paskutinėmis gegužės dienomis šalyje bus itin karšta – vietomis termometrų stulpeliai pasieks...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (474)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Tegyvuoja Karalius: „Celtics“ jų tvirtovėje nukovęs Jamesas finale žais aštuntą kartą iš eilės (27)

NBA Rytų konferencijos finalai nuo 2011-ųjų metų turi vieną ir tą patį nesikeičiantį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1174)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Gyvenimas po sekso skandalo: Monica Lewinsky istorija - jos pačios lūpomis (56)

Visuomenės veikėja ir kovotoja su patyčiomis Monica Lewinsky birželio 7-8 dienomis atvyktsta į...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (195)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Jei vengsite kelių produktų, jūsų dantys bus sveikesni ir baltesni

Prevencija – geriausias gražios šypsenos garantas. Šiais laikais yra daug grožio pagalbininkų,...

Pirmojo pasaulinio karo laivų kapinynai vilioja ne tik nardytojus

Šiaurinę Atlanto vandenyno dugno dalį nusėjusios laivų duženos – lyg priešistorinių gyvūnų...