aA
Žinia apie etatinį sujudino mokyklų bendruomenes. Yra didelių lūkesčių, yra ir šiek tiek nerimo, kurias atneša kiekviena permaina, net ir gera.
Sonata Drazdavičienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Etatinis mokykloms ir mokytojams pagaliau suteiks tai, ko neturėjome daugelį metų ir apie tai galėjome tik pagalvoti: mokytojas turės galimybę savo darbus atlikti ne už ačiū (o gal net ir be ačiū). Išeitų ilgas sąrašas, jei suminėčiau visas veiklas, kurias mokytojai nuveikia mokykloje po pamokų visiškai nemokamai. Štai tik kelios: dalyvavimas įvairiose darbo grupėse ir Vaiko gerovės komisijos veikloje, konsultacijos tėvams apie vaiko pasiekimus ir asmeninę pažangą, tėvų susirinkimai, įvairios metodinės medžiagos ruošimas, dalyvavimas mokyklos strategijos kūrime, planų rengimai ir aptarimai, projektinė veikla, pamokos netradicinėse aplinkose, kurios trunka dažnai ilgiau nei mokytojo pamokų laikas. Neretai dauguma šių darbų gula ant grupės aktyviausių mokytojų pečių.

Įvedus etatinį, už visas šias veiklas bus mokama, o pasyvesni mokytojai turės galimybę įsitraukti į bendruomenės veiklą, jei tik norės. Finansinė paskata bus svarbi ir skiriant mentorius jauniems mokytojams.

Įvedus etatinį darbo apmokėjimą, pagalba jaunam kolegai, dalyvavimas jo pamokose, patarimai rengiant pamokų planus nebebus teikiama tik priešokiais, jei kada kam lieka laiko nuo savo tiesioginio darbo, o bus priskirti tai darantys pedagogai, šios funkcijos įeis į darbo krūvį.

Konkrečiai pradedančiojo mokytojo etato įvedimas yra puikus sprendimas jauniems mokytojams. Jiems duodama daugiau laiko pasiruošti pamokoms, skiriamos valandos kompetencijų tobulinimui, mokymuisi iš kolegų, darbo refleksijai.

Kita vertus, mokytojui taip pat bus apmokama ir už vadovavimą studentų praktikai. Gebančiam ir norinčiam dalintis savo darbo patirtimi mokytojui bus puiki galimybė perteikti šio nelengvo darbo prasmę ir žavesį. Labai tikiuosi ir universitetų iniciatyvos sėkmingam bendradarbiavimui sukurti ir sudaryti galimybę jaunam specialistui ateiti į mokyklą... ir pasilikti.

Ruošiantis etatiniam darbo apmokėjimui, mokyklos vadovams tenka nemažas iššūkis sumodeliuoti viso mokytojų kolektyvo darbus taip, kad kiekvienas galėtų geriausiai atsiskleisti. Vienas mokytojas galbūt tik pamokas ir konsultacijas ves, o kitas bus jaunų kolegų mentorius. Kažkas daugiau laiko skirs metodinei veiklai. Šiuos sprendimus kartu turi rasti visa mokyklos bendruomenė – neturėtų vadovas vienas užsikrauti sprendimo teisę. Ir niekas atėjęs iš šono nepasakys, kaip mokykloje geriau paskirstyti darbus, susitarti dėl papildomai apmokamų valandų. Čia mokyklos vidaus atsakomybė: dalyvaujant mokyklos darbo tarybai, mokyklos tarybai, metodinėms grupėms racionaliai susidėlioti mokytojų pareigybes.

Išties šiuos darbus mes jau pradėjome, pasiskaičiavome etatus, kiek reikės. Tikimės spėti susidėlioti iki mokytojų atostogų visas funkcijas, pareigines. Susikalbėjimas čia neišvengiamas, jei tikimės procesų dermės.

Mokyklos nusiteikusios etatinio startui nuo rugsėjo 1 d., nereikėtų jo dirbtinai atidėlioti. Naujas apmokėjimo modelis duos gerų impulsų mokyklų gyvenimui: daugiau savarankiškumo ir atsakomybės, daugiau galimybių mokytojams atsiskleisti ne tik ugdymo procese, bet ir veiklose po pamokų ir gauti už tai priderantį atlygį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (20)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (34)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (634)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Neįvykus koncertui pasijuto maitinama pažadais: kiek galima laukti savų pinigų? (56)

Į DELFI kreipėsi skaitytoja Kristina, kuri neįvykus koncertui jau daugiau nei mėnesį laukia savo...

Orai: laukia kardinalūs pokyčiai (7)

Vasarai būdinga šiluma mėgausimės iki penktadienio. Po to šalyje įsivyraus apniukę ir vėsūs...

Prieš ir po: neįtikėtinos narkotikų atsisakiusių žmonių transformacijos

„Kas per daug, tas nesveika“ yra gan nebloga gyvenimo taisyklė, tačiau kai kurių dalykų...

Pirmasis Allos Pugačiovos vyras lietuvis – apie bendrą gyvenimą, skandalus namuose ir tikrąją skyrybų priežastį (37)

Buvęs primadonos vyras papasakojo apie santuokos su Alla Pugačiova ypatumus ir apie skyrybų su...

Nespėjusį į Panevėžio ligoninės direktoriaus kėdę atsisėsti Skorupską atiduoda į prokurorų rankas (87)

Į korupcijos skandalų sūkurį dėl buvusio vadovo Ivano Dorošo bylų pastaruosius keletą metų...

Sąžiningo teisėjavimo prašantis Kleiza – apie titulų badą, triskart už „Žalgirio“ pigesnę „Ryto“ sudėtį ir rinktinę interviu (57)

Savo komandos pavadinimą, logotipą ir vyriausiąjį trenerį pakeitęs Vilniaus „Rytas“ jau šį...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (872)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...