Neformalios jaunimo organizacijos „Skinhead” atstovai, meilę Tėvynei suprantantys kaip agresyvią nepagarbą kitataučiams, ne juokais susirūpino įvaizdžiu. Bene pirmą kartą skustagalviai kreipėsi į žiniasklaidą ir ryžosi dienraščiui L.T. papasakoti, į kokią nepavydėtiną padėtį yra įstumti. Skustagalvių vadai su žiauriomis detalėmis išklojo pastarojo meto kruvinų gatvės mūšių užkulisius ir retoriškai klausė: kodėl kaskart tik jie dėl visko lieka kalti?
© Reuters/Scanpix
Interviu – požemyje

Prisistatymą dienraščio L.T. žurnalistams skustagalvių ketvertas – Vitalijus, Keršis, Benas ir Marius – surengė sostinės Subačiaus gatvėje, aludėje „Apuokas”. Santūriai pasisveikinę vaikinai ilsėjosi – vienas gurkšnojo alų, kitas kavą, dar du tiesiog rymojo.

„Perpjovė 15 sausgyslių, visas apatines venas. Trauma gera, linksma”, – rodydamas sugipsuotą ranką, sakė 21 metų Marius.

Šis sužalojimas – iš neseniai vykusių muštynių sostinės stoties rajone. Keliems juodaodžiams užkliuvo lietuvių skustagalvių bičiulis latvis, vilkintis raudonus marškinėlius su svastika. Prasidėjo susistumdymas.

„Gal per penkias minutes susirinko 8–9 juodukai, teko kautis. Peiliu kėsintasi į pilvą, tačiau pasitraukiau, tada gyniausi ranka ir ją perrėžė”, – pasakojo šįmet vidurinę baigęs ir į kolegiją ketinantis stoti Marius.

Gilus pjūvis vaikinui padarytas maketavimo peiliuku – tokių policija net nelaiko ginklais ir nekonfiskuoja.

„Kitam draugui sužalojo nugarą, bet nestipriai, nes peiliukas netinkamas dūriui”, – pridūrė pašnekovas. Didžiausią nuoskaudą Marius jaučia dėl to, kad per TV3 buvo pranešta, jog jis peiliu susižalojo puldamas.

E.Jennings neteisi?

Skustagalvius užrūstino ir kito gatvės mūšio atgarsiai, kuriuos visuomenėje paskleidė Erica Jennings.

Skustagalviai
© Corbis/Scanpix

Garsi vokalistė piktinosi rasistiniais išpuoliais, kai jos sesuo Anie papasakojo savo akimis matytą vaizdą, kaip Užupyje keliolika skustagalvių sumušė ir apiplėšė afrikietį.

„Subačiovkės” buduliai ką nors užpuolė – o kalti skinai! Užupiniai irgi tokie – jie užsiima vagystėmis, chuliganizmu”, – pasakojo 27 metų Vitalijus.

Jauni vyrai choru įrodinėjo: „Tuos juodaodžius apiplėšinėja eiliniai urlaganai! Niekada neužpuldinėjame dėl pinigų. Jei įsiveliame į konfliktą – visada paliekame priešą neapiplėštą.”

Vaikinai pasakojo ir apie prieš porą savaičių įvykusį susirėmimą Šeškinėje, prie fontano. Esą prie ramiai sėdinčių dviejų skustagalvių priėjo agresyvi kompanija ir paklausė: „Jūs ką, Lietuva – lietuviams?”

Net ir po šio susidorojimo skinai nerašė pareiškimų policijai, nors abiem teko siūti galvas. Benas su nuoskauda pasakojo, kaip per konfliktą dėl arabų nukentėjo nuo lietuvių apsaugininkų kavinėje Gedimino prospekte.

„Mane taip sudaužė, kad tris dienas kraujais šikau, bet likau kaltas – buvau nuteistas”, – nemalonią situaciją prisiminė vaikinas. Anot 21 metų Keršio, per tokius konfliktus valstybė visada gina savo piliečius, bet tik ne Lietuvoje.

Žudynių nepamiršta

Skustagalviai nė nebando vaizduoti nekaltų avinėlių. „Nesakome, kad šiaip sau galvas nusiskutome – kartais gatvėse susimušame”, – atviravo jie. Net jei patys nepelnytai nukenčia – kreiptis į policiją jiems yra silpnumo požymis.

Jaunimas, vakarėlis, šokiai, break-dance
© Reuters/Scanpix

Benas neslėpė – jei pamato ką nors vilkintį drabužį su sovietine atributika, ramiai praeiti jam neleidžia: „Klausyk, durneli, kokią čia maikę užsidėjai?”

Jis pridūrė: „Nepažįstu nė vieno dėdės ar tetos, nes visi buvo iššaudyti sovietmečiu.” Skustagalviai dar nepamiršo ir bičiulio, kurį policininkai prieš trejus metus mirtinai sumušė po futbolo varžybų Klaipėdoje.

„Jie tik atleido pareigūną, kuris buvo nufilmuotas. O mūsų draugas negyvas, iki šiol vaikštome prie jo kapo. Ir tokie plakatai kaip „Policija – žudikai” kasmet bus keliami”, – kalbėjo Vitalijus.

Skustagalviams viskas draudžiama

Skinams niekada neleidžiama rengti viešų akcijų: „Nors viskas legalu, organizatoriai žinomi, leidimų negauname. Kur demokratija?” Skustagalvių nebeįleidžia į populiarius klubus bei barus „Bix”, „Artistai”, „Brodvėjus”. Motyvas – neva kartą skinai jau prisidirbo, gali pridaryti rūpesčių ir ateityje. Dėl Beno išvaizdos ir pažiūrų kenčia ir šeima.

„Turiu žmoną ir vaikų, bet pas mane 6 valandą ryto jie darė kratą, viską sujaukė. Mus vadina fašistais, nors patys elgiasi blogiau nei gestapas. Mūsų valstybė yra ne teisinė, o policinė. Pareigūno parodymai visada bus aukščiau nei mūsų”, – plūdosi Benas.

Auklėja jaunimą

Skustagalvių vadai tikino auklėjantys ir ugdantys prie judėjimo prisidedančius jaunuolius. Net už per dažną išgėrinėjimą vaikinai šalinami iš saviškių gretų.

„Jei mūsų gretose atsiranda linkusių į vagystes ar narkotikus – jis iškart šalinamas. Ir šalinamas su pasekmėmis – jam duodama į snukį”, – kalbėjo Keršis ir Vitalijus.

Skustagalvių aktyvistų yra apie 100, o su prijaučiančiais visoje Lietuvoje – apie 300.

„Skinų daugėja, nes valdžios parsidavėliška politika nervina. Mums nacionalizmas – graži sąvoka. Kodėl negalime didžiuotis savo valstybe? Bet pas mus tai kažkodėl įsivaizduojama primityviai”, – sakė skustagalviai. Jie tikino norintys matyti savo šalį nepriklausomą, jaustis joje saugūs, matyti jos kultūrą nenykstančią.

„Iš maišymo viename katile nieko gero neišeis, skirtingų kultūrų nesuplaksi. Tokie bandymai ir priveda prie konfliktų”, – kalbėjo pašnekovai.

Erica Jennings
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Tolerancija suvokiama kaip homoseksualų, kosmopolitų palaikymas. O aš jų nepalaikau!” – negražino padėties Benas.

Ambicijų imti valdžią ir įvesti tvarką skustagalviai neturi, o šiaulietį radikalą Mindaugą Murzą vadina juokdariu, pasenusiais šūkiais ginkluotu populistu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (39)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (2)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (318)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (768)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (11)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Faktai, priversiantys suabejoti istorija: princesės Dianos žūtis nebuvo nelaimingas atsitikimas?

Velso princesė Diana buvo mylima milijonų žmonių. Ji skleidė gėrį, grožį, graciją ir...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (32)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (153)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (340)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (30)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...