aA
Nacionalinis mokinių pasiekimų patikrinimas (NMPP) subliūško, o jame dalyvavę aštuntokai išmoko pamoką, kad net mokyklos suole naudinga sukčiauti.
© DELFI / Karolina Pansevič

Mokykloms pateikti Nacionalinio egzaminų centro testai, už kurių paslapties išsaugojimą rengėjai, savivaldybių specialistai ir mokyklų vadovai prisiima asmeninę atsakomybę, šįmet per mokinių rankas plaukė dar iki patikrinimo.

Savotiškas egzaminas, turėjęs parodyti mokinių ir mokytojų darbo rezultatus, virto farsu.

Vienos Panevėžio mokyklos aštuntokai „Sekundės“ korespondentei atvirai pasakojo ir mobiliuosiuose telefonuose demonstravo nufotografuotus gamtos mokslų testo lapus su užduotimis, draugų per socialinius tinklus atsiųstus dar patikrinimo išvakarėse.

Vaikai kaip nuotykį pasakojo, kaip jiems svarbios dienos rytą, prieš įeidami į klasę spręsti testų, koridoriuje kartojosi iš vakaro iškaltus teisingus atsakymus.

Šitaip patikrinimui buvo pasiruošę net ne vienos miesto mokyklos mokiniai. Nutekėjusiomis užduotimis iš anksto socialiniuose tinkluose masiškai dalijosi įvairių ugdymo įstaigų aštuntokai.

NMPP dalyvaujančių mokyklų aštuntokai pirmąjį, teksto suvokimo, testą sprendė balandžio 16–20 dienomis. Dalis Panevėžio mokinių į jį atėjo „pasiruošę“ – tekstą ir klausimus žinojo iš vakaro.

Po kelių dienų laikyto socialinių mokslų testo užduotys, atrodo, jau buvo žinomos dar didesniam būriui panevėžiečių. O paskutinį, prieš porą dienų vykusį gamtos mokslų, testą sąžiningai sprendusių mokinių kai kuriose Panevėžio mokyklose turbūt buvo mažiau nei iškalusiųjų atsakymus iš anksto.

Garantuoja slaptumą

Nors įvairių Panevėžio mokyklų aštuntokai vieni per kitus dalijosi testų užduotimis ir įspūdžiais iš farsu virtusio patikrinimo, pedagogai savo įstaigų garbę gina tvirtindami nesąžiningumo apraiškų neįžvelgę.

„Šaltinio“ progimnazijos direktorės Zinos Stripeikienės teigimu, žinia apie nutekintas užduotis mokyklą pasiekė iš miesto Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistų, išvakarėse patikrinusių vokus su testais.

„Ar mūsų pačių vaikai žinojo užduotis ir atsakymus, nedarėme apklausos, o mokytojams jie tuo tikrai nepasigirs“, – aiškino vadovė.

Z. Stripeikienė sutinka, kad, nuvilnijus skandalui apie nutekintas užduotis, nacionaliniu mastu vykdyta aštuntokų žinių patikra nebegali būti vertinama kaip ugdymo kokybės atspindys.

Panevėžio K. Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė pripažįsta iš mokytojų girdėjusi, kad testai galėjo būti platinami internete, tačiau, jos nuomone, jų mokyklos aštuntokai užduotis sprendė sąžiningai. Ar K. Paltaroko gimnazijos moksleiviai irgi gudravo, pasak direktorės, mokytojų informacija nepasiekė.

„Už savo mokyklos vokus su testais galvą guldau. Vokai pas mane seife gulėjo. Neabejoju, kad testai ne iš mokyklų nutekinami. Kuris direktorius taip rizikuotų, kad prakirpęs vokus kažkam parodytų? Tie, kas tuos testus kuria, turėtų susirūpinti jų paslapties išsaugojimu“, – mano G. Gailiūnienė.

Pažeidimų nerado

Užklijuotus vokus su visų trijų dalykų testais aštuntokams iš Nacionalinio egzaminų centro parvežusi Panevėžio švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistė Minolė Petronytė-Kairienė miesto mokyklų atstovams juos išdalijo dar balandžio 12–13 dienomis. Šie parašu patvirtino išlaikysiantys konfidencialumą: vokai bus laikomi seife ir prakirpti tik testavimo dieną.

Kad užduotys galėjo būti paviešintos internete anksčiau laiko, NEC pranešęs visoms savivaldybėms ir nurodęs patikrinti visas aštuntąsias klases turinčias mokyklas.

Toks patikrinimas organizuotas balandžio 25-ąją, tai yra paskutinio, gamtos mokslų, patikrinimo išvakarėse. Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistai Panevėžio mokyklose pažeidimų nenustatė.

„Esame ramūs, kad Panevėžio mieste konfidencialumas nebuvo pažeistas“, – tvirtina M. Petronytė-Kairienė.

Tikrinti vokus išvakarėse, o ne aštuntokų testavimo rytą prieš užduočių paskelbimą, savivaldybėms, pasak specialistės, nurodęs pats NEC. Anot M. Petronytės-Kairienės, skyriaus darbuotojų nepakaktų patikrinimo dieną tuo pačiu metu nuvažiuoti į visas miesto progimnazijas. Todėl didžiausią ažiotažą dėl nutekintų užduočių sukėlusio gamtos mokslų testo dieną tikrintojų iš Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus sulaukė tik viena mokykla Panevėžyje – R. Sargūno sporto gimnazija.

Kad miesto mokyklų aštuntokai į patikrinimą atėjo jau iškalę užduočių teisingus atsakymus, M. Petronytė-Kairienė teigė negalinti nei patvirtinti, nei paneigti.

„Vaikai plačiai bendrauja socialiniuose tinkluose. Socialiniame tinkle „Facebook“ netgi sukurta aštuntokų grupė, kurioje jie dalijasi ir namų darbais, ir pratybų atsakymais. Gal jie galėjo pasidalyti ir testais, bet galiu patvirtinti, kad Panevėžyje mokyklos nebuvo prakirpusios vokų“, – užtikrino specialistė.

Analizė liko beprasmiška

Šiais metais NMPP dalyvauti norą buvo pareiškusios 58 savivaldybės iš 60.

NEC direktoriaus pavaduotojas dr. Pranas Gudynas pripažįsta, kad planuotas mokinių pasiekimų ir mokytojų darbo įvertinimas tapo tik nereikalingu spektakliu.

Centras iš įvairių šalies vietų – pačių mokyklų ir net tėvelių jau visą savaitę gauna informacijos apie nutekintas užduotis.

„Panevėžys nėra viena labiausiai šiame kontekste linksniuojamų vietovių“, – sakė dr. P. Gudynas.

Užduočių nutekinimas jam kelia nuostabą. Mat toks patikrinimas, anot pavaduotojo, nėra egzaminas, jam nereikia jokio specialaus pasirengimo. Testo rezultatai neturi įtakos net metiniam pažymiui. Tai tėra galimybė mokyklai – mokytojams ir mokiniams įsivertinti savo darbą.

Vis dėlto mokyklos turėtų būti suinteresuotos pasirodyti kuo geriau. Ankstesniais metais NEC rengdavo patikros rezultatų analizę ir vaikai, švietimo įstaigos matydavo savo pasiekimus šalies kontekste.

„Ko gero, šįmet tokios analizės teks atsisakyti, nes rezultatai bus gana stipriai iškreipti“, – pripažįsta dr. P. Gudynas.

Persikels į elektroninę erdvę

NEC direktoriaus pavaduotojas nesiima spręsti, kaip galėjo būti nutekintos užduotys.

Anot jo, užklijuotus vokus su užduotimis gavusios savivaldybės elgiasi įvairiai – vienos juos atiduoda mokykloms prieš kelias dienas iki patikros, kitos – tik patikrinimo rytą.

„Didelė dalis mokytojų, politikų kalbėjo, kad reikia pasitikėti mokyklomis. Jomis ir pasitikima. Pasirodo, kai kurios nepakankamai subrendusios tokiai atsakomybei“, – sakė dr. P. Gudynas.

Nors, anot jo, NEC nusiteikęs imtis priemonių, visgi pripažįsta įrankių nubausti nesąžininguosius neturintis.

„Kai vyksta sparti kaita, kai kurioms mokykloms iškilusi išlikimo grėsmė, išplitusios profsąjunginės nuotaikos, dirva tokiam nesąžiningumui gerai išpurenta. Suprasdami, kad nieko nepakeisime, tyliai stebime situaciją, fiksuojame pažeidimus ir darysime iš to išvadas“, – teigė pavaduotojas.

NEC rengiasi jau po keleto metų patikrinimui parengti elektroninius testus ir netgi tos pačios klasės mokiniams pateikti skirtingas užduotis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (26)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (43)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Didelis žingsnis taikos link: Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą

Šiaurės Korėja uždarys savo Tongčang-ri raketų bandymų kompleksą ir įsileis inspektorius,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (637)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Neįvykus koncertui pasijuto maitinama pažadais: kiek galima laukti savų pinigų? (56)

Į DELFI kreipėsi skaitytoja Kristina, kuri neįvykus koncertui jau daugiau nei mėnesį laukia savo...

Kokias gėles lengviausia sudaiginti iš sėklų

Norite turėti gražų, spalvingą darželį, bet nenorite leisti pinigų daigams? Kokias gėles...

Orai: laukia kardinalūs pokyčiai (7)

Vasarai būdinga šiluma mėgausimės iki penktadienio. Po to šalyje įsivyraus apniukę ir vėsūs...

Prieš ir po: neįtikėtinos narkotikų atsisakiusių žmonių transformacijos (1)

„Kas per daug, tas nesveika“ yra gan nebloga gyvenimo taisyklė, tačiau kai kurių dalykų...

Pirmasis Allos Pugačiovos vyras lietuvis – apie bendrą gyvenimą, skandalus namuose ir tikrąją skyrybų priežastį (38)

Buvęs primadonos vyras papasakojo apie santuokos su Alla Pugačiova ypatumus ir apie skyrybų su...

Nespėjusį į Panevėžio ligoninės direktoriaus kėdę atsisėsti Skorupską atiduoda į prokurorų rankas (89)

Į korupcijos skandalų sūkurį dėl buvusio vadovo Ivano Dorošo bylų pastaruosius keletą metų...