aA
Savivaldybės siūlo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) atsisakyti reikalavimo, jog siekiantys tapti mokyklų ar darželių vadovais būtinai turėtų pedagogo išsilavinimą.
Siūlo leisti vadovauti mokykloms ir neturintiems pedagogo išsilavinimo
© DELFI / Andrius Ufartas

„Kodėl įstaigos – gimnazijos, progimnazijos – vadovas turi būti pedagogas, dažnu atveju toks vadovas turi organizuoti darbą, sudaryti planus, vadovauti personalui, yra ūkinių klausimų. Kodėl būtinai pedagogas?“ – BNS sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Šių metų pradžioje, anot ministerijos, nuolatinio vadovo neturėjo 105 bendrojo ugdymo mokyklos ir 94 darželiai.

Savivaldybių asociacijos duomenimis, šiais metais savo pareigas baigs eiti apie 400 ugdymo įstaigų vadovų ir jiems teks ieškoti pamainos.

„Matydami situaciją, kuri dar nedeganti, bet einant metams taps deganti, mes siūlome atlaisvinti tuos reikalavimus“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad būtina atidžiai įvertinti tokio pasiūlymo privalumus ir rizikas, nes direktorius atsakingas ir už ugdymo kokybę.

„Reikia labai atidžiai įvertinti privalumus ir trūkumus. Į bendrojo ugdymo mokyklos direktoriaus pareigybę įeina ne tik įstaigos administravimas, jis tiesiogiai atsako už ugdymo veiklas, ugdymo kokybę mokyklos lygmenyje“, – BNS sakė ŠMSM vyriausiasis patarėjas Giedrius Krasauskas.

„Kai kuriais atvejais, dažniausiai mažose mokyklose, kur nėra pavaduotojo ugdymui, direktorius atsako ir už mokyklos ugdymo plano parengimą, jo įgyvendinimą“, – pridūrė jis.

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas teigia, kad savivaldybių pasiūlymas kol kas per ankstyvas.

„Dar Lietuvai per anksti tą daryti, bet pagalvoti, kad ateityje taip galėtų būti – verta, pasižiūrėjus į įvairias užsienio praktikas“, – BNS sakė D. Žvirdauskas.

Kvalifikacijų vertinimą įveikia vos trečdalis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, ugdymo įstaigos vadovu siekiantis tapti žmogus turi įveikti du atrankos etapus – Nacionalinėje švietimo agentūroje (NŠA) ir savivaldybėje, kurios teritorijoje yra mokykla. Neįveikęs pirmojo, į antrąjį keliauti jis negali.

NŠA duomenimis, per pirmąjį praėjusių metų pusmetį įstaigoje buvo atlikti 184 pretendentų kompetencijų vertinimai. Iš jų 43 asmenų rezultatai atitiko pakankamo lygio reikalavimus. Skaičiuojama, kad per pastaruosius trejus metus pirmąjį etapą vidutiniškai įveikdavo trečdalis pretendentų.

Reaguodama į vadovų ugdymo įstaigose trūkumą, ŠMSM ėmėsi taisyti kompetencijų vertinimo sistemą Nacionalinėje švietimo agentūroje – peržiūrėti vadovui keliamus išsilavinimo ir kitus reikalavimus, koreguoti pretendentų kompetencijų vertinimo metodiką – pateikiamas užduotis, reikalavimus vertintojams, vertinimo procedūras.

Taip pat ministerija siūlo pretendentų vertinimą NŠA ir savivaldybėje sumuoti – per abu etapus kandidatas galėtų surinkti 50 balų, o vadovu galėtų tapti surinkęs ne mažiau kaip 25 balus.

Pastarąjį siūlymą palaiko tiek Savivaldybių asociacija, tiek Mokyklų vadovų asociacija.

„Tai padėtų taisyti susidariusią padėtį ir būtų mažiau įstaigų, kurios neturi nuolatinių vadovų“, – sakė D. Žvirdauskas.

Anot Savivaldybių asociacijos direktorės Romos Žakaitienės, toks pakeitimas turėtų paskatinti daugiau žmonių dalyvauti konkursuose.

„Iš daugelio savivaldybių patirties žinome, kad iki šiol potencialūs konkursų dalyviai juose net nesiryždavo dalyvauti dėl pernelyg griežtų reikalavimų.Tikimės, kad naujieji reikalavimai atvers daugiau galimybių žmonėms, norintiems ir galintiems užimti šias pareigas“, – BNS sakė R. Žakaitienė.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
1.9000

Top naujienos

Bidenas po susitikimo pasiuntė žinutę dėl kišimosi į rinkimus ir Navalno: pasekmės būtų pražūtingos (103)

Po trečiadienį surengto Vladimiro Putino ir Joe Bideno aukščiausio viršūnių susirinkimo...

Graikijos salų gidas: skrydžių kainos – nuo 23 eurų, o savaitės trukmės poilsis viešbutyje šeimai – nuo 150 grįžtantiems saviizoliacijos nereikia (2)

Nuo pirmadienio, birželio 14 d., visiems, atvykstantiems iš Graikijos salų – Kretos, Rodo, Korfu,...

Po incidento viešbutyje Vokietija atšaukia 30 karių iš Lietuvos (18)

Po pavasarį įvykusio incidento Vokietija į šalį susigrąžina apie 30 karių, tarnavusių...

Po viršūnių susitikimo Putinas sulaukė klausimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir skyrė komplimentą Bidenui: jis labai skiriasi nuo Trumpo ignoravo žurnalisto užduotą klausimą apie Navalną (378)

Iš karto po Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo surengtoje Rusijos prezidento spaudos...

Užkalnis. Šeimų protesto tamsuoliams atjautos nereikia (193)

Nuo tarakonų padeda tik dichlofosas, ne įsiklausymas į jų jausmus, baimes ir rūpesčius....

Tragiška avarija Kretingos rajone: motociklas rėžėsi į automobilį – žuvo 36 metų vyras (2)

Trečiadienio vakarą, apie 20.07 val., Kretingos r., Barzdžių kaime, motociklas atsitrenkė į...

Dviejų tipų vyrai, su kuriais santykių geriau nekurti: psichologė perspėja apie nenuspėjamas pasekmes

Kad meilė akla, įrodyta mokslininkų. Įsimylėjus smegenų liaukos išskiria tam tikras medžiagas,...

Bale'as išbaidė Baku varnas, bet Velsas dėjo platų žingsnį link atkrintamųjų (17)

Garethas Bale 'as gerokai prašovė mėgindamas realizuoti savo paties uždirbtą 11 m baudinį, bet...

Karantino taisyklės nuo ketvirtadienio švelnėja: visi svarbiausi pokyčiai, kurie įsigalios nuo rytojaus (86)

Karantinas nuo ketvirtadienio švelnėja – naujausius pokyčius pirmadienį patvirtinto ministrų...

Metalas, pinigai, paslaptis: kaip britų metalų magnatas sukūrė savo imperiją

Nors jau vasara, tačiau Neviso kalną ir aplinkines viršukalnes, stūksančias aplink Fort Viljamą,...