aA
„Visa švietimo sistema nuo viduramžių yra linkusi vystyti kairįjį ir neigti ar mažinti dešinįjį smegenų pusrutulį. Kadangi kairysis pusrutulis yra atsakingas už verbaliką, skaičiavimą ir logiką, o dešinysis – už kūrybiškumą, emocijas, kai jie adekvačiai dirba, žmogaus jėga trigubėja“, - teigia asmenybės tobulėjimo sistemų žinovas Saulius Urbonas. Anot jo, vieni mokyklas baigia aukso medaliais, o kiti – vos vos, tačiau pastarieji imasi verslo ir samdo intelektualus: ne todėl, kad jie yra protingesni, o todėl, kad jie nepasidavė sistemai ir neleido užgožti jų emocijų. „Idealus variantas – neužgožtas intelektualas. Tokie žmonės keičia pasaulį, tačiau tam reikia ir ryžto, ir valios“, - siekiamybę įvardija S. Urbonas.
„Sėkmės mokykla“. S.Urbonas: tobulėjimas prasideda nuo suvokimo, kas esi
© Shutterstock nuotr.

Asmenybės neatitinkantis įvaizdis kenkia

S. Urbonas teigia, kad prieš pradedant kurti tobulėjimo planus, kaip ugdyti ne tik kairįjį, bet ir dešinįjį smegenų pusrutulį, pirmiausia žmogus turi suvokti, kas jis yra. „Tai esmė, tačiau žmonės ir neturi laiko, ir tingi išsiaiškinti, kas jie tokie. Dabar dažnai internete susikuriami įvaizdžiai, neatitinkantys žmonių esmės, o nuo to prasideda papildomi konfliktai“, - apie riziką susikurti sau kenkiantį įvaizdį kalba S. Urbonas. Pasak asmenybės ugdymo mokytojo, kai žmogus nežinos, kuo paremtas jo susikurtas įvaizdis, tai bus netikra – įvaizdis bus vertas pajuokos. „Žmogus, visų pirma, turi išsiaiškinti pats su savimi, kas jis toks, kur jis eina“, - akcentuoja S. Urbonas.

Asmenybės ugdymo mokytojas teigia, kad pirmiausia turi būti kuriamas ne įvaizdis, o asmenybė: „Įvaizdžio kūrimas prasideda nuo asmenybės kūrimo, nuo asmenybės suvokimo. Kai suvoki, kas esi, ir tik tada kuri įvaizdį, jis įgauna pamatą. Jeigu kuri įvaizdį nusprendęs apsivilkti švarką, madingai susišukuoti ir būti prodiuseriu, labai gerai, jei tai leidžia jaustis komfortiškai, antraip – blogai“.

S. Urbonas sako, kad įvaizdis reikalingas tam, kad kiti mumis tikėtų, o jeigu tai neatitiks asmenybės, žmonės netikės. Lieka tik įsivaizdavimas, kad įvaizdis leis kažką pasiekti.

Tapatybei išsiaiškinti – klausimas „koks aš?“

Saulius Urbonas
Saulius Urbonas
© Asmeninio archyvo nuotr.

S. Urbonas siūlo būdą, kaip suvokti, kas ir kokie esame. „Susirašykite visus įmanomus būdvardžius – geras, blogas, gražus. Iš būdvardžių išsirinkite devynis, kurie geriausiai jus apibūdina. Kitaip tariant, siekiant suvokti savo tapatybę, klausimas turi būti ne „kas aš?“, bet „koks aš?“, nes atsakyti „kas aš?“ nežinant „koks aš?“ yra sunku. Užsirašytus būdvardžius surašome prioriteto tvarka, išsirenkame tris pagrindinius ir vieną šalutinį – tai atsakymas „koks aš“. Žinodami „koks aš“, galime klausti „kas aš?“. Tada praverčia „mind maping“ (minčių žemėlapis): rašome savo vardą, o aplink tai, kas atsakytų į klausimą „kas aš?“ – mokinys, sūnus, sportininkas... Kai susirašome spektrą, pabandome kiekvieną jų atskirai apibūdinti ir taip sukuriame paveikslą. Tik tada išskiriame, kuriuo vardu esame linkę save pristatyti visuomenei.“

S. Urbonas teigia, kad išskyrę vardą, kuriuo esame linkę save pristatyti visuomenei, atsakome į klausimą „kas aš?“, kurį pravartu pasitikrinti, ar jis atitinka pasirinktą įvaizdį „koks aš“.
„Galutinis visų dalykų dalykas – veiksmų planas. Žmogus, neturėdamas veiksmų plano, nežino, ką daro. Deja, mes jo dažniausiai neturime“, - akcentuoja S. Urbonas.

Tobulėjimas – konkretūs veiksmai

Pasak S. Urbono, reikia didinti jaunų žmonių savivertę, o tam reikalingi konkretūs veiksmai. „Tobulėjimas – lipimas per save ir išėjimas iš komforto zonos. Lengviausia daryti elementarų fizinį veiksmą. Nuspręskime, kad padarysime kasdien elementarią mankštą. Atrodo paprasta? Padarykime tai, nes kol šito nepadarome, galima tik svaičioti apie aukštas materijas“, - sako S. Urbonas.

Anot asmenybės ugdymo mokytojo, savęs stūmimas iš komforto zonos turi suteikti malonumą. „Tai duoda nesuvokiamos energijos, viskas atrodo kitomis spalvomis“, - sako jis.

„Svarbiausia – nebijoti klaidos. Reikia suvokti, kad klaidų gyvenime neįmanoma išvengti ir kad klaidos yra gėris, o ne blogis, nes iš klaidų reikia mokytis“, - tvirtina S. Urbonas.

S. Urbonas apibendrina sakydamas, kad nemąstančiam jokie straipsniai nepadės: „Turime pripažinti, kad tik 5 procentai žmonių atkreips dėmesį, perskaitys šį straipsnį ir kažką iš jo paims. Bet juk mes ir dirbame vardan penkių, nes jie judina pasaulį.“

Neformalios saviugdos straipsnių ciklas - bendras DELFI ir VšĮ „Sėkmės mokykla“ projektas, kuriuo siekiama kurti atsakingų piliečių visuomenę, ugdyti papildomas asmens kompetencijas ir didinti vidinį potencialą.

„Sėkmės mokykla“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Analitikai su nerimu stebi įvykius Vokietijoje: šis scenarijus Europai pridarytų daug bėdos (198)

Labai tikėtina, kad po šį sekmadienį vykstančių rinkimų į Vokietijos parlamentą bus...

Raminta Rakauskė | D+

Metalo supirkinėtojai tokių kainų nebuvo matę nuo 2009-ųjų: gyventojai nešė viską, ką galėjo

Kol dalies pramoninių metalų kainos po truputį sminga žemyn, kai kurių vis dar skaičiuoja...

Liūdnos žinios: Kaune kovojama dėl COVID-19 sergančio naujagimio gyvybės Kauno klinikų reanimacijoje gydomi du vaikai (843)

Medikų nerimas auga: reanimacijoje vis daugiau koronavirusu sergančių vaikų. LNK žinios praneša,...

Plakatą Nausėdai JAV iškėlusi lietuvė: mūsų yra visame pasaulyje (858)

Plakatą „Nausėda yra homofobas“ iškėlusi mergina yra lietuvė Eglė Malinauskaitė . 21 metus...

Orai: nauja savaitė atneš permainų (1)

Praslinkus aktyviam Atlanto ciklonui, šeštadienį nuo Skandinavijos priartės naujas žemo...

Brutualiu žinomos prodiuserės nužudymu kaltinamas žurnalistas išsidavė itin išsamiais įvykio aprašymais (15)

39 metų televizijos prodiuserė iš Prancūzijos Sophie Toscan du Plantier ramiame Airijos regione...

Pristatė, kaip artimiausiu metu keisis pensijos Lietuvoje: nėra viskas jau taip gerai (374)

Rugpjūčio mėnesį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė, kaip...

Pats garsiausias ir paslaptingiausias klubas Berlyne: ką jie ten taip slepia? (20)

Berlynas – 100% pats išskirtiniausias miestas Europoje, turintis unikalią aurą, kurios...

Agnė Kulitaitė | D+

Agnė Kulitaitė: iki kominių pasivažinėjimų vidury dienos nueinamas labai ilgas kelias (2)

Pastarojo laiko įvykiai tik dar kartą patvirtino, jog net ir šiais neramiais laikais konstantų vis...

Gražiausia pasaulio lengvaatlete tituluojama vokietė bėgimo takelį išmainė į podiumą (71)

22 metų Alica Schmidt buvo per žingsnį nuo savo didžiausios gyvenimo svajonės, tačiau jos...