aA
Susitikime su Viešųjų pirkimų tarnyba bus sprendžiama, ar reikia sustabdyti 7,8 mln. vertės ugdymo programų atnaujinimo pirkimą, jį peržiūrėti ir skelbti konkursą iš naujo. Taip antradienį spaudos konferencijoje dėl Ugdymo plėtotės centro paskelbto beveik 8 mln. eurų vertės viešojo pirkimo bendrosioms ugdymo programoms parengti teigė švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip pabrėžė Ugdymo plėtotės centro direktorius Giedrius Vaidelis, netiesa, kad programų atnaujinimo ekspertų konkursas neviešintas. Kaip patikslino jis, viešojo pirkimo vertė ne 8 mln. eurų, kaip skelbiama, o 7,8 mln.

„Paties pirkimo vertė 1,3 mln. 22 mėnesiams ekspertų grupių darbui. Jie pagal tam tikrus etapus turės mums pateikti argumentus, svarstymus, kaip keisti bendrojo ugdymo programas“, - sakė UPC vadovas.

Planuojama, kad šį darbą atliks 84 ekspertai.

Kaip pabrėžė G. Kazakevičius, konkurso būdu atrinktų ekspertų pavardės bus viešos ir visiems prieinamos.

„Vakar buvo gautas Viešųjų pirkimų tarnybos raštas dėl tam tikrų abejonių, susijusių su šiuo konkursu. Sutarta, kad rytoj susitinkame su Viešųjų pirkimo tarnyba dėl tam tikrų sąlygų, kurios riboja ar neriboja konkurenciją“, - sakė viceministras.

G. Vaidelio teigimu, apie projektą su švietimo bendruomene pradėta diskutuoti prieš kelerius metus. „Galbūt pats faktas nebuvo viešinamas, bet tai nebuvo naujiena“, - sakė UPC vadovas.

Kaip pridūrė Ugdymo plėtotės centro direktorius, senoji praktika turi baigtis. „Mums asmeniškai nepatiko ir kildavo ažiotažas dėl valinių sprendimų, kai buvo remiamasi samdyto eksperto išvadomis. Šitas pirkimas pasirinktas kaip viešiausias ir skaidriausias būdas nusipirkti ekspertų paslaugas, o ne samdyti ekspertus, kaip anksčiau“, - sakė G. Vaidelis.

Pasak jo, didžiausias UPC noras, kad į ugdymo turinio atnaujinimą įsitrauktų visa bendruomenė, kad programos nebūtų atitrūkusios nuo realybės.

„Vakar (pirmadienį. - ELTA) gavome Viešųjų pirkimų tarnybos raštą jie siūlo peržiūrėti (konkurso - ELTA) sąlygas. Jie pabrėžia, kad pažeidimų nėra, bet siūlo atkreipti dėmesį į ekonominio naudingumo kriterijus. Jų nuomone, kai kurios nuostatos subjektyvios, mes tikrai tariamės, kalbamės su jais, žiūrime - mums ne tas pats, svarbu, kad patys geriausi ekspertai dalyvautų ugdymo turinio atnaujinime, kuris tęsis ketverius metus. Tai labai didelės vertės pirkimas“, - sakė G. Vaidelis.

Viceministras pridūrė, kad šiuo metu analizuojama, kas nesuveikė programose, pagal kurias moksleiviai mokosi dabar.

„Reikia išskirti, kas šiuolaikiniame turinyje svarbu dabar, atsisakyti to, kas nebeaktualu, ir paskui aktualizuoti, kas svarbu 21 amžiuje. Šalia šito projekto, kurio vykdytojas UPC, lygiagrečiai veikia kiti ES projektai, kurių viena užduočių - sinchronizuoti mokymo turinio atnaujinimą plačiąja prasme: mokymosi aplinka, įranga, vadovėliai, programos ir t. t.“ - sakė G. Kazakevičius.

ELTA primena, kad apie galimai neskaidriai UPC vykdomą beveik 8 mln. eurų vertės konkursą bendrojo ugdymo programoms atnaujinti savo paskyroje feisbuke paskelbė pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos kultūros ir švietimo ministras, Vilniaus universiteto docentas Darius Kuolys.

Kaip rašė D. Kuolys, rugsėjo 20-ąją kartu su dar keliais istorikais jis gavo glaustą ministerijoje dirbančio kolegos elektroninį laišką: „Laba diena, siunčiu žiniai“ su nuoroda į rugsėjo 10-ąją tyliai paskelbtą „viešąjį pirkimą“.

Pasak D. Kuolio, ŠMM pavaldus Ugdymo plėtotės centras pranešė, kad įgyvendindamas projektą „Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“, kurio vertė 7 810 930 eurų, „vykdo pirkimą atviro konkurso būdų ir numato įsigyti pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų ir jas lydinčios medžiagos rengimo paslaugas“.

Pasiūlymą nurodyta pateikti iki 2018 metų spalio 15 dienos.

D. Kuolys atkreipė dėmesį, kad ŠMM kvietė paslaugų teikėjus per 25 dienas suburti mokslininkų, mokytojų grupes, parengti ir pateikti išsamius projektus, kaip šios grupės sukurs naują bendrojo ugdymo turinį - nuo pirmos iki dvyliktos klasės, nuo dorinio, matematinio, kalbinio iki kūno kultūros ugdymo. Pirkimą laimėję paslaugų teikėjai neva turės iki kitų metų sausio 31 dienos parengti bendrųjų programų metmenis, o iki gegužės 31 dienos - programų projektus.

„Tokio pirkimo ir tokios avantiūristinės spartos Lietuvos švietimo istorijoje dar nėra buvę! Neteko girdėti, kad kurios kitos valstybės Švietimo ministerija „pirktų“ visą mokyklinio ugdymo turinį viešojo pirkimo būdu. Juk kalba - apie esmių esmę: ko mokysime, kaip ugdysime Lietuvos vaikus, kokius pamatus savo tautos ateičiai dėsime?

Dėl to laisva politinė bendruomenė viešai ir rimtai diskutuoja: visų pirma, sutaria dėl principų, bendrųjų tikslų, krypčių ir gairių, tada telkiasi kūrybingus protus gairėms išplėtoti ir įgyvendinti. Bet čia pokolonijinė Lietuva, užmiršusi visas Sąjūdžio laikų viešo tarimosi pamokas. Jos biurokratai uždaruose kabinetuose žaidžia ne tik Europos Sąjungos, Lietuvos biudžeto milijonais, bet ir mūsų vaikų, mūsų visuomenės likimu“, - piktinosi D. Kuolys.

Paradoksu kultūrologas vadino tai, kad ŠMM kasdien publikuoja pranešimus spaudai apie įvairiausius nutikimus - net Lietuvos regionuose vykstančias mokytojų konsultacijas, tačiau nė vieno pranešimo - apie patį svarbiausią ministerijos projektą.

„Tačiau šiuose dokumentuose pranešami du keisti, vienas kitam prieštaraujantys, dalykai: „2018 m. atnaujinamos visų dalykų bendrojo ugdymo programos„; 2018 m. lapkritį „pradeda veikti 9 ekspertų grupės ugdymo turiniui atnaujinti, vyksta viešosios konsultacijos“!!! Ir kas su kuo lapkritį dėl naujo ugdymo turinio „viešai konsultuosis“ - spalį „pirkimo objektą“ įsigijęs „paslaugos teikėjas“ su „paslaugos pirkėju“?“ - klausia D. Kuolys.

Gavęs minėtą elektroninę žinutę iš ministerijos jis rašo išsyk persiuntęs ją ir kitiems kolegoms, kuriems mokyklinis ugdymo turinys rūpi.

Pirmadienį ŠMM išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad socialiniuose tinkluose paskleista informacija apie Ugdymo plėtotės centro konkursą pirkti ugdymo programų rengimo paslaugas kai kur prasilenkia su tiesa.

Pasak švietimo ir mokslo viceministro G. Kazakevičiaus, programų rengimo paslaugos pirkimas nėra išimtis, programas ir anksčiau atnaujindavo darbo grupės, kurių paslaugos būdavo perkamos viešojo pirkimo būdu.

Pavyzdžiui, 2016 metais atnaujintą lietuvių kalbos ir literatūros programą irgi rengė samdyta darbo grupė, į jos sudėtį įėjo ir dr. D. Kuolys. Jo paviešintoje informacijoje minima nuo vasaros dirbanti darbo grupė nerengia programų, jų funkcija - konsultacinė, patariamoji, ji koordinuoja visą ugdymo turinio atnaujinimą pradedant mokymo programomis ir baigiant mokinių vertinimu. Jos nariams nėra mokama už dalyvavimą grupės veikloje.

Ekspertų grupės perkamos būtent dalykiniam turiniui.

Kaip skelbė ELTA, Ugdymo plėtotės centras yra Švietimo ir mokslo ministerijos padalinys. Jo misija - užtikrinti ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo turinio kokybę, būtiną tvariai šalies pažangai.

Pasa Ugdymo plėtotės centro direktoriaus Giedriaus Vaidelio, metinis Ugdymo plėtotės centro biudžetas yra beveik 1,2 mln. (1 170 000) eurų.

Bendra administruojamų ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamų projektų suma - daugiau nei 21 mln. (21 106 705) eurų.

UPC administruoja ES projektus, kurių vertės yra 4 923 540, 5 771 694, 7 810 930, 2 600 541 euras.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis interviu su Veryga ir kodėl prezidentę sustabdė sugedęs lėktuvas (10)

Išskirtinis sveikatos apsaugos ministro interviu „DELFI Dienai“: kurios ligoninės bus...

Šimašiaus sprendimas užminė mįslę: liko tuščiomis kišenėmis ar išlošė aukso puodą? (65)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius priėmė gan rizikingą sprendimą – likus visai mažai...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (62)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...

Trumpo komentarai sukėlė internautų pašaipų bangą (10)

Socialinių tinklų vartotojai Suomijoje pirmadienį neslėpė nuostabos dėl Jungtinių Valstijų...

Lietuviai pasidalino į dvi stovyklas: ar brangtų prekės, jei prekybos tinklai sekmadieniais nedirbtų? (151)

Prekybos tinklų darbo laikas sekmadieniais – vis dar neišspręstas klausimas. Seime sprendimas...

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (476)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? apklausa (762)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Miške surado įtartinai sužymėtus medžius: ką visa tai reiškia? (34)

Vaikštinėjant miške, dažniausiai grožimasi natūralia gamta, mėgaujamasi grynu oru. Vasaros...

Paviešintos mįslingai dingusio povandeninio laivo liekanų nuotraukos (1)

Manoma, kad Argentinos karinių pajėgų laivas, prieš metus mįslingai pradingęs su 44 įgulos...

Išsigydžiusi depresiją Monika Šalčiūtė grįžo į viešumą: iš savo žinomumo esu uždirbusi 7 tūkstančius eurų per mėnesį (46)

Ilgi efektingos spalvos plaukai, priaugintos blakstienos, ryškus makiažas ir džemperis vietoj...