Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) prezidentas Petras Baršauskas teigia palankiai vertinantis teismo sprendimą dėl lietuvių kalbos egzamino, tačiau pačią situaciją vadina "jovalu". Pasak P.Baršausko, universitetų vadovai kitą savaitę tarsis, kaip reaguoti į antradienį priimtą teismo sprendimą.
Petras Baršauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

"Ir tada sakiau, kad esu prieš bet kokias išimtis, nes jos visada veda į blogą situaciją. Dabar teismas nutarė - manau, kad gerai. Bet situacija apskritai yra bloga, keistoka: kaip visada pas mus išeina toks lietuviškas jovalas. Nelabai geras tas politinis sprendimas", - BNS trečiadienį sakė Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius P.Baršauskas.

Pasak jo, egzaminų tvarka negali būti keičiama dėl politinių motyvų.

"Dabar tokia komplikuota situacija: kaip universitetams reaguoti, ir panašiai. Mes pasisakome tik už tai, kad vaikai turėtų ateiti į egzaminą vienodomis sąlygomis", - kalbėjo KTU rektorius.

P.Baršausko teigimu, kaip į šį sprendimą reaguoti universitetams, rektoriai tarsis birželio 26 dieną vyksiančiame LURK posėdyje.

Teismui apskųstas švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio įsakymas tautinių mažumų mokyklų abiturientams privalomą žodžių skaičių lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino rašinyje sumažino nuo 500 iki 400. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos siūlymu taip pat buvo padidintas pasirenkamų autorių skaičius.

Antradienį LVAT nusprendė, kad tokia egzamino tvarka prieštarauja Konstitucijai.

"Todėl tą patį egzaminą laikantiems moksleiviams diferencijuojant šio egzamino užduotis, privalėjo būti įvertinta, ar organizacinių ir kitų priemonių visuma nesudarė moksleiviams vienodų galimybių pasiruošti egzaminui, ir kokiu mastu tokios galimybės skyrėsi", - konstatavo LVAT.

Teismas skundą išnagrinėjo abiturientams jau pasitikrinus valstybinės kalbos žinias. Vienintelį šiuo metu privalomą lietuvių kalbos egzaminą baigusieji mokyklas laikė birželio pradžioje.

ŠMM: teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino laikiusiųjų rezultatams jokios įtakos neturi

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas, jog palengvintas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas tautinių mažumų mokyklų abiturientams prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam lygybės principui, 2013 m. brandos egzaminų sesijos rezultatams bei šios sesijos metu brandos egzaminus laikiusiųjų priėmimui studijuoti į aukštąsias mokyklas jokios įtakos neturi, teigia Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Teismo sprendimas įsigalioja nuo 2013 m. rugsėjo 1 d.

"Strateginis tikslas nesikeičia, kad visi Lietuvos mokiniai laikytų pagal vienodą programą rengiamą ir vertinamą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą," - trečiadienį ministerijos išplatintame pranešime cituojamas švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Pasak ministro, išanalizavus 2013 m. lietuvių kalbos ir literatūros egzamino lietuviškų ir mokyklų tautinių mažumų kalbomis abiturientų rezultatus, bus priimti sprendimai dėl 2014 m. egzaminų vertinimo normų šių mokyklų abiturientams.

Švietimo ir ministrui tinkamai nepagrindus skirtingų egzamino užduočių tautinių mažumų kalba ir lietuvių kalba besimokantiems mokiniams nustatymo, bylą nagrinėjusi LVAT išplėstinė teisėjų kolegija konstatavo, kad buvo pažeistas Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintas visų asmenų lygybės principas, primena ELTA.

LVAT pabrėžė, jog valstybinė kalba yra itin gintina ir saugotina vertybė, kurios vartojimas valstybės viešajame gyvenime kartu yra ir vienas iš valstybingumo garantų. Valstybės, viena vertus, turi pareigą sudaryti galimybes tautinių mažumų atstovams mokytis savo gimtosios kalbos, tačiau, kita vertus, jos turi teisę nustatyti ir reikalavimus tam tikru lygiu mokėti valstybinę kalbą. Tačiau įtvirtindama tokius reikalavimus, valstybė kartu privalo sudaryti ir tinkamas sąlygas valstybinės kalbos mokymui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perbraižomos Lietuvos verslo ribos kursto nesutarimus (38)

Ketvirtadienį ryte kalbėdamas Žinių radijuje premjeras Saulius Skvernelis sukritikavo jį į...

Užkalnis. 10 prašymų Kalėdų seneliui (100)

Dabar toks laikas, kai vaikai rašo laiškus Kalėdų seneliui ir prašo dovanų.

Vežėjai skambina pavojaus varpais: mus gali sužlugdyti (8)

Krovinių gabenimo automobiliais įmonei „Telmento transportas“, turinčiai 260 darbuotojų...

Kariniuose Donecko objektuose – sprogimai, Zacharčenka uždraudė apie juos komentuoti sureagavo Ukraina (71)

Naktį iš lapkričio 22 d. į 23 d. dviejuose Donecko kariniuose objektuose aidėjo sprogimai, per...

Aukšto Plungės r. savivaldybės valdininko atsisveikinimas: priešpaskutinę darbo dieną girtas sudaužė tarnybinę „Hondą“ (5)

Sutrikdyta žmogaus sveikata, du sudaužyti automobiliai – tokios eismo įvykio, kurį lapkričio...

„Eurovizinį“ Latvijos duetą „Walters & Kazha“ supurtė liga: po diagnozės Valteris tapo neatpažįstamas

Penktąją vietą Latvijai „Eurovizijoje“ 2005 metais pelnęs duetas „Walters & Kazha“...

Byloje dėl kompozitoriaus Dobrovolskio nužudymo – naujas posūkis: prokuroras prašo nuteisti tik vieną kaltinamųjų siūlo įkalinti 12 metų (132)

Į prieštaringai vertinamą Vilniaus barą „Vingrių 17“ (buvusį „Psichbarį“), prie kurio...

Įkvepiantys plius dydžio merginos stiliaus pokyčiai (13)

Kiek dažnai pamatę užrašą „pokytis“ tikitės pamatyti standartinį paveikslą su plius...

Rekordinę sumą Kalėdoms skyręs Kaunas žada parodyti, ko Lietuvoje dar nebuvo (42)

Pastarosiomis dienomis Kauno miesto rotušės aikštėje tikras darbymetis. Čia jau gerokai...

Ekstremalaus kultūristo Richo Pianos mirties aplinkybėms skendint migloje – Ironvyto pamoka jaunimui (23)

Prieštaringai pagarsėjusio ekstremalaus kultūristo Richo Pianos mirties aplinkybės vis dar...