aA
Visuomenėje kilus pasipiktinimui dėl Vilniaus arkivyskupijos noro savo žinion perimti Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčią, šio klausimo svarstymas pasitarime Vyriausybėje atidėtas neribotam laikui. VU rektorius Benediktas Juodka viliasi, kad „gal kartais protas ateina“.
Šv. Jonų bažnyčios varpinė
Šv. Jonų bažnyčios varpinė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kaip DELFI jau rašė, gegužę susitikęs su premjeru Andriumi Kubiliumi kardinolas Audrys Juozas Bačkis užsiminė norintis, kad Šv. Jonų bažnyčią reikia grąžinti Vilniaus arkivyskupijai. Tam suplanuota surengti kanclerio vadovaujamą įvairių pusių pasitarimą.

„Nusprendėme klausimą atidėti neribotam laikui, reikia prislopinti kilusias emocijas“, - penktadienį DELFI aiškino Ministro pirmininko tarnybos kancleris Deividas Matulionis. Pasak D. Matulionio, klausimas pakankamai jautrus, o pagrindinis pasitarimo tikslas lieka išklausyti Bažnyčios nuomonę.

„Atrodo, kad jau viskas, kažkas kažkam perduoda - nė vieno žingsnelio į tą pusę nebuvo žengta. Aš tik noriu nuraminti – tikrai neketinu ir neplanuoju siūlyti sprendimų, kurie galėtų kaip nors netenkinti VU. Visa problema iškyla tik dėl universiteto statuso – mums reikia išklausyti kitos pusės argumentaciją. Gal čia kalba tik eina apie elementarų susitarimą pasikeitus statusui, kuris egzistavo visus 400 metų. Mano galva, baimės akys per didelės“, - ramino kancleris.

„Tame posėdyje norėjau išgirsti aiškumo. Jis jau buvo numatytas birželio 22 d., po to liepos 1, dabar liepos 2, bet ir vėl neįvyko. Vertinu tai kaip nesusipratimą ne todėl, kad posėdis neįvyko - apskritai arkivyskupijos pretenzijas į bažnyčią ir varpinę laikau kaip nesusipratimą. Gal kartais protas ateina“, - DELFI vylėsi B. Juodka.

Susirūpino ir studentai, ir prezidentė

Kad Vilniaus universitetui priklausanti Šv. Jonų bažnyčia turėtų likti mokslo šventove, penktadienį pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Kiek domėjausi istorija ir kiek žinau, mūsų ankstesnieji valdovai kartu su jėzuitais buvo grąžinę šią bažnyčią mokslo šventovei. Būtų gerai, kad mokslo šventove ir liktų“, - penktadienį prezidentę cituoja BNS.

Tos pačios nuomonės laikosi ir VU studentai. „Vertinant šiandienius įvykius susidaro įspūdis, kad šalies valdžia išsiilgo masinių studentų protestų“, - teigė Vilniaus universiteto studentų atstovybės prezidentas Liutauras Gudžinskas.

Ir degė, ir buvo uždaryta

Kaip teigiama VU svetainėje internete, Vilniaus miesto parapijinė Šv. Jonų bažnyčia įsteigta 1386 m. miestiečių iniciatyva. Dėl karų ir suiručių bažnyčios statyba užtruko iki 1426 metų. Ji buvo statoma visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės lėšomis. 1426 m. bažnyčios statyba buvo baigta.

1569 m. į Vilnių atvyko tėvai jėzuitai, kuriems karalius Žygimantas Augustas, Vilniaus vyskupui V. Protasevičiui pritariant, 1571 m. balandžio 26 d. perdavė Šv. Jonų bažnyčią su klebonijos, vikariato ir mokyklos pastatais.

1655 m. rugpjūčio 8 d. Vilnių užėmus Maskvos caro Aleksiejaus Michailovičiaus kazokų kariuomenei visi altoriai buvo išplėšti, baldai sunaikinti, o pati bažnyčia sudeginta. 1660 m. LDK kariuomenei išvadavus Vilnių, prasidėjo Šv. Jonų bažnyčios atnaujinimo ir rekonstravimo darbai. Tik paskutiniame XVII a. dešimtmetyje karo padariniai buvo likviduoti, o meniniai Šv. Jonų bažnyčios dalykai visai atstatyti. Ypač intensyviai bažnyčia buvo puošiama XVIII a. pirmoje pusėje.

Per 1737 m. birželio 2 d. kilusi gaisrą sudegė altoriai, didžiuliai 46 balsų vargonai, nauji paveikslai ir skulptūros, įgriuvo bažnyčios skliautai ir sudegė bažnyčios rūsiuose palaidoti lavonai. Šv. Jonų bažnyčios atstatymui vadovavo Vilniaus architektas J. K. Glaubicas. Buvo išmūrytas naujas vargonų choras, pastatyti nauji, gausiai dirbtiniu marmuru išpuošti 23 altoriai, iš kurių 10 pasiekė mūsų dienas, bažnyčios skliautai ištapyti freskomis, sukurtas naujas vakarinis fasadas.

Didelis smūgis Šv. Jonų bažnyčią ištiko 1948 m. liepos 22 d., kai Vilniaus miesto vykdomojo komiteto taryba uždarė Šv. Jonų bažnyčią, o raktus perdavė spec. skyriaus viršininkui. Prasidėjo barbariškas Šv. Jonų bažnyčios naikinimas, kuris tęsėsi iki 1963 metų. 1963 m. Vilniaus universitetas atgavo Šv. Jonų bažnyčią.

Kaip teigiama VU interneto svetainėje, didžiulių pastangų ir lėšų dėka, VU pavyko dalinai atstatyti Šv. Jonų bažnyčią ir jos paminklus. Dideli šio darbo iniciatoriai - rektoriai Jonas Kubilius ir R. Pavilionis.

Nuo jėzuitų akademijos laikų Šv. Jonų bažnyčioje meldėsi profesoriai, studentai, vykdavo įvairūs vaidinimai, disputai, buvo ginamos disertacijos, iškilmingai sutinkami karaliai. Šiandien čia absolventams įteikiami diplomai, rengiami įvairūs koncertai, festivaliai, vyksta pamaldos.

68 m. aukščio bažnyčios varpinė - aukščiausias Vilniaus sakralinis statinys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dar vienas laimėtas finalas: ispanus parbloškęs „Žalgiris“ padidino atkrintamųjų šansus (1)

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...

Rusijai prireikė vos keturių dienų, kad sulaužytų Kinijai duotą pažadą (1)

Kremlius meluoja ir nepaiso net tų, kuriuos vadina draugais ir strateginiais partneriais, pareiškė...

Parengė Jurga Grigienė

Sovietmečio skanumynai, kuriuos šiuolaikiniai vaikai vargu ar išdrįstų paragauti (11)

Sovietmečiu vaikai neturėdavo didelio saldumynų ir skanėstų pasirinkimo. Mažieji smaguriaudavo...

„Birštono elektra“ nutraukia nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą „Elektrum Lietuva“ perima 1 tūkst. veiklą nutraukiančios „Birštono elektros“ klientų (1)

Lietuvos elektros tiekimo rinkoje – ir vėl pokyčiai. Nuo gegužės 1 d. „ Birštono elektra “...

Analitikai fiksuoja ilgai nematytus ir stebinančius pokyčius: vis daugiau emigravusių lietuvių kraunasi lagaminus namo (8)

Migracijos informacijos centro koordinatorė Indrė Jankauskaitė–Činčė LNK žinioms sakė, kad...

Dydis – nesvarbu, bet... Urologai įvardijo, kokia yra vidutinė penio apimtis, ir paaiškino, kokie veiksniai turi įtakos dydžiui

Nepaisant to, ar per savo gyvenimą matėte du, ar 50 penių, tikriausiai akivaizdu, kad jie būna...

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: kai paprašiau atsiųsti vaizdo įrašą, supratau, kad žaidžiu su ugnimi

Tinderis, kaip ir kiti socialiniai tinklai, turi vieną išskirtinę savybę – jie sukuria...

Joana Balčė

Kaip susikurti seksualų įvaizdį, neatrodant pigiai: praktiniai patarimai

Kažkodėl išgirdus žodį „ seksualu “ dažniausiai jį vis tiek asocijuojame su beskonybe....