aA
Prasidėjo studentų prašymų gauti valstybės remiamas paskolas priėmimas. Paskolos suteikiamos trijų rūšių: studijų įmokai sumokėti, pragyvenimui ir dalinėms tarptautinėms studijoms.
ASU studentai
© ASU nuotr.

Norėdami gauti paskolą, būsimieji studentai pirmiausia turėtų užpildyti elektroninę paraišką studijų fondo interneto svetainėje. Vienintelis reikalavimas – sudaryta sutartis su aukštąja mokykla. Per metus tokių paraiškų sulaukiama apie 10 tūkst.

„Paskolos yra teikiamos du kartus per metus, pavasario ir rudens semestrui, studentas gali kreiptis dėl trijų rūšių paskolų, tai yra paskolos studijoms apmokėti, paskolos pragyvenimui ir paskolos užsienyje. Dažniausiai kreipiasi tie, kurie studijuoja valstybės nefinansuojamose vietose, tai yra dėl paskolos studijoms. Ta paskola yra teikiama visai studijų kainai apmokėti, tai yra studentas įstoja, ir kokią universitetas kainą nustatė už tas studijas, tokią paskolą jis ir gauna. O pragyvenimui, tai yra 1 tūkst. 900 eurų visiems metams, ta paskola yra išdalinama kiekvieną mėnesį ir išmokama studentui asmenine sąskaita“, – aiškina Valstybinio studijų fondo direktorius Ernestas Jasaitis.

Jeigu studentas gauna pragyvenimo paskolą, tai kas mėnesį jam pervedama beveik 160 eurų. O mokestis už studijas sumokamas aukštajai mokyklai. Vis dėlto studentai nepatenkinti paskolos grąžinimo tvarka. Pabaigęs studijas, po metų absolventas pradeda mokėti paskolą ir tam jis turi 15 metų.

„Lietuvoje jis yra niekaip nesusietas su tavo darbo užmokesčiu ar socialine padėtimi baigus aukštąjį mokslą. Ir tu turi pradėti grąžinti paskolą praėjus tam tikram laikotarpiui. Tuo tarpu užsienyje, kad ir toje pačioje Anglijoj yra įvykdytas ir veikiantis labai fainas ir patrauklus paskolų grąžinimo ir pasiėmimo modelis, kuomet paskolą pradedi grąžinti nuo tam tikro sutarto atlyginimo, kurį gauni“, – sako Studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas.

„Jeigu jis neįsidarbins, gali atidėti. Bet kaip ir minėjau, pirmus metus po baigimo, jo net neprašoma grąžinti, jis turi vienerių metų terminą. Dažniausiai būna taip, kad žmonės iš tikrųjų įsidarbina per vienerius metus. Antrus metus, trečius metus ir vienaip ar kitaip pradeda tas paskola grąžinti. Tų negrąžinančiųjų skaičius nėra toks labai didelis, tarkime, nuo visų, kurie negrąžina, sudaro 2 proc.“, – tikina E. Jasaitis.

Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje paskolos grąžinimas susietas su darbo užmokesčiu ir grąžinimo terminas dvigubai ilgesnis – 30 metų, o jeigu jam pasibaigus paskola neišmokėta – ji tiesiog anuliuojama.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda įvardijo ministrus, kurių darbą vertina ypač gerai: išsakė lūkesčius dėl Vyriausybės formavimo papildyta 13:12 (124)

Per susitikimą su Seimo valdančiųjų partijų atstovais prezidentas Gitanas Nausėda įvardijo...

Paaiškėjo galutinė Nausėdos komandos sudėtis pildoma (3)

Lietuvos respublikos prezidentūros puslapyje atsinaujino kontaktai, tad paaiškėjo visa Gitano...

Ušackas: Lietuva kiek pavėlavo derybose dėl eurokomisarų portfelių pats kvietimo negavo (29)

Diplomatas Vygaudas Ušackas teigia nesulaukęs kvietimo būti kandidatu į Europos komisarus. Kartu...

Vilniuje suimtas Rusijos verslininkas prašo politinio prieglobsčio

Vilniuje dėl įtarimų naftos užteršimu suimtas Rusijos verslininkas Romanas Ružečko paprašė...

Gąsdinantys skaičiai: telefonu vairuodamas naudojasi kas antras

Kas antras vairuotojas naudojasi telefonu prie vairo, rodo DELFI, iniciavusio socialinę akciją „...

Žygimantas Pavilionis – apie tai, ko tikėtis iš Nausėdos ir kurį klausimą laikas iškelti visu aštrumu (102)

Pirmasis naujojo šalies Prezidento Gitano Nausėdos užsienio vizitas į Lenkijos sostinę...

Viskas pagal planą: Lietuva – pirmame atrankos į Europos čempionatą burtų krepšelyje burtai – pirmadienį

„Viskas pagal planą“, – skelbia oficiali Lietuvos krepšinio federacijos ( LKF ) svetainė...

Vilniuje sulaikytas Rusijos verslininkas (72)

Policijos pareigūnai Vilniuje sulaikė Rusijos verslininką Romaną Ružečko, įtariamą...

Gyvai / GARSIAI! Kuo dar nudžiugins „Galapagų“ festivalis šiemet?

Jau liepos 26–27 dienomis visi šėlsim gaivališka atmosfera alsuojančiame muzikos ir aktyvių...