Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovas Jaroslavas Narkevičius sunerimo dėl planų lietuviškas mokyklas Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose, įsteigtas Vilniaus apskrities administracijos, perduoti Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM).
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Parlamentaras kreipėsi į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą (ŠMKK) dėl tautinių mažumų teisių varžymo - esą viename regione nustačius skirtingą ugdymo įstaigų pavaldumą, joms taikomi dvejopi standartai.

Ugdymo įstaigų, kurias įsteigė apskrities administracija, pavaldumas keičiamas, nes įgyvendinant reformą naikinamos apskritys - kadangi steigėjo nelieka, įstaigas reikia kam nors perduoti. Šiuo metu siūloma apskrities administracijos įsteigtas įstaigas perduoti ne savivaldybėms, o ŠMM.

Tokie planai ir papiktino Seimo narį LLRA atstovą J.Narkevičių. Jo siūlymu, apskrities administracijos įsteigtos mokyklos - o jose ugdoma lietuvių kalba, turėtų būtų perduotos savivaldybėms, kurios yra ir kitų ugdymo įstaigų rajonuose steigėjos.

"Aš bandžiau nurodyti ir atkreipti dėmesį į egzistuojantį dvejopų standartų sistemą švietimo srityje Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose. Kad tos įstaigos pereitų į ŠMM pavaldumą, ne rajono, manau, tai nelabai geras pasiūlymas ir prarandama proga vienų ir kitų poreikius tenkinti pagal vienodus standartus. Visose savivaldybėse tas funkcijas vykdo savivaldybės, čia ir matau - nepasitikima vietos valdžia. Sistema turi veikti vienodai - tai yra esminis dalykas mano kreipimosi", - komiteto posėdyje sakė Seimo narys.

Vėliau jis patvirtino ir tai, jog baiminasi, esą lietuviškas mokyklas regione perdavus ŠMM, o ne savivaldybėms, šioms bus sudarytos geresnės sąlygos. "Numatomos geresnės sąlygos bus sudaromos mokykloms lietuvių kalba", - sakė Seimo narys.

Tačiau komitete iškelta ir klausimų, kodėl Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose susidarė tokia situacija, kad ugdymo įstaigas lietuvių kalba buvo priversta steigti valstybė, nors įprastai ši funkcija palikta savivaldybėms.

Posėdyje dalyvavęs draugijos "Vilnija" vadovas Kazimieras Garšva replikavo, jog dvejopų standartų regione būtų išvengta visas Vilniaus ir Šalčininkų rajonų ugdymo įstaigas perdavus ministerijai. "Jei norim naikinti dvejopus standartus, turėtų visas mokyklas šiuose rajonuose perimt ŠMM", - sakė K.Garšva.

ŠMKK vadovo Valentino Stundžio duomenimis, Vilniaus apskrities įsteigtose lietuviakalbėse ugdymo įstaigose - nuo Mickūnų vaikų lopšelio-darželio iki Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos, ugdoma virš 2 tūkst. vaikų ir moksleivių.

Įprastai ugdymo įstaigų rajone steigėja yra savivaldybė, valstybė dažniausiai - sanatorinio, specialiojo pobūdžio mokyklų steigėja. Taip pat valstybės įsteigtos ir menų bei universitetinės gimnazijos.

Vilniaus bei Šalčininkų rajonuose apskritis yra įsteigusi Mickūnų lopšelį-darželį, Rudaminos darželį, Kalesninkų, Čiužiakampio, Butrimonių, Buivydiškių, Lavoriškių pagrindines mokyklas, Turgelių, Bezdonių, Eitminiškių vidurines mokyklas bei Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnaziją. Visos šios ugdymo įstaigos - lietuviakalbės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (39)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...

Sugalvojo, kaip pagauti nesilaikančius kelio ženklo vairuotojus (25)

Kėdainiuose Didžiosios gatvės atkarpoje nuo Senosios gatvės iki Didžiosios Rinkos aikštės...

Šie specialistai taps aukso vertės (166)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: lietuviai nesiruošia sudėti ginklų Peterhanselis pateko į avariją (209)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Malinauskas nesėkmingai bandė įrodyti, kad užversti upę akmenimis jį pamokė aplinkosaugininkai (5)

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas pralaimėjo bylą Kauno apygardos teisme –...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Dėl oro sąlygų Maskva tapo pašaipų objektu: gruodį saulė čia švietė vos 6 minutes (41)

Tie, kuriems teko susidurti su rūsčia rusiška žiema, nedvejodami pripažins, kad nuolatinis...

Prieš nerdamas į naujus vandenis užgrūdintas Lietuvos krepšinio generolas jautėsi lyg dezertyras (1)

Linas Kleiza kartą yra prasitaręs, kad jam išties labai gaila stratego Ramūno Butauto. „Tai –...

Per avariją Tauragės rajone sužaloti trys žmonės (1)

Penktadienio vakarą, apie 18.30 val., Tauragės r., kelio Tauragė-Kryžkalnis 45-ame kilometre,...