Trečiadienį Seimo Švietimo ir mokslo komitetas išrinko naujus Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) narius. Tiesa, tą pačią dieną paskelbti pirmininką ir jo pavaduotoją neišdrįsta.
Valentinas Stundys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Klausimas dėl komisijos svarstomas premjerui Sauliui Skverneliui bandant pagerinti pašlijusius santykius su Lenkija ir pašalinti įtampas dėl lenkų asmenvardžių rašybos dokumentuose raidėmis w, q ir x. Rinkimų baigtis gali turėti didelę įtaką sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose. Pats premjeras remia tokį sprendimą, bet neaišku, ar jis surinks pakankamai balsų Seime.

Savo ruožtu dabartinė Daivos Vaišnienės vadovaujama VLKK yra pasisakiusi, kad tais atvejais, kai užsienietis tampa Lietuvos piliečiu arba užsienietiška pavardė įgyjama per santuoką, suteikiama tokiose šeimose gimusiems vaikams, originali rašyba lotyniško pagrindo rašmenimis galima pagrindiniame paso puslapyje. Tuo metu dėl Lietuvos lenkų pavardžių rašymo komisija nepasisakė.

Išrinkta 16 narių

„Sulaukėme kandidatų iš įvairių asociacijų. Jų šiandien – 30. Tai – mokslininkai, lituanistikos žygeiviai“, – posėdžio metu sakė komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.

Savo kandidatus pateikė ne tik universitetai, mokslo įstaigos, bet ir įvairios kūrybinės sąjungos: Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos muzikų sąjunga, Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Rašytojų ir Žurnalistų sąjungos.

Per slaptą balsavimą turėjo būti išrinkta 16 komisijos narių, nes vienas jų išrinktas anksčiau. VLKK nariai skiriami penkeriems metams.

Pirmojo balsavimo metu į komisiją iš karto pateko Vilija Dailydienė, Daiva Daugirdienė, Andrius Utka, Daiva Vaišnienė, Rasuolė Vladarskienė, Vilma Zubaitienė, Bonifacas Stundžia.

Savo ruožtu 10 kandidatų surinko vienodą balsų skaičių – po 6 iš 11-os galimų. Balsuojant antrą kartą į komisiją paskirti Daiva Aliukaitė, Audrys Antanaitis, Laimantas Jonušys, Jūratė Katinaitė, Rūta Kazlauskaitė, Lina Murinienė, Vidas Valskys, Jolanta Vaskelienė ir Albina Auksoriūtė.

„Šiandien, trečiadienį, komitetas nusprendė nerinkti pirmininko ir pirmininko pavaduotojo. Komitetas išreiškė poziciją, kad išrinkus sąstatą dar reikia įdėmiau panagrinėti, tam reikia laiko“, – aiškino E. Jovaiša.

Komisijos pirmininką ir jo pavaduotoją tikimasi išrinkti per savaitę.

Gali tapti siurprizu S. Skverneliui

Buvo kalbama, kad VLKK pirmininku galėjo tapti ir aptartų raidžių priešininkas Valentinas Stundys. Buvęs Seimo narys konservatorius, lietuvių kalbos mokytojo išsilavinimą turintis V. Stundys DELFI antradienį sakė, kad užimti šį postą sutiktų, tačiau trečiadienį paaiškėjo, kad jis net neįtrauktas į komisiją.

„Matote, kaip ir politikai kai kurie gali būti turintys tam tikrą išsilavinimą, irgi klausimas, tempia ar netempia. Čia, matyt, kitas dalykas, ko gero, pirmą kartą siūlomas žmogus, kuris turi lituanistinį išsilavinimą, bet tuo pačiu yra politikas. Turbūt šitai šiek tiek atsargiai leidžia žiūrėti į mano kandidatūrą, bet šiuo atveju labai paprastai atsakyčiau: kalbos politika nėra izoliuotas dalykas, kalbos politika susijusi su globaliu kontekstu, globaliais politiniais, geopolitiniais procesais, mes truputį sau meluojam, kai sakome, kad kalbos politika – kažkas uždara ir nepasiekiama išoriniam pasauliui ir ten vykstantiems procesams. Deja, yra kiek kitaip“, – kalbėjo jis.

Kandidatas į VLKK pirmininkus garsėja konservatyviu požiūriu į kalbos politiką. Jis ne kartą aktyviai reiškė nepritarimą raidžių q, w, x rašybai pavardėse. V. Stundys stebisi, kad į kalbos politiką bandoma įtraukti dvišalių santykių su Lenkija politiką.

Be to, primena pašnekovas, kadenciją baigianti komisija dėl asmenvardžių rašybos yra priėmusi sprendimus. V. Stundys nemano, kad naujoji kalbos komisija gali nei iš šio, nei iš to imtis iniciatyvos persvarstyti ankstesnės komisijos sprendimą.

„Dabar komisijos kamuolys guli Seimo stalčiuose, Seimas dabar turi apsispręsti ir suvokti atsakomybę už sprendimą“, – sakė V. Stundys.

Minėjo dvi pavardes

Pasak E. Jovaišos, komisijos sudėtis pasikeitė reikšmingai, tačiau politikas nesiryžo prognozuoti, kas iš jos narių galėtų tapti pirmininku. Pasak jo, šį postą turėtų užimti objektyvus žmogus, kuris dirbtų savo darbą vadovaudamasis įstatymais ir potvarkiais.

„Pirmose eilėse asmeniškai matau B. Stundžią, D. Vaišnienę, matau naujų veidų“, – po balsavimo teprasitarė jis, kalbėdamas apie pokyčius VLKK.

Pasak politiko, mūsų kalba – gyva ir keičiasi, turime gausybę naujadarų, pokyčių reikia ir esą jie yra.

„VLKK tik turi žiūrėti, kad neišardytų kalbos stuburo, struktūros, logikos“, – kalbėjo jis.

E. Jovaiša prisipažino neseniai parašęs laišką valdybai apie VLKK priedermę, kuriame esą buvo aiškiai nurodyta, ką komisija turi padaryti.

„Nepadarė to, ko prašo Konstitucinis teismas – labai aiškiai pasakyti, ar tai turės pasekmių lietuvių kalbos kultūrai, jos savitumui, kalbos išlikimui. Mano pozicija – visiems žinoma ir nėra ko kartotis. Visuomet buvau talkos idėjos propaguotojas, latviško varianto šalininkas“, – kalbėjo jis.

E. Jovaiša sakė nenustebęs dėl to, kad į komisijos sudėtį neįtrauktas V. Stundys – esą tiesiog reikia realiai vertinti jėgų santykį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (22)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (17)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (3)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (268)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (65)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (12)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (18)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (20)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės (2)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (11)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...