aA
Baimė – tai reakcija į tai, kas pavojinga, nežinoma ar nepažįstama. Viena dažniausiai pasitaikančių žmogaus baimių, lydinčių jį nuo pirmųjų žingsnių į mokyklą – baimė kalbėti prieš auditoriją. Ji yra kiekvieno mokinio, kuriam nedrąsu kalbėti prieš bendraklasius ar mokytojus, priešas.
© Shutterstock nuotr.

Ši baimė ypač paaštrėja, artėjant viešojo kalbėjimo įskaitoms. Kyla begalė klausimų iš serijos „O kas dabar bus?“. „Tam, kad įveiktumei priešą, turi su juo susidraugauti“ – teigia Lietuvos vaikų ir jaunimo centro užsiėmimo „Viešasis kalbėjimas“ vadovas, gebėjimų ugdymo programos „Kaleidoskopas“ dalyvis Algirdas Viltrakis. Ir noriai duoda patarimų, kaip paruošti puikią kalbą ir viešai prabilti nedrebančiu balsu.

Supratimas. Ko klausytojams reikia ir ko gali reikėti, kas mane neramina?

• Reikia labai gerai žinoti, ko tiksliai klausytojams reikia iš mano būsimo pristatymo, kad jį įvertintų maksimaliu balu. Jei kriterijai tau aiškūs, tuomet metas pradėti ruošti pristatymą.
• Parašius visą tekstą ir jį perskaičius, reikia pabandyti sau išsikelti šiuos klausimus:
„Ar aš pats klausyčiau šio pristatymo? Kokiu balu jį vertinčiau? Kas šiame pasakojime turėtų būti, kad man pačiam būtų įdomu klausyti ir įvertinčiau jį maksimaliu balu?“
• Taip pat patariu pasiimti popieriaus lapą ir užrašyti, ko konkrečiai bijai. Užrašyti būtina! Kol baimė tavo galvoje bus neapibrėžta, tol jausi neaiškų nerimą. Tik aiškiai suvokus savo baimę, galima rasti būdą, kaip su ja kovoti. O kartais, apibrėžę baimę, mes suprantame, kad ji nėra tokia jau didelė.

Ruošimasis

• Tam, kad gerai įsimintumei tekstą, būtina naudoti „atminties lavinimo technikas“. Viena iš jų – mintyse nusipiešti visą pasakojimą, lyg jis būtų filmas. Ir stebėti, ar užsimerkęs gali „peržiūrėti“ sukurtą istoriją. Ši technika padės sutaupyti laiko, gerai įsiminsi tekstą ir papasakosi jį taip, lyg pats dalyvautumei savo sukurtame filme.
• Vizualizavimas: labai svarbu kelis kartus per dieną iki atsiskaitymo dienos įsivaizduoti, kaip įeisi į kabinetą, pasisveikinsi su mokytoju bei vertintoju, pristatysi savo temą ir kalbą.
Pasąmonė negali atskirti, kas vyko iš tiesų, o ką mes tik įsivaizduojame. Todėl reikia bent 30 kartų per dieną įsivaizduoti, kaip viskas buvo kalbėjimo įskaitoje (kuo aiškiau: su spalvomis, garsais, jausmais, ir net kvapais). Tai padės drąsiau jaustis ir įtikinti save, kad prieš auditoriją kalbi ne pirmą kartą. Ir baimė sumažės!
• Jei yra galimybė, papasakoki kalbą tėvams ir kitiems suaugusiems. Kalbėki taip lyg tave stebėtų vertintojas. Net ir kūno pozicija turi būti tokia pati, kokia bus atsiskaitymo metu, pvz., turėtumei sėdėti ištiesęs nugarą, rankas padėjęs ant stalo. Tai padės tavo kūnui priprasti prie būsimos kalbėjimo pozicijos.

Atsiskaitymo diena

• Būtina išsimiegoti ir pailsėti, kad jaučiama baimė būtų mažesnė. Nepamirški į atsiskaitymą nusinešti vandens ir kartais atsigerti. Tai mažina ne tik troškulį, bet ir stresą.
• Likus 15 minučių iki atsiskaitymo, būtina suvokti, kurioje vietoje yra tavo baimė. Ji gali būti arba kūne, arba galvoje. Baimė, tūnanti kūne, dažniausiai pasireiškia įtampa, drebėjimu, prakaituojančiais delnais. Kaip su tuo susidoroti? „Bijančią“ kūno vietą reikia stipriai stipriai išjudinti!

• Likus 10 minučių nuteiki savo protą kalbai. A. Viltrakis rekomenduoja peržiūrėti šį vaido įrašą: https://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are?language=en Jame pasakojama, jog emocija kuria judesius ir atvirkščiai – judesiais mes galime sukurti reikalingą emociją, pavyzdžiui, pasitikėjimą savimi. Todėl pabūkite nugalėtojo pozicijoje bent 2 minutes iki atsiskaitymo ir nueikite į jį jau laimėjęs!

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras visiems moksleiviams primena, jog viešojo kalbėjimo baimė tikrai įveikiama! Pasinaudoję šiais patarimai, pamiršite, kas yra neaiškus nerimas, virpantis balsas ir prieš klausytojų auditoriją jausitės laisvai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (20)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (3)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (337)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (54)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (35)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (413)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (2)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (18)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (215)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (116)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...