aA
Seksualiniu priekabiavimu apkaltinas Vilniaus dailės akademijos (VDA) docentas, socialinių mokslų daktaras Arvydas Liepuonius pasitraukia iš užimamų pareigų.
Arvydas Liepuonius
Arvydas Liepuonius
© DELFI montažas

Tai paaiškėjo pirmadienį DELFI redakcijoje vykusios tiesioginės konferencijos su VDA rektoriumi prof. Audriumi Klimu ir akademijos absolventu Algimantu Černiausku metu.

Pasak A. Klimo, A. Liepuonius apie savo pasitraukimą VDA pranešė pirmadienį įteikdamas atsistatydinimo pareiškimą. Rektoriaus teigimu, dėstytojas sutiko, kad jo bendravimas galėjo peržengti ribas. Akademija gavo dviejų merginų skundus.

„Šiandien (pirmadienį) doc. A. Liepuonius buvo atleistas iš darbo jo paties prašymu“, – patvirtina jo teiginius ir informacija VDA tinklalapyje.

Penktadienį du studenčių skundai pasirodė ir viešai. Viena jų savo patyrimais pasidalijo tinklaraštyje „Akadės paslaptys“, kita – feisbuko paskyroje.

Sako susidūrusi su priekabiavimu

„Labai dėkoju toms, kurios pradėjo viešinti dėstytojų elgesį. Be galo užjaučiu tas, kurios nebuvo tokios tvirtos, kad pajėgtų atsispirti spaudimui. Tikiu, kad būtent šis viešinimas yra pati geriausia prevencijos priemonė ateičiai, o kartu – ir bent minimalus palengvėjimas aukoms. Aš asmeniškai susidūriau su doc. dr. Arvydo Liepuoniaus priekabiavimu. Mačiau, kad buvau ne viena tokia“, – tinklaraštyje rašo studentė.

Anot jos, A. Liepuonius dėstė psichologijos dalykus UNESCO kultūros ir vadybos ir kultūros politikos katedroje.

„Nekaltas“ pasivijimas po paskaitos (Reklamos psichologija), kur pristačiau savo darbą ir pakvietimas aptarti jį detaliau prie arbatos puodelio iš pradžių atrodo išties nekaltai. Mokiausi geriausiais balais – atrodė, kad puiku – dėstytojui patiko mano surinkta medžiaga, duos patarimų, kaip, ką tobulinti, kur dar gilintis ir pan. Juk 18-24 m. studentai – žinių ištroškę vaikai, jie į dėstytoją žiūri kaip į guru. Per mūsų pokalbį labai greitai paaiškėjo, į kur viskas linksta“, – tikino mergina.

Studentė: šlykštu, kai į tave žiūri tik kaip į mėsos gabalą

Tuomet ji tikino labai aiškiai pasakiusi, kad turi draugą ir jokie asmeninio pobūdžio santykiai jos nedomina.

„Kas buvo toliau? Dėstytojo postringavai apie tai, kad „To nebūtų būtina niekam žinoti“, komentarai apie tai, kaip artimai dėstytojai ir studentai bendrauja užsienyje (?!), keletas el. laiškų ir proaktyvių (jo) pokalbių „Gmail“ (dėstytojai turėdavo visų studentų el. pašto adresus). Šlykštu, kai į tave žiūri tik kaip į mėsos gabalą, kai, prisidengiant savo galia, daro spaudimą. Dar šlykščiau – jis juk turi mūsų metų dukras (yra bendrų pažįstamų)!

Aš labai greitai užkirtau viskam kelią, nors jis ir buvo atkaklus. Deja, viską ištryniau (keistas jausmas: kažkodėl net bijojau, kad draugas pamatys tuos el. laiškus, nors jie akivaizdžiai buvo proaktyvūs ir tendencingo turinio iš jo pusės – atrodė, kad gal aš pati kalta, gal negerai, kad į paskaitas einu tvarkingai apsirengus, kad būdavau įsitraukusi į paskaitas (diskusijas))“, – aiškino mergina.

Aiškina, kad tai buvo vieša paslaptis

Netrukus ji tikino pamačiusi, kad po paskaitų aptariamas dėstytojas vejasi kitą studentę.

„Neabejoju, kad tos merginos, kurios yra iš mažų miestelių, augusios šeimose, kur mamos užguitos ar pan., gali pasiduoti tokiems autoritetų spaudimams. Bet tai – tik viena istorijos dalis.

Kita dalis yra ta, kad, kai kažkam apie tai užsiminiau, prasidėjo kalbos, kad tai – „Juk vieša paslaptis, jis kaskart turi po favoritę“. Ir katedra (įskaitant dekanę) nemato tame problemos – neva, pačios merginos kaltos! To negaliu pateisinti. Suprantu, kad jis nieko neprievartauja, bet jo aktyvūs siekiai bendrauti toli gražu ne profesiškai yra šleikštūs. Tai nėra įprastas „vyras mergina moterį“ scenarijus (atmetus faktą, kad A. Liepuonius – vedęs), tai yra „pareigose aukštesnis vyras, prisidengdamas savo autoritetu, įkyriai daro spaudimą moteriai“. Pridėkime dar amžiaus skirtumą (manęs niekas neįtikins, kad studentai – visiškai suaugę brandūs žmonės) ir, apskritai, – dėstytojo statusą. Tai, kas leidžiama klube – neturi būti leidžiama mokymo(si) įstaigoje.

Noriu kreiptis į VDA administraciją: visada atminkite, kad bus silpnų jaunų merginų, atvykusių iš mažesnių miestelių, galbūt socialiai pažeidžiamų šeimų – jos visai kitaip „nuskaito“ tas situacijas, kurios atrodo aiškios brandesniam asmeniui. Ne paslaptis, kad VDA dėstytojai po peržiūrų kartu su studentais pašvenčia: neabejoju, kad tos silpnesnės merginos, išgėrusios kelias taures vyno ir bijodamos būti išmestos iš akademijos po dėstytojo pasiūlymo nepriėmimo, tyliai atsiduoda (tiksliau – nepabėga išsigandusios).

Mano atveju nebuvo nei fizinės prievartos, nei mano baimės, nei alkoholio – bet aš vis tiek jau beveik 10 m. nuo akademijos baigimo jaučiu šleikštulį vos prisiminusi A. Liepuoniaus „gudriuosius gundymus“. Labai viliuosi, kad kas nors pagaliau tam užkirs kelią“, – lūkesčiais pasidalijo mergina.

Liudijimas – ir iš dar vienos studentės lūpų

Savo ruožtu kita mergina pasakojo, kad minimas dėstytojas jai po paskaitos laidė nedviprasmiškas replikas, kas galiausiai ją privertė dėstomo dalyko atsisakyti.

Studentės teigimu, kitų bendramokslių A. Liepuonius prašydavo pasidalinti savo telefono numeriais. Mergina įsitikinusi, kad taip bendraujantys asmenys negali dėstyti akademijoje.

Tiesa, DELFI ji tikino „viešintis nenorinti“.

Prabilo mažiausiai 28 menininkai

DELFI primena, kad pastaruoju metu VDA krečia seksualinio priekabiavimo skandalas. Trys merginos pasidalijo anoniminiais laiškais, su kokiu J. Gasiūno elgesiu joms teko susidurti, dar 6 menininkai apie tai prabilo neslėpdami vardų ir pavardžių, o VDA Etikos komitetas gavo 19-os buvusių ir esamų studentų pasirašytą skundą.

J. Gasiūnas nesutiko su kaltinimais, tačiau po anoniminių ir neanoniminių liudijimų buvo priverstas trauktis iš pareigų.

Kaltinimų priekabiavimu sulaukė ir dar du VDA dėstytojai – Gintautas Trimakas ir Arvydas Liepuonius. Prabilta ir apie kviestinio dėstytojo – teisininko – nepagarbų elgesį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tiriama neeilinė ligoninės klaida: giminaitę palaidoję artimieji sužinojo, kad kape – svetimas žmogus (19)

Policija praėjusią savaitę pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl itin neįprasto įvykio. Tikėtina,...

Neteisėtų migrantų srautui nemažėjant, ragina neatmesti sienos šturmo: tai gali įvykti bet kurią minutę (139)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) antradienį pranešė, kad per nepilną spalio mėnesį...

Armonaitė: atleiskit, bet sugadinsiu Širinskienės istoriją faktais papildyta  (431)

Po valstiečių-žaliųjų atstovės Seime Agnės Širinskienės kaltinimų dėl brangių pusryčių...

Skirtingose laboratorijose antikūnų testo rezultatai gali skirtis: gydytoja pasakė, kokius tyrimus atlikti po ligos ir vakcinos (171)

Pastaruoju metu visuomenėje daug dėmesio sulaukia antikūnų prieš koronavirusą tyrimai –...

Johnsonas pirmąkart per 1,5 metų paskambino Putinui (11)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį pareiškė Rusijos prezidentui...

Tomas Sinickis. Lietuvos šeimoje tėvas dirba, o motina pliurpia (7)

Praėjusios savaitės pabaigoje atrodė , kad politikai galutinai išprotėjo, kai kurie dar ir...

Nuo lapkričio griežtinama darbdavių atsakomybė – didės baudos (85)

Nuo šių metų lapkričio mėnesio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos administracinių...

Norvegijoje – Europą sužavėjusi automobilių revoliucija: pirmasis žingsnis buvo 25 proc. mokestinė lengvata (1)

Šį rudenį Žemės ūkio ministerija paskelbė, kad naikina savo autoparką. Ministerija turėjo...

Raskevičius kviečia Nausėdą pasikalbėti (117)

Laisvės frakcijos Seime narys, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius...

The Economist | D+

Ukrainiečiai dorojasi su Rusijos agresija, tačiau bijo: artėja žiema, o Putinas turi itin skausmingą įrankį

Žvarbiam vėjui barškinant biuro langus, Sergejus Šapkinas pamirko sausainį meduje ir panyra į...