Pirmą kartą vykusiame Europos Komisijos (EK) komiksų konkurse „Tavo pilietybė Europoje“ jaunuoliai, studijuojantys meną, taip pat vyresni nei 16 metų moksleiviai bei jaunieji dailininkai iš visų Europos Sąjungos šalių buvo kviečiami nupiešti vieno puslapio komiksą, iliustruojantį pilietybės Europos Sąjungoje sąvoką. Nacionaliniame konkurso etape puikiai pasirodė 5-osios vidurinės mokyklos vienuoliktokas, Panevėžio dailės mokyklos mokytojos Jolantos Rudokienės auklėtinis Donatas Bručas: jis užėmė aukštą 2-ąją vietą.
Lietuvoje iš viso konkursui buvo pateikta apie pusšimtį darbų. ES atstovybėje Vilniuje posėdžiavusi nacionalinė žiuri komisija, kurią sudarė internetinio portalo www.karikatura.lt redaktorius Šarūnas Jakštas, Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros programų koordinatorė Evelina Stanaitienė, Švietimo ir mokslo ministerijos IT specialistas, jaunimo NVO Kūrybinės raiškos centro narys Darius Simavičius bei Europos Komisijos atstovybės darbuotojas Vytenis Kviklys, nusprendė, kad geriausią darbą konkursui sukūrė ir gegužės 9–11 dienomis Briuselyje vyksiančioje iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje dalyvaus Vilniaus dailės akademijos architektūros specialybės studentas Artur Širin. 3-iąją vietą užėmė abiturientė iš Klaipėdos Jolanta Jasiulionytė.

Per apdovanojimų iškilmes, kurias ves Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Žakas Barot, paaiškės, kurie trys iš susirinkusių nacionalinių prizininkų taps nugalėtojais. Europos konkurso pirmosios vietos laimėtojui bus įteiktas 6000 eurų čekis, antrosios vietos laimėtojui – 4000 eurų čekis, o trečiosios vietos laimėtojui – 2000 eurų čekis.

Buvo liūdna

Sužinojęs, kad nacionaliniame konkurse užėmė antrąją vietą, panevėžietis D.Bručas šiek tiek nuliūdo. „Kai sužinojau, kad patekau į pirmąjį trejetuką, apmaudo nejaučiau, tačiau išsiaiškinęs, kad mano darbas vos per plauką liko nuo pirmosios vietos, pasidarė liūdnoka. Juk nedaug trūko, kad būčiau gavęs unikalią galimybę vykti į Briuselį“, – sako jaunasis menininkas, piešti pamėgęs ir pradėjęs dar būdamas šešerių.

„Visada jutau polinkį menui, nesvarbu, kokiai sričiai jis priskiriamas. Neseniai dalyvavau filmų konkurse „Aš + miestas = Kinas“, tačiau jame sekėsi nekaip. Bet šiais metais Dailės mokyklų regioninėje olimpiadoje laimėjau pirmąją vietą“, – savo pirmuosius pasiekimus vardija jaunuolis, šiuo metu Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) lankantis Jaunųjų architektų mokyklą (JAM).

Ieškojo idėjos išbaigtumo

Vaikinas pamena, kad pirmąjį piešinį-eskizą sukūrė ant sąsiuvinio lapo. Supratęs, kad jam sekasi, pradėjo vis dažniau piešti. Taip netrukus jį, dvylikos metų berniuką, kelias atvedė į Dailės mokyklą, be kurios, Donato tikinimu, nieko dailėje nebūtų pasiekęs. Jam labai artimas komiksų stilius, galbūt tai ir paskatino dalyvauti EK rengiamame konkurse.

„Iš pradžių sukūriau visai kitokį nei konkursui pateiktą eskizą. Išreikšti išbaigtai idėjai prireikė iš aštuonių dalių sudaryto komikso, o ir idėja vystėsi pamažu. Kažkodėl atrodė, kad būtent toks kūrinys išreikš mano pamąstymus apie pilietybę Europos Sąjungoje“, – sako Donatas, savo darbe pavaizdavęs iš toli su laistytuvu rankoje atbėgantį jaunuolį, kuris netikėtai savo kelyje išvysta šulinį. Iš jo pasisėmęs vandens vaikinas bėga dar sparčiau ir, pievoje radęs vazoną su Lietuvos žemėlapio kontūrais, pripila į jį vandens. Kokia nuostaba buvo, kai jame netrukus išaugo graži gėlė!

Piešia, kas gražu

VGTU JAM 1-osios pakopos studijų lankytojas D.Bručas teigia, kad architektūrą gali „nugalėti“ jo polinkis į animaciją, kuri pas mus nėra populiari. Turi jaunuolis polinkį ir į urbanistinį meną.

„Piešiu tai, kas man pačiam gražu. Anksčiau labai patiko grafika, dabar daugiau – tapyba. Be meno, labai patinka ekstremalūs užsiėmimai, riedlenčių sportas. Neblogai sekasi anglų kalba, – savo pomėgius vardija 5-osios vidurinės ir Dailės mokyklos auklėtinis, kuris baiminasi, kad sunkmečiu gali nebelikti Dailės mokyklos. – Kalbų įvairių teko girdėti. Sunku net įsivaizduoti, kur be jos reikšis dailei gabūs jaunuoliai. Ant sienų pradės piešti? Mane tai baugina.“

Atsakė į klausimus

Konkurso organizatoriai, džiaugdamiesi, kad pirmą kartą surengtas tokio pobūdžio renginys sulaukė didelio populiarumo visose Europos Sąjungos šalyse, ketina kitąmet vėl pakviesti jaunus, talentingus dailininkus išmėginti jėgas naujame komiksų konkurse.

Konkursą praėjusių metų lapkričio pabaigoje paskelbė EK pirmininko pavaduotojas Žakas Barot. Konkurso organizatorius – EK Teisingumo, laisvės ir saugumo generalinis direktoratas.

Konkurso dalyviai turėjo pateikti ne tik darbą, tačiau ir atsakyti į klausimus, kaip dirbo, kitaip tariant, kokius tyrimus atliko, kokias technines priemones naudojo ir kiek laiko praleido, dirbdami su projektu, kokią savo komiksu norėjo paskelbti idėją. Kūrinys privalėjo būti sukurtas specialiai šiam konkursui. Jis galėjo būti sudarytas iš specialiai konkursui pagamintų elementų arba naudojant elementus, kuriems netaikomos autorinės teisės.

Konkurso tikslas

Šio konkurso tikslas – suteikti galimybę kiekvienam ES piliečiui arba ES gyvenančiam trečiosios šalies piliečiui kalbėti apie savo, kaip ES piliečio, gyvenimo patirtį.
Ši ES gyvenančio piliečio sąvoka leis ne tik aktyviai į šią veiklą įtraukti ES gyvenančius jaunus žmones, kurie nebūtinai yra piliečiai, bet taip pat leis apmąstyti labai plačią pilietiškumo sąvokos dimensiją.

Nugalėtojai buvo atrenkami pagal šiuos kriterijus: kūrinio tinkamumas, atsižvelgiant į konkurso tikslą, grafinė kokybė, pagrindinės minties aiškumas, kūrinio originalumas ir kita.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (282)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (89)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio (9)

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (281)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (297)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (351)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (116)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (7)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (4)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (77)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...