aA
Nuo kitų mokslo metų visos mokyklos turės užsiimti ir moksleivių socialinių įgūdžių ir emocinio pažinimo ugdymu. Tokias nuostatas, kurios, specialistų teigimu, gali ilgainiui tapti postūmiu smurto prieš vaikus problemai spręsti, įpareigoja vykdyti naujos Švietimo įstatymo nuostatos, teigė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Jurgita Petrauskienė
Jurgita Petrauskienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak ministrės, socialinio, emocinio ugdymo programos jau taikomos Lietuvos mokyklose, vienos jų orientuotos į nuoseklų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą, pavyzdžiui, "Lions Quest", "Zipio draugai", "Second Step", o kitos į konkrečias problemines sritis, pavyzdžiui, patyčių mažinimą, alkoholio prevenciją.

"Tam, kad jos efektyviai veiktų, turi įsitraukti visa mokyklos bendruomenė: vadovas, mokytojai, mokiniai, tėvai, net pagalbinis personalas. Ir ta veikla turi vykti ne epizodiškai, per tam tikrų renginių organizavimą ar klasės valandėles, bet turi integruotis į mokyklos gyvenimą: per visų tarpusavio bendravimą, taikomus ugdymo metodus ir įvairias veiklas mokykloje, mokomus dalykus, vykdomus projektus, neformalų ugdymą", - teigiama Eltai atsiųstame ministrės komentare.

Pasak ministrės, tai turi tapti nuolatiniu darbu, tam mokyklas įpareigoja ir naujos Švietimo įstatymo nuostatos, pagal kurias prevencines programas nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. turės nuolat įgyvendinti visos mokyklos.

"Švietimo ir mokslo ministerija programoms finansuoti skirs ES lėšų, bet savivaldybės taip pat raginamos prisidėti finansiškai. Tokių iniciatyvų jau yra, pavyzdžiui, Šiaulių miesto savivaldybė", - sakė J. Petrauskienė.

Pasak ministrės, pagal minėtas įstatymo nuostatas, nuo ateinančių mokslo metų visi mokytojai turės periodiškai tobulinti kvalifikaciją socialinio ir emocinio ugdymo srityje.

"Švietimo ir mokslo ministerija stiprina socialinių emocinių ir sveikatos kompetencijų ugdymą mokyklose. Numatyta, kad šios kompetencijos būtų vertinamos ir pripažįstamos pereinant iš vienos ugdymo pakopos į kitą ir renkantis būsimą karjerą. Tai skatintų mokyklas daugiau dėmesio skirti šių kompetencijų ugdymui", - teigė J. Petrauskienė.

Ji taip pat informavo, kad 2017 m. vasario 1 d. prasideda tarptautinis projektas, skirtas stiprinti socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą ir vertinimą. Bus parengtas ir visoms mokykloms pasiūlytas tokio ugdymo modelis. Projektą koordinuoja Lietuva, o partneriai - Latvijos ir Slovėnijos švietimo ministerijos, Suomijos, Ispanijos, Italijos, Portugalijos universitetai.

Tokių programų įgyvendinimo svarbą pabrėžia ir vaikų psichiatras Linas Slušnys, kurio nuomone, ištrūkti iš užburto pasikartojančio smurto prieš vaikus rato gali padėti tik švietimas. Jau nuo darželio turi prasidėti socialinis emocinis ugdymas, kuris tęstųsi mokykloje.

"Valstybė turi pagaliau suvokti keletą dalykų: jeigu valstybė leidžia gausybę pinigų tam, kad saugotų vaikus, tai socialinė sistema yra viena, ji turi ten veikti, bet jei norime ilgam laikui kažkokių esminių pokyčių, tai įgūdžius galime suformuoti tik mokykloje. Ir "nulaužti" tą kodą, "perprogramuoti" netikusius tėvus, vaikų įgūdžius tik vieninteliu keliu - per mokyklą", - tikino L. Slušnys.

Pasak vaikų psichiatro, tokia sistema jau veikia Suomijoje.

"Jie ten nežaidžia žaidimo "mes pataikaujame tėvams". Jie reikalauja tėvų dalyvavimo. Jie aiškiai pasako, kad ne tėvams ar dar kam nors, bet Suomijai reikia tokių žmonių, jie tą daro, ir jie nelabai paiso, patinka ar nepatinka. Pirmiausia svarbu suvokti, vardan ko mes tai darome. Vardan geresnės Lietuvos, vardan to, kad vaikai būtų sėkmingi gyvenime", - sakė L. Slušnys.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apsilankius viename užkardos kambarių irakietis tiesiog pratrūko: pinigų aš turiu – man reikia ištrūkti iš šio mėšlo (122)

Švenčionių pasienio užkarda pamažu tuštėja. Dabar čia dar gyvena 31 migrantas, kai pačiame...

Seimūnai ir toliau galės praleidinėti posėdžius nebaudžiami: algą vis tiek gaus (7)

Seimo nariai toliau gaus visą algą, net ir neidami į darbą. Bandyta priimti įstatymą, kad...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Išskirtinio išradimo autorius Mikulėnas – apie išmaniusius marškinėlius, šlovės valandas sporte ir skaudžias patirtis versle

„Užlipus ant vieno kalnelio kaskart pasimato kitas, į kurį vėl įdomu įkopti“ – sako...

Slapta sudaryto sandorio atgarsiai nuaidėjo visame pasaulyje: gali tekti rinktis tarp dviejų grėsmių (132)

Prancūzija nėra vienintelė šalis, nepatenkinta naujuoju JAV, JK ir Australijos saugumo susitarimu:...

Mirė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Leonardas Gutauskas papildyta (82)

Eidamas 83-iuosius metus naktį į šeštadienį mirė nacionalinės kultūros ir meno premijos...

Kitus gelbėjantys medikai apie save pamiršta: apie 80 proc. yra perdegę, trečdalis linkę į depresiją (183)

Šią savaitę Lietuvą apskriejo liūdna žinia apie dar vieno mediko savižudybę. Gydytojas...

Po tragiškos pareigūno žūties kraupioje avarijoje – policijos kova dėl sumokėtų pinigų (133)

Prieš ketverius metus Pagėgių savivaldybėje įvykusi tragiška avarija , kai tarnybos metu žuvo...

Aurelijus Veryga nusipirko išskirtinės išvaizdos motociklą ir įvardijo jo kainą: žmona kol kas kartu nevažinėja (64)

Aurelijus Veryga , būdamas ministru turėjo daug darbo ir mažai laisvalaikio, o baigus kadenciją...

Pardavęs verslą sostinėje Aukštadvaryje sukūrė Ameriką: esu pats laimingiausias žmogus (27)

„Esu pats laimingiausias žmogus. Darau tai, ką noriu“, – šypsosi Egidijus Šova. Prieš...