aA
Nuo kitų mokslo metų visos mokyklos turės užsiimti ir moksleivių socialinių įgūdžių ir emocinio pažinimo ugdymu. Tokias nuostatas, kurios, specialistų teigimu, gali ilgainiui tapti postūmiu smurto prieš vaikus problemai spręsti, įpareigoja vykdyti naujos Švietimo įstatymo nuostatos, teigė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Jurgita Petrauskienė
Jurgita Petrauskienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak ministrės, socialinio, emocinio ugdymo programos jau taikomos Lietuvos mokyklose, vienos jų orientuotos į nuoseklų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą, pavyzdžiui, "Lions Quest", "Zipio draugai", "Second Step", o kitos į konkrečias problemines sritis, pavyzdžiui, patyčių mažinimą, alkoholio prevenciją.

"Tam, kad jos efektyviai veiktų, turi įsitraukti visa mokyklos bendruomenė: vadovas, mokytojai, mokiniai, tėvai, net pagalbinis personalas. Ir ta veikla turi vykti ne epizodiškai, per tam tikrų renginių organizavimą ar klasės valandėles, bet turi integruotis į mokyklos gyvenimą: per visų tarpusavio bendravimą, taikomus ugdymo metodus ir įvairias veiklas mokykloje, mokomus dalykus, vykdomus projektus, neformalų ugdymą", - teigiama Eltai atsiųstame ministrės komentare.

Pasak ministrės, tai turi tapti nuolatiniu darbu, tam mokyklas įpareigoja ir naujos Švietimo įstatymo nuostatos, pagal kurias prevencines programas nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. turės nuolat įgyvendinti visos mokyklos.

"Švietimo ir mokslo ministerija programoms finansuoti skirs ES lėšų, bet savivaldybės taip pat raginamos prisidėti finansiškai. Tokių iniciatyvų jau yra, pavyzdžiui, Šiaulių miesto savivaldybė", - sakė J. Petrauskienė.

Pasak ministrės, pagal minėtas įstatymo nuostatas, nuo ateinančių mokslo metų visi mokytojai turės periodiškai tobulinti kvalifikaciją socialinio ir emocinio ugdymo srityje.

"Švietimo ir mokslo ministerija stiprina socialinių emocinių ir sveikatos kompetencijų ugdymą mokyklose. Numatyta, kad šios kompetencijos būtų vertinamos ir pripažįstamos pereinant iš vienos ugdymo pakopos į kitą ir renkantis būsimą karjerą. Tai skatintų mokyklas daugiau dėmesio skirti šių kompetencijų ugdymui", - teigė J. Petrauskienė.

Ji taip pat informavo, kad 2017 m. vasario 1 d. prasideda tarptautinis projektas, skirtas stiprinti socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą ir vertinimą. Bus parengtas ir visoms mokykloms pasiūlytas tokio ugdymo modelis. Projektą koordinuoja Lietuva, o partneriai - Latvijos ir Slovėnijos švietimo ministerijos, Suomijos, Ispanijos, Italijos, Portugalijos universitetai.

Tokių programų įgyvendinimo svarbą pabrėžia ir vaikų psichiatras Linas Slušnys, kurio nuomone, ištrūkti iš užburto pasikartojančio smurto prieš vaikus rato gali padėti tik švietimas. Jau nuo darželio turi prasidėti socialinis emocinis ugdymas, kuris tęstųsi mokykloje.

"Valstybė turi pagaliau suvokti keletą dalykų: jeigu valstybė leidžia gausybę pinigų tam, kad saugotų vaikus, tai socialinė sistema yra viena, ji turi ten veikti, bet jei norime ilgam laikui kažkokių esminių pokyčių, tai įgūdžius galime suformuoti tik mokykloje. Ir "nulaužti" tą kodą, "perprogramuoti" netikusius tėvus, vaikų įgūdžius tik vieninteliu keliu - per mokyklą", - tikino L. Slušnys.

Pasak vaikų psichiatro, tokia sistema jau veikia Suomijoje.

"Jie ten nežaidžia žaidimo "mes pataikaujame tėvams". Jie reikalauja tėvų dalyvavimo. Jie aiškiai pasako, kad ne tėvams ar dar kam nors, bet Suomijai reikia tokių žmonių, jie tą daro, ir jie nelabai paiso, patinka ar nepatinka. Pirmiausia svarbu suvokti, vardan ko mes tai darome. Vardan geresnės Lietuvos, vardan to, kad vaikai būtų sėkmingi gyvenime", - sakė L. Slušnys.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Parengė Vytautė Merkytė

Pykinanti tiesa, kurios ilgą laiką nežinojo net JAV prezidentas: karo metais Bushas vyresnysis vos netapo kanibalų puotos delikatesu

1944 metų rugsėjo 2 diena. JAV kariams duotas nurodymas – bombarduoti Japonijai priklausančią...

Galvojate, kad netoleruojate laktozės, bet iš tiesų problema gali būti kur kas rimtesnė – gydytojas patarė, kaip atskirti

Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų išsiskyrimas, viduriavimas – visą tai dažniausiai nurašome...

Apžvalgininkas: jei rusai tai žinotų, Putinas būtų iškart nulinčiuotas Kremliaus aikštėje (1)

Karas Ukrainoje – tęsiasi. Žūsta nekalti civiliai, kariai, kovojantys už šalies laisvę,...

Legendų akistata Kaune: svečių šypsenėlės dėl lemtingo teisėjo sprendimo ir abejonių nekėlęs MVP

FIFA prezidento Gianni Infantino akivaizdoje parodomosios Lietuvos ir užsienio futbolo legendų...

Delfi Mokslas

Prie JAV krantų susidūrus dviem bombonešiams dingo milžiniška branduolinė bomba: incidentą gaubia tamsi paslaptis – kodėl jos dar nerado?

Prie Taibio salos Džordžijos valstijoje kartais vis užfiksuojamas aukštas radioaktyvumas...

Slovakija laukia rinkimų rezultatų: bijoma, kad juos laimės prokremliškas lyderis pildoma

Šeštadienį Slovakijoje vyko pirmalaikiai Parlamento rinkimai. Juose kovoja dvi partijos,...

Laura Mallenė, Julija Sandul, delfi.ee

Sekso paslaugas teikianti translytė – apie žiaurius klientus ir kruopščiai saugomas paslaptis: jei daug moka, rizikos nebijau

Vienos translytės migrantės teigimu, Estija – išskirtinai saugi šalis, kurioje „atėję...

Bloomberg News

Analitikė: Kinija ėmėsi labai pavojingo žaidimo (6)

Rugsėjo pradžioje studentams sugrįžus į geriausius Pekino universitetus, propagandos ataka jų...

Buvusi padavėja įgyvendino savo svajonę: aptriušusį bufetą pavertė restoranu

Prieš daugiau nei metus prie žymiosios Zapyškio bažnyčios įsikūrė šeimos restoranas....

Vienas smūgis į vartų plotą – 2 įvarčiai: „City“ sensacingai nusileido lygos vidutiniokams

Iki šiol „Premier“ lygoje tobulai žaidusi „Manchester City“ komanda neįtikėtinai...