aA
Įstaigos pavadinime – užuomina į aukštąjį mokslą, žadami bakalauro ir magistro diplomai. Kasmet tokiu metu pasipila skelbimų, kviečiančių studijuoti įvairias neva akademines disciplinas, pristatomos studijų programos. Bet Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia dėmesį, kad tai nėra tikri universitetai, o tiesiog neformalus suaugusiųjų ugdymas, kur gauti mokslo baigimo dokumentai – nepripažįstami valstybės.
© Shutterstock

Tačiau gilintis už pinigus, pavyzdžiui, į būrimo niuansus ar savęs pažinimą, nedraudžiama. Galimi apsišaukėlių universitetų studentai tik perspėjami iš anksto pasitikrinti, kur ir ką jie žada studijuoti. Kitaip realybė gali neatitikti lūkesčių, o pinigai bus paleisti vėjais.

Išmokti matyti pasaulį plačiau ir spalvingiau kviečia viešoji įstaiga „Aukštoji ezoterikos mokykla“. Ji veikia dešimtmetį, ir jos įkūrėja sako, kad norinčiųjų baigti taro, meditacijos ar bioenergetikos kursą kasmet apstu. Surinkti dėstytojai – savo sričių profesionalai.

„Čia tokia, gal sakykim, dvasinio tobulėjimo mokykla. Mokoma įvairių dalykų, pradedant astrologija, numerologija. Čia, sakykim, gal tokie daugiau tikslieji mokslai. Po to yra įvairios meno terapijos, įvairios energetinės praktikos“, – telefonu pasakojo VšĮ „Aukštoji ezoterikos mokykla“ įkūrėja ir direktorė Eglė Abalikštienė.

Mokymosi trukmė – 4 metai, baigus – magistro diplomas. Bet neslepiama – ne valstybinės mokslo įstaigos.

„Jeigu žmogus parašo diplominį darbą, bus bakalauro ezoterinių mokslų diplomas. Rašomas naujas darbas, arba papildomas senas – išduodamas ezoterinių mokslų magistras. Ezoterinių mokslų, pabrėžiu“, – sakė E. Abalikštienė.

„Sunku būtų nuspėti jų mintį, ką jie čia bando tuo pasakyti, bet, aš sakyčiau, kad labai ryškus signalas besirenkantiems turėtų būti žodžių „ezoterika“ ir „mokslas“ nedermė. Čia yra tas pats, kas studijų programa, kuri vadintųsi „komunikacija su gyvūnų dvasiomis“ ar ten kokia „taro kortų inžinerija“.

Tai jokiu būdu nebūtų nei prilyginama bakalauro laipsniui, nei galėtų būti įskaitoma, kaip dalis bakalauro kvalifikacijos. Tai yra neformalusis ugdymas. Lygiai tas pats, kas lankyti karatė kursus ar kažką mokytis virti“, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministrės padėjėjas Andrius Zalitis.

Ministerija, stebinti vaikų neformalųjį ugdymą, tokio pat suaugusiųjų nereguliuoja. Ši sritis daugelyje šalių – liberali. Lietuvoje įstaigų, kurių pavadinime yra žodžiai „aukštoji“ ar „akademija“, skaičius esą jau nusistovėjęs. Tad ir atvejai, kai būsimi studentai supainioja jas su tikru aukštuoju mokslu, skaičiuojama, reti.

Psichiatrai sako, kad tokių studijų nereikia nei peikti, nei liaupsinti, kaip ir tokių paslaugų.

„Žmonės visais laikais, ir XXI a. taip pat, mėgsta tikėti neracionaliais dalykais. Ir šitos teisės iš jų neatimsi. Mes gyvename laisvame pasaulyje, ir todėl šitos paslaugos bus, tai, ko gero, geriau, kad ir studijos būtų. Negu, kad ten visai laukiniu būdu taikytų. Kažkokia tai priežiūra turėtų būti, bet aš manau, kad net ir tokios, sakysim, gal ir keistos studijos, turi teisę egzistuoti“, – sakė psichiatras Dainius Pūras.

Kai mokytis širdžiai mielų dalykų nedraudžiama, vėliau iš jų tikimasi pragyventi. Mokesčių inspekcijos duomenimis, verslo liudijimą vien astrologijos veiklai šiemet išsiėmė 109 žmonės, pernai – 120, užpernai – 130. O kur dar tie, kas būrimo ir ezoterine veikla užsiima įregistravę individualią veiklą – tokių irgi šimtai.

Švietimo ir mokslo ministerija įspėja, kad, kilus abejonių, kur stoji ir kokią tiksliai kvalifikaciją įgysi, įstaigą geriau iškart patikrinti Aukštųjų mokyklų registre. Ypač jei į akį kritusi nežinoma mokykla užsienyje.

„Užsikabinti už kokio nors žodžio, pavyzdžiui, Oksfordas ir įstoti į kokią nors keistą instituciją, veikiančią iš tikrųjų Oksfordo mieste ir bandančią apsimesti aukštąja mokykla, tikrai galima. Ypatingai Jungtinėje Karalystėje, kitose Vakarų valstybėse, kurios labai aktyviai dirba su studentų pritraukimu, deja, atsirado ir šešėlinis sluoksnis aukštųjų mokyklų, kurios neturi aukštojo mokslo institucijos statuso ir negali suteikt kvalifikacijų, kurias galėtų suteikt universitetai bei kolegijos“, – teigė A. Zalitis.

2012 m. mokyti chirologijos, kaip laisvai pasirenkamo dalyko, kvietė Šiaulių universitetas. Studentai mokyti iš delno pažinti žmogų. Bet po skandalo, anot ministerijos, pseudomokslo disciplina greitai panaikinta.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (196)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos paramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (137)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Orai: plikledis primins apie artėjančią žiemą (1)

Artėjantis savaitgalis bus žiemiškai vėsus, tačiau termometro stulpelis į minuso pusę persiris...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (24)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praeiname pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų (18)

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Į Kauną grįžęs Pangosas atskleidė, ko išmoko iš Šaro ir perspėjo savo naujuosius komandos draugus (13)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vedlys Kevinas Pangosas ketvirtadienio vakarą su „Barcelona“ ekipa...

Tritaškėmis bombomis varžovų kovingumą užgesinę „dizaineriai“ išplėšė pergalę Stambule „Budočnost“ rekordas (8)

Milano „AX Armani Olimpia“ (5-2) su dviem lietuviais ketvirtadienį įveikė vieną iš Eurolygos...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (98)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Trileris Zagrebe baigėsi kroatų triumfu – ispanus įveikė per teisėjo pridėtą laiką

UEFA Tautų lygos pagrindinis mačas ketvirtadienį vyko Zagrebe, kur pasaulio vicečempionai...

Stiliaus tragedija: į karališkosios šeimos puotą atvyko su permatoma suknele ir be liemenėlės (36)

Praėjusią naktį vykusios princo Charleso 70-ojo gimtadienio iškilmės neabejotinai tapo vienu...