Pabandykime įsivaizduoti tipišką bibliotekininką. Greičiausiai vaizduotėje iškils tylios akiniuotos moteriškės, nuo knygų lentynų šluostančios dulkes, paveikslas. Net ir lietuviškame seriale „Moterys meluoja geriau“ viena herojų – bibliotekininkė iš Šilalės Jolanta – naivi, tyli ir realaus gyvenimo nepažįstanti kaimietė.
Knygos
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Galbūt toks įsišaknijęs stereotipas lėmė, jog Lietuvoje bibliotekininko amato subtilybėmis domisi vis mažiau jaunimo, nors užsienyje ši specialybė – itin gerbiama.

Studentai bijo patyčių

Vienos bibliotekininkystės studentės, išgirdusios siūlymą bent keliais sakiniais apibūdinti savo specialybę, be skrupulų išpyškino bijančios viešumo, mat bendraamžiai iš karto prikabins etiketę – „knygų žiurkė“. Be to, ir artimieji nuolat pataria rinktis „protingesnę“ ar universalesnę specialybę. Kitos studentės atviravo, esą mokosi tik dėl diplomo, tad ir pasakoti neturi ko.

Apie bibliotekininkystės studijas nesvajojo ir Julija Trunovaitė bei Viktorija Kuznecova, bet šiandien Klaipėdos universiteto antrakursės dėl savo pasirinkimo yra patenkintos.

„Paauglystėje dažnai lankydavausi bibliotekose, man visada patiko skaityti“, – sakė Julija. Mergina rinkosi iš daugelio su komunikacijos ir informacijos mokslais susijusių studijų, tačiau į geidžiamiausias patekti nepavyko.

Panašus ir Viktorijos kelias į bibliotekininkystę. „Mokykloje viena pedagogė patarė rinktis būtent šias studijas, nes domėjausi humanitariniais mokslais. Tačiau tada tik nusijuokiau, nes svajojau apie žurnalistiką“, – pasakojo žodžio kišenėje neieškanti mergina.

Studentės apgailestavo, jog bibliotekininkystė vis dar vadinama moteriška specialybe. „Vaikinai įsivaizduoja, kad čia neįdomu, nuobodu, reikia daug skaityti. O tie, kuriems patinka skaityti, bijo tai prisipažinti. Išjuoks draugai, jog mokosi „bobiškų“ dalykų“, – nusivylimo neslėpė pašnekovės.

Fiziškai sunkus darbas

Merginos įsitikinusios, kad bibliotekininkystė – tai visapusiška specialybė: ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdas, kuris skatina būti žinių sūkuryje, nuolat bendrauti su žmonėmis ir suteikti jiems vertingos informacijos.

Bibliotekoje aptarnauti skaitytojų antrakursėms dar neteko, nors čia jos atliko mėnesį trukusią praktiką. „Tvarkėme knygas, fondus. Daugelis knygų ir albumų gana sunkūs, tad juos kilnodama pavargau fiziškai“, – guodėsi praktiką Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje atlikusi Julija.

Būsimos bibliotekininkės ne tik rūšiuoja knygas, bet ir mokosi dirbti specialiomis kompiuterių programomis: paieškos sistemomis LIBIS ir ALEPH.

„Praktiką atlieku savo fakulteto bibliotekoje. Tai kur kas įdomiau nei paskaitos. Tačiau man trūksta bendravimo su žmonėmis, nenoriu, kad pokalbiai ribotųsi tik temomis apie knygas“, – pasakojo Viktorija, po paskaitų dirbanti sporto reikmenų parduotuvėje.

Rūmų iš algos nepasistatysi

Kokiomis būdo savybėmis išsiskiria geras bibliotekininkas? Pašnekovės susižvalgė ir trumpam nutilo. „Kruopštumu, kantrybe, mokėjimu susivaldyti, pakantumu. Be to, privalai būti savarankiškas ir tvirto charakterio, kad ant galvos niekas neliptų, – tobulą bibliotekininko portretą piešė Julija ir Viktorija. – Ateini į biblioteką, o ten tave pasitinka surūgę darbuotojų veidai. Atrodo, kad jos tiesiog nekenčia savo darbo.“

Tačiau studentės pripažino: gaunant menką atlyginimą ne visada norisi šypsotis. „Dirbčiau bibliotekoje, tik jei algas padidintų, – išpyškino Viktorija. – Norėčiau organizuoti renginius ir parodas.“

Merginos neslėpė, jog aplinkiniai nepraleidžia progos paprotinti, esą iš bibliotekininko atlyginimo rūmų nepasistatysi. Esą įgijus tokią specialybę visą gyvenimą teks nugarą lenkti ir be pinigų gyventi. „Tačiau svarbiausia, kad darbas patiktų. Juk per prievartą nieko neįbruksi“, – nusiminti nelinkusi Viktorija.

Julija savo ateitį sieja tik su biblioteka. „Bibliotekininko darbas tikrai vertas dėmesio, jis reikalingas žmonėms. Neįsivaizduoju savęs gerbiančio išsilavinusio žmogaus, kuris nė karto nebūtų įžengęs į biblioteką.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (317)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (52)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (11)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (285)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (12)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (59)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (6)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (37)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (98)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...