aA
Nors Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskritims Andrius Cechanavičius antradienį Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje siūlė politikams neskubėti priimti sprendimo, kurį kai kas jau vadina diskriminaciniu, į siūlymą nebuvo atsižvelgta.
Visvaldas Matijošaitis
Visvaldas Matijošaitis
© DELFI / Andrius Ufartas

Nuo kitų metų sausio 1 dienos miesto savivaldybės darželius lankančių vaikučių tėvams, jei jų gyvenamoji vieta nedeklaruota Kaune, teks už vaiko ugdymą kasdien atseikėti po 9,20 euro. Jeigu gyvenamąją vietą Kauno mieste deklaravęs vienas iš vaiko tėvų, ugdymo darželyje diena kainuos perpus pigiau. Jei abu vaiko tėvai yra Kauno miesto gyventojai (o tai reiškia, kad jų mokamas pajamų mokestis pasiekia Kauno savivaldybės biudžetą), tuomet už darželyje praleistą savo vaiko dieną mokės tiek pat, kiek moka dabar – 0,58 euro. Likusią ugdymo kainą ir toliau dengs Kauno miesto savivaldybė. Tačiau bet kokiu atveju greta ugdymo mokesčio tėvams privalu mokėti ir už vaikų maitinimą darželiuose (per mėnesį – 60-70 eurų).

Opozicijos atstovai, balsavę prieš tokio sprendimo priėmimą, atvirai kalbėjo, kad tai tėra į finansinį šantažą panašus kelias įtikinti Kauno rajono gyventojus kuo greičiau pasisakyti už dalies jo teritorijų prijungimą prie Kauno miesto.

ELTA primena, kad pagal rugsėjo 10-ąją miesto savivaldybės tarybos posėdyje priimtą sprendimą Vyriausybei pasiūlyta surengti ketinamų prijungti 99 rajono kaimų ir miestelių gyventojų apklausą. Tačiau prieštaraudami tokiam prijungimui peticijoje, kuri praėjusią savaitę įteikta vidaus reikalų ministrei, savo parašus padėjo apie 26 tūkst. Kauno rajono gyventojų.

Vyriausybės atstovo A. Cechanavičiaus argumentai dėl atidėjimo sprendimo apmokestinti „svetimų“ vaikų tėvus buvo tokie: „kadangi sprendimo projektas rengtas tik atsižvelgiant į Švietimo ir Vietos savivaldos įstatymus, būtų teisinga jį išnagrinėti ir per Vaiko teisių pagrindų įstatymo prizmę. Juolab kad ir teismas yra pasisakęs, jog negali būti vaikų įstaigose nevienodų apmokėjimų.“

Anot Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Jolantos Baltaduonytės, savivaldybė kas mėnesį vieno vaiko išlaikymui darželyje skiria iki 350 eurų, kadangi nepakanka valstybės ir specialiųjų lėšų, norint sudaryti optimalias ugdymo sąlygas Kauno vaikų darželių auklėtiniams.

„Eilės didelės, nors kai kuriuose darželiuose yra viena kita laisva vieta. Ir tos sutaupytos mūsų lėšos bus skiriamos vaikų ugdymo sąlygoms bei kokybei pagerinti. Mes kalbam ne apie biudžeto papildymą, bet apie miesto darželių atnaujinimą, jų geresnę infrastruktūrą. Niekas nevarys iš ikimokyklinių įstaigų kitų savivaldybių vaikų, tačiau jų tėvai turės mokėti visą ugdymo kainą. Vaikų, kurių abu tėvai ne Kauno miesto gyventojai, Kaune darželius lanko 900, vaikų, kurių vienas iš tėvų deklaravęs mieste gyvenamąją vietą, – apie 4000“, – sakė J. Baltaduonytė.

Miesto meras Visvaldas Matijošaitis į opozicijos priekaištus reagavo tokia replika: „Mes rūpinamės vaikais ir jų tėvais, kas gyvena Kaune. Mes čia nenorim dalies rajono prijungti, ne šios dienos tai diskusija. Ir ką dabar nusprendėm, – ne spaudimas rajonui. Kai jūs miestą valdysite, galėsite sakyti kitaip“.

Kauno miesto savivaldybės taryboje – 41 narys, 33 iš jų priklauso valdančiajai „Vieningo Kauno“ frakcijai, 8 – opozicijai – Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijai. Už sprendimo priėmimą balsavo 28 Kauno politikai, prieš – 8.

Kalbėdama improvizuotoje spaudos konferencijoje valdantiesiems Kauno taryboje oponuojančios frakcijos vadovė Edita Gudišauskienė priminė, kad liko neatsakyta nemažai klausimų: kaip, pavyzdžiui, elgtis tokiu atveju, jei vaiko tėvai nėra išsiskyrę, tačiau gyvena ir dirba skirtingose Lietuvos vietose (ar net užsienyje)? Kai mama su vaiku deklaravę gyvenamąją vietą Kaune, vadinasi, vaikas yra Kauno miesto gyventojas, kodėl tuomet jam lengvata nebus taikoma? Pagaliau, jei vienas iš tėvų deklaravęs mieste gyvenamąją vietą, tai gal miesto biudžetą pasiekiantis jo pajamų mokestis visiškai padengia vaiko ugdymo darželyje išlaidas?
„Prieš porą metų Kauno savivaldybė skelbė, kad išsprendė vaikų darželių vietų problemą, – jų visiems pakanka. Netgi pardavė kelis darželius. Dar yra ir kitų tuščių pastatų, pavyzdžiui, vaikų globos namai Partizanų gatvėje keletą metų nenaudojami, kodėl neįrengus ten darželių? Gyventojų Kaune mažėja, o dabar sakoma, kad vaikams vietų trūksta.

Niekas iš savivaldybės administracijos tiksliai nesuskaičiavo, kiek tikimasi sutaupyti privertus vaikus „iš šalies“ už darželius mokėti daugiau. Bet ir niekam nekyla abejonių, kad visa ši problema eskaluojama tik dėl Kauno rajono nepaklusnumo. Tačiau mūsų frakcijos nuomone, reikėtų iš viso atšaukti sprendimą dėl jo teritorijos prijungimo, kol centrinė valdžia nėra išnagrinėjusi žiedinių savivaldybių, regionų plėtros bei kitų su tuo, o svarbiausia, su vietos gyventojų gerove, kuri pastaruoju metu deklaruojama kaip visos Lietuvos siekiamybė, susijusių problemų“, – kalbėjo žurnalistams E. Gudišauskienė.

Kauno rajono meras V. Makūnas: mes neatsitveriame tvoromis ir neskirstome vaikų į savus ir svetimus

Komentuodamas antradienį priimtą Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimą padidinti mokestį už darželius ne miesto vaikams, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas priminė, kad tarp rajono darželinukų bei moksleivių taip pat yra kitose savivaldybėse gyvenančių vaikų.

Valerijus Makūnas
Valerijus Makūnas
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Kauno rajono mokyklas bei darželius lanko ir kauniečiai, jonaviečiai, kėdainiškiai, prieniškiai. Tačiau mums niekada nekilo minčių juos dėl to papildomai apmokestinti. Tokiu keliu mes tikrai neisime, juk jie visi yra Lietuvos vaikai“, – sakė V. Makūnas.

Jis priminė 2015 m. rugsėjo 11 d. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį, kurioje teigiama, kad savivaldybių tarybų patvirtintas priėmimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas tvarkos aprašas, skirtingai vertinant miesto ir nemiesto teritorijose gyvenamąją vietą deklaravusius vaikus, pažeidžia Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtintus lygiateisiškumo ir nediskriminavimo reikalavimus bei vaikų teisę gauti ugdymo paslaugas.

„Europoje savivaldybės seniai eina bendradarbiavimo keliu. Tenka tik apgailestauti, kad Kauno miesto vadovai nenori kartu spręsti iškylančių problemų, o jas naudoja kaip spaudimo įrankį. Tikslas – perbraižyti žemėlapį, prijungti naujas teritorijas. Ypač apmaudu, jog dėl to kenčia vaikų turinčios jaunos šeimos“, – kalbėjo V. Makūnas

Meras pažymėjo, kad šiuolaikinis pasaulis tapo labai dinamiškas: gretimų savivaldybių gyventojai vienur dirba, kitur gyvena, mokosi arba ilsisi. „Ar todėl reikia juos rūšiuoti? – retoriškai klausė V. Makūnas. – Ypač žeidžia, kai taip kalbama apie vaikus. Juk nėra taip, kad kaimo vaikas miesto darželyje arba mokykloje kažką apvagia. Paskui vaiką eina valstybės pinigų krepšelis. O dėl reikalingų priemokų savivaldybės juk gali susitarti.“

Meras pabrėžė, kad pirmiausia abiem savivaldybėms reikia tiksliai suskaičiuoti, kiek tokių „paklydusių“ vaikų yra iš tikrųjų. „Mes neleisime, kad Kauno rajono vaikams didėtų mokesčiai, todėl svarstysime kompensavimo mechanizmus ir kitų metų biudžete šiam tikslui numatysime lėšų“, – tvirtino V. Makūnas, pridurdamas, kad tai – tik laikinas sprendimas. – „Augančioje savivaldybėje vaikų darželių problema išlieka opi. Turime strategiją, kaip ją spręsti. Esame parengę įvairių šios problemos sprendimo modelių, tarp jų – ir šeimos darželio modelį“, – sakė V. Makūnas.

ELTA primena, kad vieną problemos sprendimo būdą Kauno rajono savivaldybė jau yra išmėginusi, išpirkdama iš privačių investuotojų pastatytą vaikų darželį Vijūkuose (Užliedžių sen.). Dabar planuojama išpirkti pastatytus darželius Garliavoje, Noreikiškėse ir Domeikavoje. Kiekviename jų turėtų būti po aštuonias grupes, taip būtų sukurta beveik 500 naujų vietų mažiesiems Kauno rajono gyventojams.

V. Makūno teigimu, į sparčiai augančias savivaldybes turėtų atkreipti dėmesį ir šalies vadovai. „Ne tik Kauno rajone, bet ir Vilniaus, Klaipėdos rajonų savivaldybėse gimsta daug vaikų. Neabejoju, kad darželių problemą išspręstume greičiau, jei savo dalį pridėtų Vyriausybė“, – sakė meras.

Pasak Kauno rajono savivaldybės atstovų, šiuo metu rekonstruojamas Raudondvario lopšelis-darželis bei Ilgakiemio pradinė mokykla-darželis, pradėti Garliavos lopšelio-darželio „Obelėlė“ rekonstrukcijos projektavimo darbai. Kauno rajono taryba taip pat pritarė Zapyškio ir Lapių lopšelių-darželių atnaujinimo projektams.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
3.2766

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Ką išduoda nauji Rusijos grasinimai kaimynėms: Kremlius sukūrė situaciją, kurios nebuvo šimtmečius

Šios šalis taps priešėmis – tą minutę, kai jos taps NATO narėmis, imsimės žingsnių. Jei...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Išjuokta „Tinder Swindler“ auka – apie pragarą ir traumą, kurią patyrė: po to, kai prakalbau, tiek daug dalykų pradėjo vykti išskirtinis Delfi Plius interviu

Pernillos Sjoholm gyvenimas „ant popieriaus“ atrodo kone tobulas: jos darbas yra keliauti po...

Putino diagnozė slepia ir svarbesnę informaciją: šito dar niekas garsiai nesako

Tikra ar išgalvota Rusijos prezidento Vladimiro Putino sunki liga neabejotinai lems ir karo...

Delfi PliusRusnė Valatkaitė

Specialistė įspėja: pavalgius galima gerti tik vieną gėrimą, ir tai – ne vanduo

Skysčiai yra labai svarbūs mūsų organizmo veiklai ir sveikatai palaikyti. Tačiau ar galima...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Ukrainos šiaurė jau išvaduota Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų (6)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Verslas PliusSwansy Afonso

Rusijos sankcijoms smogus deimantų milžinėms, prabangos prekių ženklai „medžioja“ tiekėjus

Rusijos invazija į Ukrainą griauna milijardų dolerių vertės prekybą, apimančią deimantų...

Transliacija / Kaip pas žmones. Su Rusija žūtbūt kariauti iki galo ar vis dėlto geriau paliaubos?

Šį kartą Vilniuje Vytautas Bruveris kalba apie Vakarų požiūrį dėl Rusijos invazijos į...

„YouTube“ žvaigždė „Bald and Bankrupt“ sulaukė Rusijos pareigūnų dėmesio: videokūrėjas paneigė pasklidusius gandus

Viena britų „ YouTube “ žvaigždė paneigė, kad prieš kurį laiką buvo sulaikyta Rusijos...

Delfi PliusJorge Valero, Alberto Nardelli, DELFI

ES rusų oligarchams ruošia dar vieną nemalonią staigmeną, Kremlius jau grasina atsaku

Europos Sąjunga (ES) ruošia rusų oligarchams nemalonų siurprizą.

Apmaudo dėl orų neslepia net klimatologai: turi prastą žinią dėl vasaros pradžios (2)

Iki vasaros – lygiai dvi savaitės, o antradienį sostinę plovė lietus, siaubė vėjas, net...