aA
Premjero Gedimino Kirkilo nejaudina tuščių mokytojų šaldytuvų vaizdas. Jam, pedagogų vaikui, tėvai pamiršo įskiepyti meilę mokytojui. Tokius priekaištus G. Kirkilui šeštadienį Nacionaliniame mokytojų kongrese žėrė profesinių sąjungų vadovai. Mokytojai nusprendė neboikotuoti egzaminų sesijos, tačiau grasina, kad mokslo metai rugsėjo 1-ąją neprasidės.
Mokytojų streikas - karikatūra
Mokytojų streikas - karikatūra
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Kongrese priimtoje rezoliucijoje reikalaujama, kad atlyginimai dar šįmet kiltų 35 proc. - 10 proc. daugiau, nei antradienį patvirtintu nutarimu tai Vyriausybei daryti pasiūlė Seimas. Neįvykdžius šio reikalavimo, neterminuoti streikai būtų atnaujinami nuo rugsėjo 1-osios.

Į kongresą susirinkę 656 mokytojai sprendė švietimo problemas ir svarstė, ar atnaujinti neterminuotus streikus. Jų išklausyti atvyko Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas, politinių partijų vadovai.

Iki šiol daugiau akcentavę mažų atlyginimų problemą, kongrese mokytojai ragino spręsti darbo krūvio, mokytojų ir mokinių saugumo problemas. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Aleksas Bružas sakė, kad patenkinta tik dalis keltų reikalavimų – numatytas 10 proc. atlyginimų didinimas nuo gegužės ir 15 proc. nuo rugsėjo.

Tačiau premjeras esą primena, kad Vyriausybė Seimo nutarimų gali nevykdyti.

„Jeigu taip vyksta, įtampą reikia laikyti ir toliau. Jeigu be įtampos paleisi - patys matote. Jeigu šito kongreso nebūtų, Seimas antradienį nebūtų priėmęs jokio sprendimo“, - žurnalistams aiškino A. Bružas.

Pasak jo, yra siūlančių badauti važinėjant iš vienos savivaldybės į kitą. Jau esą pradėti veiksmai, kad būtų galima badauti prie Europos Parlamento Briuselyje. „Darysime viską, kad toks elgetiškas gyvenimas pasiteisintų ir su mumis skaitytųsi“, - žadėjo A. Bružas.

Geresnį gyvenimą - ne tik nomenklatūrai ir oligarchams

Iš tribūnos kalbėję LŠDPS vadovai žodžių į vatą nevyniojo. Jų kalbas apie valdžios nepagarbą mokytojams, profesinių sąjungų skaldymą lydėjo griausmingi pedagogų plojimai.

Didžiulio pritarimo sulaukė LŠDPS pirmininko pavaduotojo Eugenijaus Jesino mintys. Jis aiškino, kad prieš pradedant streikus visi derybų būdai buvo išbandyti. Pasak jo, pradėję streikus, mokytojai sulaukė tik kaltinimų.

E. Jesinas piktinosi, kad G. Kirkilo nejaudina mokytojų tuščių šaldytuvų vaizdas. Anot E. Jesino, premjeras - mokytojų vaikas, tačiau tėvai jam neįskiepijo pagarbos mokytojui. „Klysti žmogiška“, - apie premjero tėvų „nuodėmę“ sakė profsąjungų vadovo pavaduotojas.

LŠDPS pirmininko pavaduotojas kalbėjo, kad mokytojai, jausdami atsakomybę, egzaminų sesijos neboikotuos, tačiau „didelė tikimybė, kad mokslo metai rugsėjo 1-ąją neprasidės“. Valdžiai jis grasino, kad mokytojai skųsis „Europos teismui“, mat „gyventi geriau nusipelnė ne tik nomenklatūra ir oligarchai“.

„Jūs esate tikrasis elitas, dvasios aristokratai, o ne vadinamais elitas - milijonieriai“, - į mokytojus kreipėsi vienas profsąjungų vadovų. Jis taip pat pažėrė daug kritikos „atskalūnams“ – atskilusiai Rūtos Osipavičiūtės vadovaujamai profsąjungai, dalyvavusiai Vyriausybės sudarytoje darbo grupėje ilgalaikei pedagoginių darbuotojų atlyginimų kėlimo strategijai parengti.

A. Bružas savo ruožtu kalbėjo nesuprantantis, kaip galima šitaip elgtis su žmonėmis, nuo kurių darbo priklauso šalies progresas. Pasak jo, per pastaruosius trejus metus 300 proc. padidėjo šalies biudžetas, tačiau mokytojai negali gauti keliais procentais didesnio atlyginimo. Be to, mokytojų krūviai esą beveik triskart didesni nei leistina, mokytojas nesijaučia saugus fiziškai.

„Nevarykit mokytojo į kampą“, - prašė A. Bružas, priminęs premjero pareiškimą, esą kai kuriems profsąjungų atstovams pabadauti sveika. Pasak profsąjungos lyderio, mokytojai nenori streikuoti, tačiau esą priversti tai daryti valstybės institucijų.

Politikai švaistė pažadus

Č. Juršėnas mokytojų grasinimus mokslo metų nepradėti rugsėjo 1-ąją vadina kalbomis, tačiau jei bus ir rimtų ketinimų, jis su mokytojais ketina derėtis. „Mes savo darbo dalį padarėme – yra priimta ir Seimo rezoliucija, ir Seimo nutarimas – manau, Vyriausybė savo darbo dalį taip pat padarys“, - žurnalistams sakė Seimo pirmininkas.

Č. Juršėnas žadėjo kalbėtis ir nagrinėti mokytojų pateiktus siūlymus. Pasak jo, daug piktų žodžių išspręsti problemų nepadės.

Po pertraukos į mokytojus kreipėsi politinių partijų atstovai. Vieni per kitus politikai aiškino suprantą nelengvą mokytojų dalią ir palaiką reikalavimus. Pasigirdo ir siūlymų dar šįmet algas didinti 100 proc. „Visi palaiko, tik nieko nedaro“, - replikavo salėje sėdintys pedagogai.

„Jeigu mes vaikams taip mieluotumėme kiekvieną dieną, nežinau, kas būtų“, - į Liberalų sąjūdžio atstovo E. Masiulio kalbas replikavo viena pedagogė. „Tai ko nedarote?“, - pasipiktinusi kalbomis, klausė kita.

Trypimu ir šauksmais mokytojai sutiko Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) sekretorių Alvydą Puodžiuką. Jis pedagogams dėkojo, kad šių metų egzaminų sesija įvyks. Dėl kilusio triukšmo A. Puodžiukas kelis kartus buvo priverstas nutraukti kalbą. Mokytojai nenorėjo girdėti ŠMM atstovo kalbų apie vykdomus darbus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi Plius DELFI

Kad apsaugotų Putiną, Kremlius imasi beprecedenčių priemonių: tai panašu į paranoją

Generolas Achatas Julaševas iš Kazanės paspaudė Rusijos prezidentui ranką Raudonojoje aikštėje...

Rokiškėnas Stasys pajuto pakilusią temperatūrą: vėliau sužinojo, kad jam – išplitęs vėžys (1)

„Aš sergu jau 7 metus, gegužę prasidėjo aštunti“, – Nacionalinio vėžio instituto (NVI)...

Gordono pasiūlymas rusams dėl Kaliningrado: jei nepatinka, gali pabučiuoti Lietuvai į užpakalį (12)

Žinomas ukrainiečių žurnalistas Dmitrijus Gordonas teigia nematantis jokios grėsmės Lietuvai...

Karo analitikas: tikėtina, kad rugpjūtį ukrainiečiai duos atkirtį okupantams

Karo analitikas Egidijus Papečkys LNK sakė, kad Lysyčansko praradimas ukrainiečiams yra...

Karas Ukrainoje. Ukraina Donecke susprogdino rusų amunicijos bazę – pasidalino vaizdo įrašais mūšiuose dėl Lysyčansko žuvo baltarusių bataliono vadas

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Medvedevas užsimena apie branduolinį karą, jei tarptautinis teismas nubaustų Maskvą (27)

Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas trečiadienį užsiminė apie branduolinio karo...

Valstybės diena Palangoje: paplūdimiai nugulti, atvykimo į pajūrį motyvai – tikrai ne vien patriotiški

Liepos 6 dieną Palangą užplūdo poilsiautojai: Mindaugo karūnavimo šventė čia švenčiama nuo...

Alytaus rajone girtas keturračio vairuotojas rėžėsi į medį

Alytaus rajone apie avariją informaciją gavę pareigūnai rado keturratį, be valstybinių numerių...

Andrius Užkalnis. Valstybės diena su svetimųjų antplūdžiu (5)

Būna filmai apie zombių apokalipsę . Gyvieji numirėliai vaikšto po žemę, vartydami akis,...

Pareščius – apie kibernetines atakas prieš Lietuvą: tai tik dūmų uždanga, tuo metu daromi kiti veiksmai

Kiek daugiau nei prieš savaitę prasidėjusias kibernetines atakas prieš Lietuvą kibernetinio...