aA
Bloga žinia manantiems, kad jų vaikus turi išmokyti mokykla – naujausi tyrimai skelbia apie didžiulę tėvų įtaką vaikų mokymosi procese. Geresnių mokymosi rezultatų pasiekia tie moksleiviai, kuriems tėvai vaikystėje skaitė knygas, kalbėjosi apie politinius ir socialinius klausimus, užsiėmė bendra veikla.
Paaugliai
Paaugliai
© Shutterstock nuotr.

Taip tvirtina tarptautinį penkiolikmečių tyrimą PISA atliekančios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) ekspertai, išleidę rekomendacijas „Kaip tėvai gali padėti savo vaikų sėkmingesniam mokymuisi?“. Specialistai tyrė mokinių tėvus, jų ir jų vaikų veiklą pradinėse klasėse ir kai vaikams sukako 15 metų.

Kaip rašoma ekspertų išvadose, geresnių mokymosi rezultatų pasiekia tie 15-mečiai, kuriems tėvai skaitė knygas vaikystėje, ypač pirmaisiais mokymosi metais pradinėje mokykloje. Jei knygos buvo skaitomos reguliariai, visų vaikų rezultatai geresni pagrindinėje mokykloje.

Vaikų, kuriems pradinėse klasėse buvo skaitoma kasdien ar beveik kasdien, rezultatai geresni net 25 taškais lyginant su tais, kuriems nebuvo skaitoma arba skaityta mažai.

Ekspertai pastebi, kad rezultatų skirtumai yra socioekonominių skirtumų atspindys - geresnių rezultatų pasiekia vaikai iš palankesnės, labiau aprūpintos šeimos. Tačiau lyginant tos pačios socialinės grupės vaikų rezultatus matyti, kad jie skiriasi 14 taškų: geresni tų vaikų, su kuriais tėvai kasdien ar kas savaitę kalbėjosi apie vaikų mokymąsi, domėjosi, ką vaikas veikė per dieną, kai tėvai pasakojo vaikams įvairias istorijas ir panašiai.

PISA tyrėjai teigia, kad geresni vyresnio amžiaus vaikų rezultatai priklauso ne nuo tėvų su savo mažamečiais vaikais praleisto laiko, o nuo nuoširdaus ir aktyvaus tėvų įsitraukimo į veiklą su vaiku.

Įdomu tai, kad geresnių rezultatų pasiekia tie vaikai, kurių tėvai kasdien ar kas savaitę kalbasi apie politinius ir socialinius klausimus. Tokių vaikų rezultatai vidutiniškai geresni 28 taškais. Sėkmingiau mokykloje sekasi tiems, kurie kasdien ar kas savaitę kalbasi apie knygas, filmus, TV programas, veiklą mokykloje. Ekspertų teigimu, svarbus net valgymas kartu prie vieno stalo ar kalbėjimas su vaiku akis į akį.
Tyrėjai pabrėžia, kad kiekviena mokykla, mokytojai, visa švietimo sistema turi išaiškinti, kaip padėti užsiėmusiems tėvams atlikti svarbesnį vaidmenį mokant vaikus mokykloje ir už mokyklos ribų.

Ekspertė: reikia mokytis būti tėvu

„Mokykla negali išmokyti – vaikas mokykloje būna 6 ar 8 valandas, mokykla negali užimti 24 valandas per parą, 365 dienas per metus. Jau į pirmą klasę ateidamas vaikas atsineša savo šeimą, jos kultūrą, savo genetiką. Mokykla padeda vaikui plėtoti savo pomėgius, gabumus, norus, tenkinti lūkesčius, bet ateina tėvų kultūra – o tėvų kultūra kartais būna labai mišri, nebūtinai darni“, - ekspertų rekomendacijas DELFI komentavo OECD PISA generalinės tarybos narė, Lietuvos atstovė
daktarė Rita Dukynaitė.

Pasak R. Dukynaitės, tėvų veiksnys labai reikšmingas. Štai gyvename labai greitai – valgome prie kompiuterio, miegame ir bendraujame su kompiuteriu, gyvename izoliuotai. Pašnekovė aiškina, kad kasdien reikia skirti laiko bendravimui su vaiku.

„Tyrimas atskleidė, kad yra tam tikrų problemų su tėvais. Pasirodo, reikia mokytis būti tėvu – neužtenka, kad vaikus pagimdome, turi atsirasti vaikų ir tėvų kultūra. Labai svarbu, kad tėvai klaustų ne kiek gavai, bet ką veikei, ar tau patiko, ar nepatiko, kad ugdytume ir emocinę kultūrą, kartu ir refleksiją – apmąstyk savo dieną, sustok ir panašiai“, - sakė R. Dukynaitė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
4.2581

Top naujienos

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (9)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Karas Ukrainoje. Okupuotame Sevastopolyje – sprogimų virtinė Rusija naktį į Kyjivą paleido dronus

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

Tiesioginės propagandisto Solovjovo laidos eteryje nualpo dalyvis (1)

Žiniasklaidoje aptarinėjamas incidentas, nutikęs antradienį, kovo 21 d., televizijos kanalu...

Medikė įvardijo amžių, nuo kada moters vaisingumas drastiškai mažėja

Šiais laikais žmonės visai neskuba kurti šeimos bei planuoti atžalų. Jau tapo įprasta, kad...

Verslas PliusBeril Akman

Turkijoje daugėja registruojamų Rusijos įmonių (1)

Rusai 2022 metais Turkijoje įsteigė daugiau nei 1300 įmonių, t. y. 670 proc. daugiau nei per...

Zelenskis: įžvalgiausios Rusijos žiurkės pradeda migruoti iš Krymo (2)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pabrėžė, kad Ukraina laimės didvyrišką mūšį...

Ekspertas apie biometrinę veido atpažinimo funkciją telefonuose: ten esanti informacija nepasiekiama net gamintojams

„YouGov“ atliktas tyrimas rodo, kad biometrinę apsaugą savo įrenginiuose naudoja apie 52 proc....

Beviltiškai nuo „Celtics“ kritusių „Karalių“ vedlys: jie mums išspardė užpakalius Sabonio sąskaitoje – 12-as trigubas dublis

Trigubų dublių mašina virtęs Domantas Sabonis fiksavo jau įprastą sau statistiką, tik ji...

Po tyrimo apie lietuvių mąstymo įpročius – iškalbingi rezultatai: mokslininkas paaiškino, kodėl žmonėms taip nutinka (1)

Sąmokslo teorijų apie skiepus yra girdėję daugelis, tačiau pasaulyje yra nemažai įtikėjusių...