aA
Kaip Lietuvos moksleiviai mokomi tolerancijos ir pažinti kultūras, kiek mokykloje kalbama apie visuomenės įvairovę ir kiek įsigalėję stereotipai? Europos Sąjungai (ES) raginant savo nares kovoti su diskriminacija ir panašiomis socialinėmis negerovėmis, Tolerantiško jaunimo asociacija (TJA) užsimojo rasti atsakymus į šiuos klausimus. Jie, tikimasi, paaiškins ir kodėl Lietuvos visuomenė netolerantiška „kitokiems“.
Mokyklose bus ieškoma stereotipų, panašių į istoriją apie moterį-nulį
© Corbis

Europos Komisijos komunikate „Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė piliečių labui“ sakoma, jog kiekvienoje Bendrijos šalyje turi būti užtikrinama saugi aplinka, gerbiant skirtumus ir saugant pažeidžiamus asmenis. Jame pabrėžiama tolesnės kovos su diskriminacija, rasizmu, antisemitizmu, ksenofobija ir homofobija svarba.

Pasak TJA pirmininko Vytauto Valentinavičiaus, mintis atlikti tyrimą kilo kuriant kitą projektą, supratus, kad nėra duomenų, koks dėmesys skiriamas mokinio visapusiškam kultūriniam ugdymui. „Manau, kad šis tyrimas ne tik atskleis esamą situaciją bendrojo lavinimo mokyklose, bet ir padės išsiaiškinti, koks dėmesys mokykloje skiriamas visapusiškam mokinio, kaip asmenybės ugdymui“, – TJA pranešime cituojamas jis.

Tyrimo metu žadama apklausti moksleivius ir mokytojus, analizuoti vadovėlius. Tarpdisciplininės tyrėjų grupės narės Rasos Erentaitės žodžiais, bus tiriamos įvairios disciplinos, įskaitant istoriją, biologiją, pilietiškumo ugdymą.

Multikultūriškumo sąvoką esą būtina praplėsti – ji turėtų apimti ne tik etniškumą ir religiją, bet ir lytį, seksualumą, socialinę klasę, amžių, neįgalumą.

„Pagal šią plačią savoką neturime pagrindo galvoti, kad žmonės yra vienodi. Daug kas vengia pripažinti, kad turime skirtingas kategorijas, kad negalima homogenizuoti visuomenės, kad ji yra įvairi“, – pabrėžė Mykolo Riomerio universitete psichologijos doktorantė.

Ugdymo turinys skirstomas į matomą (kurį galima perskaityti ar išgirsti) ir nematomą (mokyklos kontekstą ar mikroklimatą). R. Erentaitė atkreipė dėmesį ir į turinį, apie kurį apskritai nekalbama. Taip pat žadama aiškintis, kiek mokykloje kalbama apie visuomenės įvairovę ir kiek įsigalėję įvairūs stereotipai.

Anot R. Erentaitės, matematikos uždaviniuose lytis traktuojama nevienodai. Ji priminė istoriją
apie vienetus ir nulius, kurioje moteris yra nulis, o svarbi tampa tik ištekėjusi.

„Galvojame, kad galima rasti daugiau tokių pavyzdžių, – pranešime cituojama R. Erentaitė. – Vienas dalykas yra vadovėliai, kitas – kaip elgiamasi mokyklose, kiek joje demokratijos, ką gali pasakyti mokinys.

Užsienyje atlikti tokie patys tyrimai rodo, kad kontekstą veikia ne tik tai, kas perskaitoma, bet ir tai, kas išgirstama per pamoką. Todėl galiausiai visi veiksniai gali būti susiję su mokinio gyvenimu ir jo aplinka bei tai, kiek tos toleracijos multikultūriškumui jis turės ateityje.“

Tarpdisciplininei tyrėjų grupei vadovauja sociologė Vytauto Didžiojo universiteto socialinių mokslų fakulteto socialinių tyrimų centro vadovė dr. Jolanta Reingardė. Jai talkininkauja Vilniaus Gedimino technikos universiteto Filosofijos ir politologijos katedros docentė dr. Nida Vasiliauskaitė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

VRM darbuotojai skundžiasi psichologiniu smurtu ir žeminimu, o vadovybė atkerta: reiklumas nėra mobingas

Vidaus reikalų ministerijos ( VRM ) darbuotojai skundžiasi esantys skriaudžiami. Anot jų, dvi...

Būsto nuomą šeimininkai kelia šimtais eurų: gyventojai priversti kraustytis, bet rinktis nėra iš ko

Šalies rinkoje sparčiai tirpsta nuomojamų būstų pasiūla. Vilniečiai ne tik, kad nebeturi iš ko...

Delfi PliusArūnas Spraunius

Šaltojo karo tendencijos – ir vėl matomos: kiek laiko teks srėbti šio „grįžimo“ pasekmes?

Lietuviuzodynas.lt nurodo tokį oportunizmo (lot. opportunus – patogus) apibrėžimą: 1....

Verslas PliusBloomberg News

„Aeroflot“ laukia grįžimas į praeitį: išsikelti tikslai keliauja į šiukšliadėžę

Praėjus kelioms valandoms po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas oficialiai pranešė apie...

Vilnietę šokiravo policijos elgesys ieškant nusikaltėlio: ar galima taip elgtis su vaiku Ekspertas: tai – grubus pažeidimas (1)

Prie gatvėje einančio vaiko privažiuoja policija, iškrato jo kišenes, paima telefoną ir...

Delfi PliusMichael P. Regan, Vildana Hajric

Ekspertas: Putinas įsiuto išgirdęs vos vieną žodį (6)

Danielius Jerginas dalyvavo Sankt Peterburgo Tarptautiniame ekonomikos forume, kai sulaukė...

Buvęs policininkas Nikita papasakojo, kaip po kone 20 metų metė rūkyti: sprendimą priėmė po draugo mirties (2)

Privatus detektyvas Nikita Maliutinas pasakoja, kad rūkyti pradėjo 22 metų. Mesti šį įprotį...

Paskutinė saulėta diena: nuo trečiadienio sugrįš lietus (3)

Antradienį Lietuvos orus lems aukšto slėgio sūkurys. Dangų dengs menkas debesų sluoksnis, tad...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia Rusijai padariusi beprecedentį nuostolį: ačiū propagandistams britų žvalgyba: „Terminator“ rusams vargu ar padės (3)

Rusijos kariuomenė ir toliau intensyviai atakuoja Rytų Ukrainą. Pranešama, jog sekmadienį...