Dukros mokykloje apsilankiusi DELFI skaitytoja Aušra tikina pasibaisėjusi ten esančių tualetų būkle. Moteris sakė negalėjusi patikėti, kad Lietuvos mokyklose dar likusios tokios atgyvenos.
© Skaitytojos nuotr.

„Apsilankymas dukros mokykloje, kurią ji pradėjo lankyti šį rudenį, man, mamai, paliko slogius įspūdžius. Dukra mokosi Kauno J. Urbšio katalikiškoje vidurinėje mokykloje. Po tėvų susirinkimo teko užsukti į mokyklos tualetą, kuriuo naudojasi visi mokiniai, taigi ir mano dukra. Ji jau anksčiau buvo sakiusi, jog negali mokykloje pasinaudoti tualetu, nes ten yra tiesiog „skylė“. „Nemoku daryti į skylę“, – guodėsi vaikas.

Tiesą sakant, nesitikėjau, kad šiuolaikinėje, modernioje mokykloje dar galima rasti tokius akmens amžiaus tualetus. Ką daryti tėvams, kurie gyvena civilizuotuose būstuose su normaliais tualetais, kaip išmokyti vaikus naudotis „skylėmis“?“, – retoriškai klausė moteris.

Ji tikino neabejojanti, kad tokiais tualetais naudotis nemoka daugelis vaikų, gyvenančių normaliose buitinėse sąlygose.

Tragiškai atrodo visa tualeto aplinka

„Kaip vaikui iškentėti mokykloje 6 valandas nepasinaudojus tualetu? Įdomu, kokiais tualetais mokyklose naudojasi mokytojai?“, – svarstė ji.

Aušra pastebėjo, kad tragiškai atrodo ne tik patys tualetai, bet ir visa tualeto patalpa.

„Mokyklose nuolat vyksta renovacijos, keičiami langai, atnaujinami fasadai, perkami nauji kompiuteriai. Išoriškai vaizdas lyg ir neblogas. Tačiau užėjus į tualetą pasijunti lyg Afrikoje... Durys aplūžusios, užrakto nėra, rankenos išlūžusios. Norint pasinaudoti tualetu net neįmanoma užsirakinti durų. Nors patalpoje yra kriauklė, tačiau nei muilo, nei popieriaus nusivalyti rankas nėra“ – piktinosi ji.

Pokyčius planuoja kitąmet

Mokyklos ugdymo aprūpinimo skyriaus Daiva Kikienė pripažino, kad tualetų būklė mokyklose iš tiesų yra prasta. Tačiau, aiškina ji, jau kitąmet planuojami pokyčiai.

„Taip, pas mus tualetai yra seno tipo, paskutinį kartą atnaujinti jie buvo prieš 12-13 metų, bet jau turime planus ir norime kitąmet pradėti jų pakeitimo kitokio tipo tualetais procesą. Planuojame, kad atnaujinimas prasidės nuo pirmo aukšto“, – sakė D. Kikienė.

Ji pasakojo, kad kasmet kažkokia mokyklos dalis yra atnaujinama. Buvo vykdoma mokyklos išorės, šiuo metu vyksta stadiono renovacija.

„Mes pinigų gauname dalimis, todėl tualetai turėjo palaukti savo eilės“, – aiškino ji.

Skundžiasi lėšų trūkumu

Paklausta dėl bendros tualeto patalpos būklės, trūkstamų užraktų ir higienos priemonių, mokyklos atstovė aiškino, kad dėl to kalti ir patys mokiniai.

„Tai yra vaikų kultūros reikalas. Kasmet mes įstatome vis kažkokią apsaugą. Kabliukus įstatėme, išplėšė. Įstatėme skląstukus, išlaužė ir juos. Kiti vaikai įlipa pro kabinų viršų ir užsklendžia juos, tuomet valytojos negali įeiti. Berniukų tualetuose visos muilinės buvo sulaužytos... Mes iš savo pusės pokyčius darysime, bet, žinote, daug kas susiję su vaikų kultūra“, – pripažino ji.

D. Kikienė taip pat sakė, kad lėšų trūksta ir tualetinio popieriaus bei popierinių rankšluosčių įsigijimui.

„Skaičiavau, kad tam per metus reikėtų 10 tūkst. litų, tačiau mes tiek lėšų gauname visoms prekėms mokyklos reikmėms įsigyti. Perki vinis, varžtus, dažus, tų pinigų smulkmenoms ir nebelieka“, – patikino mokyklos atstovė. Jos teigimu, čia galėtų pasitarnauti tėvų parama. Esą reikia suprasti, kad mokykla viskuo pasirūpinti negali.

D. Kikienė taip pat pripažino, kad mokytojai mokykloje naudojasi kitais tualetais – juose klozetai yra.

Ministerija pasisako prieš nesavanoriškas rinkliavas švietimo įstaigose

Savo ruožtu švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė dar antradienį raštu kreipėsi į savivaldybių merus, atkreipdama dėmesį, kad ministerija iš tėvų, visuomenės atstovų gauna informacijos dėl rinkliavų ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir bendrojo ugdymo mokyklose: patalpų ar klasės remontui, baldams, užsienio kalbų vadovėliams ir pratyboms, ekskursijoms, dovanoms ir pan.

Švietimo ir mokslo ministerija pasisako prieš bet kokias nesavanoriškas rinkliavas mokyklose, kurios skatina tėvų supriešinimą, didina socialinę atskirtį,“ – sakoma švietimo ir mokslo ministrės rašte.

Pasak ministrės A.Pitrėnienės, tėvai mokyklą gali remti tik savanoriškai: gali skirti iki 2 procentų pajamų mokesčio sumos, remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymu, be to, gali remti mokyklą pagal Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo reikalavimus mokyklų uždaviniams įgyvendinti ir funkcijoms atlikti ir gauti išsamią ataskaitą apie lėšų panaudojimą. Ikimokyklinio ugdymo įstaiga, bendrojo ugdymo mokykla turi skelbti viešą ataskaitą, kam panaudojamos šios lėšos.

Už mokyklų remontą atsakingos savivaldybės. Lėšų mokyklų statybai, remontui, infrastruktūrai gerinti, mokymo įrangai atnaujinti ir kt. skiriama iš valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos paramos fondų. Baldus, vadovėlius ir kitas mokymo priemones galima įsigyti už mokinio krepšelio lėšas. Rašte taip pat pažymima, kad pratybų sąsiuviniai mokiniams nėra privalomi.

Švietimo ir mokslo ministerija, siekdama išsiaiškinti situaciją dėl bendrojo ugdymo mokyklose vykdomų rinkliavų, 2014 m. surengė mokyklų vadovų ir tėvų apklausą. Respondentams buvo sudaryta galimybė apklausoje dalyvauti anonimiškai per mokyklų elektroninius dienynus. Iš viso apklausoje dalyvavo apie 7000 mokinių tėvų ir 74 mokyklų direktoriai. Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė (63 proc.) mokinių tėvų teigė, kad mokykloje iš mokinių ar jų tėvų buvo renkamos piniginės lėšos (rinkliavos).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Bačiulis: „Lidl“ įžeidė tris ketvirtadalius Lietuvos žmonių (318)

„Lidl“ įžeidė tris ketvirtadalius Lietuvos žmonių, Kaune atidaromos parduotuvės vaizdu...

M. Garbačiauskaitė-Budrienė. Kas užims socialdemokratų vietą? (141)

Apžvalgininkas Rimvydas Valatka su žemėmis sumaišė Gintauto Palucko socialdemokratų...

Kainos Lietuvoje auga sparčiausiai visoje ES (52)

Europos Sąjungos ( ES ) statistikos agentūros „ Eurostat “ duomenimis, šių metų rugsėjį...

Ekspertas apie visiems nemokamą bakalaurą: tai būtų suprantama turtingoje šalyje (4)

Vilniuje šią savaitę viešintis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ir...

Atsakomasis „Veolia“ kirtis: Vilniui Stokholme pateikė priešieškinį papildyta (29)

Prancūzijos koncernas „Veolia“ ir jo valdoma įmonė „ Vilniaus energija “ Stokholmo...

Patikrinkite plaukų priežiūros priemonių etiketes: ekspertė pasakė, kokių medžiagų būtina vengti

Šiandien plaukų priežiūros priemonių pasirinkimas yra labai platus. Kiekvienas gamintojas žada...

Grėsmingas perspėjimas iš Š. Korėjos: branduolinis karas gali kilti bet kurią akimirką (215)

Šiaurės Korėjos atstovo Jungtinėse Tautose pavaduotojas perspėja, kad situacija Korėjos...

Griežtas policijos atsakas norintiems 0,5 promilės vairuotojams (334)

Nei 0,4 promilės, nei 0,5 promilės ir net ne 0,2 promilės. Bet kuriuo iš šių atvejų žmogus yra...

Šaltas dušas katalonams: staiga prabilo net tie, kurie visąlaik tylėjo (30)

Praėjusią savaitę buvęs žurnalistas ir nedidelio miesto meras, o dabar – Katalonijos...

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje (2)

Irma Mickevičiūtė kartu su sūnumi ieškojo naujo šeimos draugo, kuomet „Vyšnių sodo“...