aA
Aštuntą sykį nepriklausomos Lietuvos jaunimas trauks protėvių krauju ir ašaromis aplaistytais takais. Ketvirtadienį 17 val. į traukinį Vilnius-Maskva sulipo dvidešimt „Misijos Sibiras'10“ dalyvių, kurie per daugiau nei dvi savaites truksiančią ekspediciją tvarkys Sverdlovsko srityje esančius tremtinių kapus, susitiks su likusiais gyvaisiais, jiems perduos Lietuvoje rašytą laišką.
„Misija Sibiras'10“: tremtinių takais Sverdlovsko srityje
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Likus valandai iki traukinio Vilniaus Geležinkelio stotyje šurmuliavo būrys žmonių: čia buvo ne tik misijos dalyviai, nešini didžiulėmis kuprinėmis, bet ir jų išlydėti atėję draugai, mylimieji, tėvai, kiti giminaičiai, politikai, tremtinių atstovai. Ne vienas jaudinosi prieš ilgiausią gyvenime kelionę – laukia naktis traukinyje iki Maskvos ir dar para kelionės iki galutinio taško.

Jauniausia misijos dalyvė 18-metė Kristina Medžiaušytė, kitų dalyvių pasakojimu, bandomąjį žygį baigusi kruvinais kulnais, DELFI sakė fizinio krūvio nebijanti.

„Kai turi savo tikslą, jo sieki visais įmanomais būdais, su skausmu galima susitaikyti. Mane žavi šis projektas, jo idėja, norėjau pati prisiliesti prie istorijos“, – sakė mergina, priklausanti Lietuvos šaulių sąjungai.

„Džiaugiuosi, nes Indrė jau keletą metų norėjo išvažiuoti su „Misija Sibiras“, bet, kaip mama, jaudinuosi, nes vaiką išleidžiu į tolimą kelionę, juo labiau, kad jos laukia ne kurortas, o sunkus ir atsakingas darbas“, – mintimis su DELFI dalijosi dukrą palydėti atvažiavusi varėniškė Rima Vainalavičienė.

„Aš manau, kad tai yra labai geras ir gražus dalykas, Kas daugiau, jei ne jaunimas gali perduoti patirtį, kartos išeina, o lieka jaunimas ir ateinanti karta. Aš tikiuosi, kad jie išsaugos istoriją“, – apie „Misiją Sibiras“ kalbėjo moteris.

22-ejų Valdas Samkus, paklaustas, ko labiausiai bijo ekspedicijoje, pripažino nuogąstaująs, kad prisikrovė per daug daiktų.

„Kad prisidėjau per daug daiktų. Kuprinės nesvėriau, daiktų prisidėjau tiek, kiek tilpo, daug ką reikėjo iš naujo perpakuoti, vėl išimti. Trečią sykį susidėjęs lyg ir radau viduriuką, bet štai vėl gavau dar porą papildomų nešulių (bendroms reikmėms naudojamų daiktų – DELFI)“, – kalbėjo vaikinas.

Šiemet „Misijos Sibiras“ dalyviai lankysis Sverdlovsko srityje, kurioje planuojama aplankyti Kliučiai, Lobva, Malaja Lata, Novaja Lialia, Saltanovo ir kitas vietoves.

Per prieš išvykimą surengtą spaudos konferenciją Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidentas Šarūnas Frolenko priminė, kad dalyvių laukia ne tik ekspedicija, bet ir po to visus metus truksiantys misijos pristatymai.

„Šiandien išlydime ekspediciją, kuri bus tikrai įdomi, prasminga, joje bus ir nemažai išbandymų, bus ir sunkių akimirkų. Bet po ekspedicijos laukia didžiausias darbas – kelionė po Lietuvą, kelionė po jos mokyklas, universitetus, kultūros, bendruomenių centrus, šnekėjimas su jaunais žmonėmis vieni kitiems suprantama kalba, rodymas savo pavyzdžio“, – sakė jis.

„Vykstant į Rusiją aš norėčiau jums palinkėti sutikti ten ir kitokius žmones, nes mūsų tremtinių vaikai mokėsi kartu su rusais, draugavo su jais. Ne tie žmonės juos vežė į Sibirą, tarp jų buvo ir saviškių, pačių įvairiausių žmonių. Aš manau, kad ten pamatysite žmones tokius, kokie jie yra, galbūt sutiksite tų, kurie prisimins lietuvius, jų palikimą“, – kalbėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Jis sakė, kad šiuo metu su Rusija vyksta derybos dėl kapinių priežiūros.

Vienijo A.Brazauską ir V.Landsbergį

Šiemet pirmą kartą per penkerius misijos organizavimo metus buvo paprašyta visuomenės finansinės paramos. Per Lietuvos televiziją transliuoto koncerto metu surinkta beveik 60 tūkst. Lt.

Norintys tapti „Misijos Sibiras“ dalimi turėjo ne tik užpildyti anketą, bet ir dalyvauti 53 km dviejų dienų žygyje Dzūkijos miškuose.

DELFI primena, kad projektas „Misija Sibiras“ rengiamas nuo 2006-ųjų metų, šia iniciatyva iki šių metų į Rusijos Federaciją ir Kazachstano Respubliką išvyko 7 jaunimo ekspedicijos, sutvarkiusios apie 70 lietuvių kapinių, aplankiusios apie 100 lietuvių ar lietuvių kilmės asmenų.

Kaskart iš ekspedicijų jaunuoliai parsiveža nuotraukas, dienoraščius bei nuo rudens važinėja po Lietuvos mokyklas, universitetus, kolegijas ir kitas įstaigas bei organizacijas, pristatinėdami projekto rezultatus savo bendraamžiams.

Taip siekiama skatinti jaunus žmones domėtis savo šalies istorija, parodyti visuomenei, kad Lietuvos jaunimas yra pilietiškas ir patriotiškas.

„Misija Sibiras“ buvo vienintelis projektas, kurį kartu globojo šeštadienį miręs prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas ir europarlamentaras Vytautas Landsbergis.

Projektą organizuoja LiJOT.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tomaszewskis pralaimėjimo Vilniaus rajone nepripažįsta: skandalas, paslėpta net 100 balsų papildyta (15)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos -Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas...

Lenkų ambasadorius: jeigu Ukraina pralaimės, turėsime įsitraukti į karą papildyta (4)

Jeigu Ukraina pralaimės Rusijos Federacijai, Lenkija bus priversta pati įsitraukti į karą ,...

Šimonytė ir Širinskienė toliau aiškinasi santykius feisbuke: susirašinėjimas jau atrodo keistai (10)

Premjerė Ingrida Šimonytė ir Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė ir...

Medvedevas spjaudosi grasinimais: atidžiai stebėkite dangų (7)

Rusijos Federacijos Tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas dėl Tarptautinio...

Ekspertai įvertino rinkimus: konservatorių džiaugsmas Vilniuje atrodo kaip savęs apgaudinėjimas įvardijo tikruosius valdančiųjų laimėtojus (58)

Pasibaigus 2023 m. savivaldos merų ir tarybų rinkimams paaiškėjo, kurių partijų ir kitų...

Regimantas Dima

Taksistas išdavė pavežėjų kainodaros paslaptį: štai kaip iš jūsų plėšiami pinigai

Mūsų 702 metų miestas dar visai linksmai kvėpuoja ir tikrai nepražus, nepaisant veiklių vyrų ir...

Rinkimuose prastai pasirodžiusiai Laisvės partijai – intriguojančios liberalų užuominos (5)

Savivaldos rinkimų rezultatai – partijai labai sėkmingi, sako Liberalų sąjūdžio pirmininkės...

Kęstutis Girnius. Seimui reikia auklių

Politikams yra kuo rūpintis ir ką daryti. Tęsiasi karas Ukrainoje, nežinia, ar numatomas Kyjivo...

Po Putino vizito Kryme aptarinėjamas itin keistas epizodas (15)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizito į Krymą vaizdo įrašas vėl pakurstė kalbas apie jo...