aA
Švietimo ir mokslo ministerija žada atnaujinti Vilniaus krašto mokyklų reorganizavimo ir finansavimo programą. „Valstybės kontrolė, patikrinusi Vilniaus krašto mokyklų reorganizavimo planus, nustatė labai daug pažeidimų, tad apskrities lygmenyje, dalyvaujant Švietimo ir mokslo ministerijai reikia aptarti, kiek mokyklų turi išlikti, kokios jos turi būti“, - ketvirtadienį po susitikimo su Seimo pirmininku Viktoru Muntianu teigė Švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė.
Roma Žakaitienė
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Politikės įsitikinimu, Vilnijoje turi būti peržiūrėtos „ne atskirai lietuviškos, lenkiškos ar rusiškos mokyklos, bet visos kartu, tokiu būdu nuimant šiame krašte kylančias įtampas ir sudarant visiems vaikams lygias galimybes mokytis“.

„Vilnijos“ draugijos pirmininko Kazimiero Garšvos teigimu, Vilnijaus rajone diskriminuojamos ne daugiakalbės, lenkiškos ar rusiškos mokyklos, bet lietuviškos.

„Neteisinga, kad tik lietuviškų Rudaminos, Nemenčinės, Maišiagalos mokyklų mokiniai mokosi antroje pamainoje, o svarbiausia – kad perskirstydama sutaupytas lietuviškų mokyklų mokinių krepšelio lėšas savivaldybė ženklias sumas atiduoda lenkiškoms mokykloms. Tai nustatė Valstybės kontrolė, tačiau situacija nesikeičia“, - DELFI tvirtino draugijos vadovas.

Daugiakalbėms mokykloms žada daugiau pinigų

Anot R.Žakaitienės, mokyklose, kur vaikai mokosi lenkų, lietuvių ir rusų kalbomis vadovėliams skirtų mokinio krepšelio lėšų nepakanka, nes nedideliam skaičiui moksleivių leidžiamos knygos daugiau kainuoja.

„Galvojama apie tai, kad pirmiausia daugiakalbėms mokykloms reikia padidinti mokinio krepšelį. Tokiu atveju gal bus išspręsta problema dėl lėšų perskirstymo metų pabaigoje, kai tam tikras procentas lėšų skiriamas nelietuviškoms mokykloms“, - sakė politikė.

R.Žakaitienės nuomone, padidinus mokinio krepšelį sutaupytų lėšų perskirstymą bus galima riboti.

„Dabar įstatymas leidžia rajono mokykloms perskirstyti mokinio krepšelio pinigus. Bet iš esmės yra labai skaudu kada matosi finansavimo skirtumai, todėl reikia ieškoti juridinių priemonių daugiakalbėms mokykloms skirti daugiau lėšų, kad perkant vadovėlius jos nepritrūktų tam skirtų pinigų“, - kalbėjo ministrė.

Skriaudžiami ne lenkai, o lietuviai, teigia K.Garšva

K.Garšvos nuomone, lenkiškos mokyklos jau seniai aprūpintos nepalyginamai geriau negu lietuviškos. Pagal Mokyklų tobulinimo programą Vilniaus kraštui valstybė skyrė 57 komplektus mokyklinių baldų, iš jų lenkiškoms mokykloms atiteko net 40 komplektų, iš 6 mokymo priemonių komplektų ne lietuviškoms klasėms skirti 5.

„Pagal mokyklų steigimo, reorganizavimo, likvidavimo, vidaus struktūros pertvarkymo planą iki 2012 metų matyt, jog Vilniaus rajoną valdanti Lenkų rinkimų akcija akivaizdžiai pereina prie lenkiškų mokyklų tolimesnio stiprinimo ir spartaus lietuviškų mokyklų naikinimo programos“, - konstatavo „Vilnijos“ vadovas.

Anot jo, 2005 metais Glitiškių pradinė lietuviška mokykla su 28 mokiniais prijungta prie lenkiškos mokyklos su 5 mokiniais paskiriant lenkų direktorę. „Kodėl ji nejungta prie Glitiškių lietuviškos pagrindinės mokyklos?“, - negalėjo suprati pašnekovas.

Ne prie lietuviškos Juodšilių, o prie lenkiškos mokyklos buvo prijungta Parudaminio pagrindinė mokykla, kurioje 46 mokiniai mokėsi lietuvių kalba ir 46 – lenkų kalba.

Tarsis su naujuoju Vilniaus apskrities vadovu

Vasarą prie rajono savivaldybės savo teises gynę Vilniaus krašto lietuviškų mokyklų mokytojai piktinosi, kad norima dirbtinai naikinti Nemėžio lietuvišką mokyklą-darželį. Lenkų rinkimų akcija taip neva siekia lietuvių vaikus perkelti į trikalbę Nemėžio vidurinę mokyklą, kuriai vadovauja Lenkų rinkimų akcijos narys.

Anot mokytojų, lietuviškame darželyje organizuojamos lenkiškos grupės, lietuviškų klasių vaikai rengiami lenkiškais tautiniais drabužiais.

Aptarti Vilnijos mokyklų problemų švietimo ir mokslo ministrė buvo susitikusi su naujuoju Vilniaus apskrities viršininku, savivaldos atstovais. „Dar viename susirinkime planuojame kalbėtis apie daugiakalbių mokyklų finansavimą ir moksleivio krepšelį“, - žurnalistams teigė R.Žakaitienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (8)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (39)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (3)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (11)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1600)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (38)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (516)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (29)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...