aA
Klaipėdoje veikiančio LCC tarptautinio universiteto steigėjai ir valdyba kreipėsi į teismą siekiant užtikrinti teisėtų universiteto interesų gynybą.

Tokių veiksmų prireikė Švietimo ir mokslo ministerijai numačius naująją studijų akreditavimo tvarką. LCC bendruomenės teigimu, naujieji reikalavimai pažeidžia teisėtus universiteto lūkesčius.

LCC tarptautinio universiteto nerimą sukėlė preliminarūs Mokslo ir studijų įstatymo aiškinimo ir taikymo pokyčiai, kur numatoma, kad nuo kovo 1 d. šalies aukštosios mokyklos turėtų teisę vykdyti tik akredituotų krypčių studijas. Visų LCC dėstomų kursų studijų programos būtų akredituotos su ribojimais.

Vadinasi, universitetas nebeturėtų teisės priimti naujų studentų, o jo veikla būtų paralyžiuota. Visgi mokymo įstaigos steigėjai ir valdyba atkreipia dėmesį, kad netgi jeigu tai ir buvo preliminarus sprendimas dėl akreditavimo, visiškai ignoruotos kelios esminės aplinkybės.

„Universitetų vertinimas vykdytas prioritetą teikiant vadinamiesiems mokslinių tyrimų universitetams. Tačiau visiškai ignoruojami artes liberales universitetai, kuriuose stengiamasi daugiau dėmesio skirti individualiems studentams, jų visapusiškam išsilavinimui, didaktiniams sugebėjimams. Tokį modelį ir siekėme pritaikyti kurdami LCC tarptautinį universitetą. Savo misija visuomet laikėme kitokio universitetinio išsilavinimo vizijos reprezentavimą Lietuvoje. Dabar jai iškilo grėsmė“, - teigia LCC tarptautinio universiteto vienas iš steigėjų Art DeFehr.

LCC steigėjus ir valdybos narius labiausiai stebina tai, kad Švietimo ir mokslo ministerija visiškai ignoravo tą faktą, jog universitetas niekada neprašė ministerijos finansavimo studijoms, mokslui ir pan. Jis išsilaiko savarankiškai, biudžetą surinkdamas iš Europos ir Šiaurės Amerikos mecenatų paramos ir mokesčių už studijas.

Dar didesnę nuostabą kelia tai, kad dar 2016 m. kovą LCC tarptautiniam universitetui jau buvo suteikta 6 metų trukmės akreditacija. Ministerijos sprendimas ją apriboti pažeistų bet kokius protingumo ir teisėtų lūkesčių principus.

„Mes labai tikimės, kad ši problema tėra nesusipratimas, kuris bus greitai išspręstas. Ministerijai jau išsiuntėme visus dokumentus, kurie turėtų paaiškinti situaciją. Pasitikime Lietuvos teisine sistema. Norime ir toliau garsinti jos vardą tarptautiniu mastu. Vis dėlto esame nusiteikę atidžiai stebėti situaciją. Tikrai nenorime kurti konflikto, bet nesulaukę sprendimo iki balandžio 1 d. buvome priversti kreiptis į teismą“, - sako A. DeFehr.

Jis neslepia, kad toks nesusipratimas ypač skaudus ir dėl to, jog LCC tarptautinis universitetas daug prisidėjo ir prie nepriklausomos Lietuvos akademinės bendruomenės kūrimo. Jis buvo įsteigtas tuometinės šalies Vyriausybės kvietimu. Artes Liberales universitetas turėjo sudaryti savotišką vakarietišką atsvarą vis dar pagal sovietinį modelį veikusiems universitetams. Vakarietišką švietimo modelį LCC tarptautinis universitetas Klaipėdoje sėkmingai puoselėja jau 26 metus.

Šiuo metu LCC tarptautiniame universitete mokosi apie 550 studentų, iš kurių du trečdaliai yra užsieniečiai. Kiekvieną semestrą jų gretas papildo apie 50 studentų, pagal mainų programas atvykstančių iš Šiaurės Amerikos, Europos bei Azijos. Dauguma dėstytojų į Klaipėdą dirbti atvyksta iš Vakarų Europos, Kanados, JAV. LCC kuruoja ir unikalią Artimųjų Rytų studijų programą, į Lietuvą pritraukiančią studentus iš karo niokojamų šalių.

Praėjusią savaitę Klaipėdoje veikiančio LCC tarptautinio universiteto steigėjai ir valdyba oficialiu raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos prezidentę, premjerą bei Švietimo ir mokslo ministrę, prašydami įvertinti situaciją, susidariusią paskelbus apie Mokslo ir studijų įstatymo aiškinimo ir taikymo pokyčius. Panašiu laišku į aukščiausius šalies vadovus kreipėsi ir universiteto alumnai.

Reaguodamas į išplatintą pranešimą, švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas žada įvertinti gautą papildomą informaciją ir sprendimą priimti kitą savaitę.

„ŠMM atstovai buvo susitikę su LCC vadovybe. Kadangi informacijos pateikimas iš LCC pusės užsitęsė iki pat Velykų, jos įvertinti Lietuvos mokslo taryba negalėjo. LCC pateikta informacija bus įvertinta ir sprendimas bus priimtas kitą savaitę“, – sako G. Viliūnas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis: slaptame dokumente minimos konkrečios pavardės

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis stoja į premjero Sauliaus Skvernelio pusę, ir...

Per šaudynes Strasbūre nelaimės epicentre atsidūrusi lietuvė: susipratau tik išgirdusi šūvius instrukcijos, kaip elgtis teroristinio išpuolio metu (68)

Į Strasbūrą darbo reikalais nuvykusi naujienų agentūros „Elta“ žurnalistė Paulina...

Vladimiras Laučius. Išlikimo klausimas: ar rinkimai mums vis dar leidžia rinktis? (61)

Eilinė kova dėl mokesčių ir ateinančių metų biudžeto eilinį kartą sukėlė viešas...

DELFI pristato laidų ciklą „Kalėdų stalas“: pirmasis patiekalas – tikra smaližių svajonė (1)

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant šventėms,...

Vestminsterio rūmuose – absurdo teatras: Briuseliui teliko kraipyti galvas (60)

Pirmadienį Vestminsterio rūmai labiau priminė ne parlamentą, o farso komediją. Košės privirta...

Garsi lietuvė palygino Kalėdų puošmenas ir kainas Ispanijoje: jiems nerūpi jokia konkurencija, kaip Lietuvoje! (9)

Daugiau nei 10 metų Ispaniją tyrinėjanti ir prieš metus visai šalia Barselonos atsikrausčiusi...

Jau visai netrukus pensijai kaupsime kitaip: bus galima pasirinkti iš kelių sprendimų (20)

Naujus metus lietuviai pradės sukdami galvas apie naują pensijų kaupimo tvarką. Pokyčiai...

Pietų pertrauka Vilniaus centre: čia mažamečiai vaikai ir šunys – nepageidaujami (45)

Iškart turiu įspėti, kad jeigu savo augintiniams draudžiate užlipti ant jūsų valgomojo stalo ar...

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį finalo vaizdo įrašas (103)

Rūta Meilutytė Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine 50 m...

Lietuvos sporto pasaulio milijonierių sąraše krepšinio žvaigždes lenkia britų turtuolio sužadėtinė (32)

Žurnalo „Top“ paskelbtame turtingiausių 500 Lietuvos žmonių sąraše netrūksta buvusių ir...