aA
Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A) teigia, kad Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Nacionalinis egzaminų centras (NEC) privalo abiturientams grąžinti lietuvių kalbos brandos egzamino darbus. Egzamino užduotis - kūrybinis darbas - esą priklauso autoriui – egzaminą laikiusiam moksleiviui. Tačiau ŠMM su tuo nesutinka ir to daryti kol kas neketina.
Egzaminas
Egzaminas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pagal dabar galiojančią tvarką, su egzamino darbo dalies kopija, kurioje matyti kandidato raštas, susipažinti gali tik apeliaciją parašę kandidatai. Darbas su išspręstomis egzamino užduotimis jam negrąžinamas.

„Ministerija patikrintus ar įvertintus literatūros darbus privalėtų per sutartą laiką grąžinti jų autoriams, o pasilikti, jeigu tai būtina ir reikalauja taisyklės, tik darbų kopijas. Mokymo proceso metu sukurti darbai nuosavybės teise priklauso juos sukūrusiems autoriams, šiuo atveju, moksleiviams“, - DELFI teigė LATGA-A generalinis direktorius Edmundas Vaitekūnas. Pasak E. Vaitekūno, tai reglamentuoja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo nuostatos.

Jis aiškina, kad autorius – asmuo, nepriklausomai nuo jo amžiaus, sukurto literatūros, mokslo ar meno kūrinio meninės reikšmės, išraiškos, būdo ir formos. Pasak E. Vaitekūno, mokiniai, taip pat ir mažamečiai vaikai, ugdymo, mokymo metu sukuria įvairiausius dailės, fotografijos, drožybos, lipdybos ar literatūros kūrinius.

LATGA-A vadovas aiškina, kad minėtas įstatymas galioja tik lietuvių kalbos egzamino darbui. Kiti egzaminų darbai, anot jo, nebėra autoriaus teisės objektas, mat juose nėra kūrybos, darbus reikia spręsti kaip numatyta teoremose.

E. Vaitekūnas pastebi, kad esant abipusiam pageidavimui, moksleiviai savo užduotis mokymo įstaigai gali perduoti. Jeigu autorius nesutinka, mokymo įstaiga turi teisę pasilikti tik to kūrinio nuotrauką, jeigu tai vizualinis menas, arba kūrinio kopiją, jeigu tai natos ar tekstas. Jeigu originalas neribotam laikui kažkur turi pasilikti, kaip tai vyksta laikant egzaminą, dėl to su būsimais darbo autoriais iš anksto turi būti susitarta.

„Kai spaudoje skaitau, kad galbūt moksleiviai su darbų kopijomis susipažins rudenį... Kas gali paneigti, kad autorius, šiuo atveju moksleivis, po 20 ar 50 metų bus pasaulio genijus, ir tas rankraštis gali būti perparduodamas už didžiules sumas. Pafantazuokime, bet kas gali paneigti. Ir kur tas originalas tada bus, kodėl jis turėdamas didžiulę vertę atsidurs nežinia kur“, - kalbėjo autorių teisių gynėjas.

LATGA-A vadovo teigimu, egzamino darbų neatgaunantys autoriai turi autorių teises ir įstatymo nustatyta tvarka gali jas ginti teisme.

Ne kūrinys, o techninis darbas?

„Kodėl darbai laikomi ir neatiduodami? Tai yra dokumentas, kurio pagrindu išduodamas kitas dokumentas – brandos atestatas. Tai yra už valstybės pinigus vykusio proceso privalomas pabaigos darbas“, - DELFI situaciją komentavo švietimo ir mokslo viceministrė Virginija Būdienė.

Pasak jos, dokumentas saugomas, ir, iškilus abejonių, rudenį iš anksto užsirašę buvę abiturientai su darbais gali susipažinti NEC. Tuo tarpu išnagrinėjus apeliaciją, vieno egzamino užduoties puslapio kopija kandidatui parodoma tam, kad mokinys galėtų patvirtinti gavęs savo darbą ir įsitikintų, kad darbas nebuvo sumaišytas. V. Būdienė aiškina, kad 20 tūkstančių egzaminą laikančių abiturientų vienu metu parodyti egzamino darbus praktiškai neįmanoma.

Tačiau, pasak viceministrės, technologinės galimybės auga ir ateityje planuojama, jog darbus bus galima pamatyti internete. Tačiau tam reikia didelių investicijų.

V. Būdienės teigimu, LATGA-A ŠMM nėra išaiškinusi, kad lietuvių egzamino darbas – kūrinys. Tai, pasak jos, yra techninis, atliekant tam tikrus kriterijus parašytas darbas.

ŠMM žiniomis, LATGA-A kol kas nesiruošia ginti 20 tūkstančių abiturientų teisių. Jeigu būtų nuspręsta kitaip, ŠMM galvotų apie sutarčių su abiturientais pasirašymą.

Kultūros ministerija prieš egzaminą siūlys pasirašyti

Kultūros ministerija, siekdama išvengti panašaus pobūdžio konfliktų ateityje, praneša siūlysianti ŠMM brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą papildyti nuostatomis, aiškiai reglamentuojančiomis abiturientų darbų (kūrinių) kopijų grąžinimo jų autoriams tvarką (nustatyti terminus ir kitas sąlygas).

„Jei su tokiomis specialiomis taisyklėmis jų darbų atžvilgiu abiturientai būtų supažindinami prieš egzaminą ir patvirtintų parašu, jog su sąlygomis sutinka ir pretenzijų nereikš – ateityje problemų kilti neturėtų. O savo kūrinių kopijas nustatyta tvarka atgavę ateities Biliūnai ir Žemaitės turėtų visas sąlygas įgyvendinti įstatymo jiems garantuojamas autorių teises“, - rašoma Kultūros ministerijos pranešime.

Kaip pažymima pranešime, tokiam tikslui kaip egzamino rezultatų apskundimas naudoti autorių teisę yra nesąžininga ir neteisinga.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

„Amžiaus projektas“ visą regioną pakeis neatpažįstamai: klaidos atveju Europos laukia beprecedentis pabėgėlių antplūdis (3)

Kol viso pasaulio ir Europos dėmesį kausto koronaviruso pandemija bei neblėstanti geopolitinė...

Moterį nustebino duomenų dalybos: nepaskolinus vienai kreditų įmonei, kita paskambino pati (27)

Jei norėdami pasiskolinti kreipsitės į „Finbee“, bet išgirsite neigiamą atsakymą,...

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (125)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (81)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (132)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (426)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai (195)

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (12)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (21)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...