aA
Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas, nesilaikydamas citavimo taisyklių, pažeidė akademinės etikos reikalavimus, konstatavo Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba.
Petras Baršauskas
Petras Baršauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pasak tarnybos, Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) P. Baršausko habilitacijai pateiktoje monografijoje „sutaptys su kitais leidiniais pateikiamos kaip paties autoriaus mintys arba nurodant trečių autorių kūrinius“, taip pat santraukoje pateiktos sutaptys su kitais leidiniais neišskirtos kabutėmis ar kitais skiriamaisiais ženklais, kurie leistų atskirti tai nuo autoriaus minčių.

„Konstatuotina, kad Petras Baršauskas pažeidė Mokslo ir studijų įstatymo (...) punktuose įtvirtintus akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principus ir KTU akademinės etikos kodekso įtvirtiną akademinio sąžiningumo principą ta dalimi, kurioje nustatyta, kad akademinis sąžiningumo principas remiasi pagarba intelektinei nuosavybei, ir (...) kad akademiniam sąžiningumui prieštarauja plagijavimas“, – skelbiama kontrolieriaus išvadose.

Kontrolieriaus Vigilijaus Sadausko pasirašytame sprendime nurodoma VGTU atšaukti sprendimą dėl aukštojo mokslo kvalifikacijos P. Baršauskui suteikimo, informuoti Švietimo ir mokslo, Kultūros, Teisingumo ministerijas bei Lietuvos mokslo tarybą apie asmenis, „nukentėjusius nuo Petro Baršausko akademinės etikos pažeidimų“. Taip pat nuspręsta informuoti Generalinę prokuratūrą apie P. Baršausko veiklą, „turinčią nusikalstamos veikos požymių“.

Sprendimas dar gali būti skundžiamas teismui.

Su P. Baršausku BNS antradienį susisiekti nepavyko.

Išvadose nurodyta, kad P. Baršauskas panaudojo kitų mokslininkų leidinius to nenurodydamas Monografijoje, todėl Monografija ir jos pagrindu parengta santrauka „negalėjo atitikti naujumo ir originalumo kriterijų“.

Sprendime taip pat konstatuojama, kad P.Baršauskas pažeidė KTU Akademinės etikos kodeksą, kuriame nustatyta, jog „akademinio sąžiningumo principas remiasi (...) privačių ir viešųjų interesų atskyrimu“. Pažymima, kad V.Sadauskas kvietė P. Baršauską, kaip akademinės bendruomenės narį, pateikti paaiškinimus, bet atsakymus kontrolieriui parengė ne jis pats, o KTU darbuotojai.

Kontrolierius taip pat atkreipė dėmesį, kad P. Baršauskas prašymą VGTU leisti ginti habilitacinį darbą (monografiją) teikė 2002 metų sausio 21 dieną, nurodydamas monografijos antrąjį leidimą 2000-uosius metus, todėl nesilaikė reikalavimo, jog vietoje habilitacinio darbo gali būti pateikta monografija „jeigu ji išleista ne vėliau kaip prieš vienerius metus“.

Dar atliekant šį tyrimą, P. Baršauskas po raginimų atsistatydinti KTU tarybai įteikė prašymą jį atleisti – rektorius nustos eiti pareigas nuo spalio 25-osios. Taryba tuomet teigė nesiimsianti vertinti viešoje erdvėje pateiktų kaltinimų dėl P. Baršausko galimų platiavimo atvejų monografijoje apie tarptautinės vadybos principus. KTU Akademinės etikos kolegija po automatinio P. Baršausko publikacijos patikrinimo paskelbė, kad monografijoje esama citavimo problemų, tačiau plagiato nėra.

Išvadoje dėstomi P. Baršausko atsistatydinimo pareiškime pateikti argumentai, kad monografijoje išdėstyta jo „patirtis ir žinios“, kurias sukaupė per daugiau nei dešimtmetį gilindamasis į mokslinę literatūrą, konsultuodamas įmones, dirbdamas tarptautinių ryšių prorektoriumi. Pareiškime jis sutiko, jog „padaryta techninių klaidų citavime“, bet nepripažino plagiavimo fakto.

Išvadose be kita ko pažymima, kad lyginant tekstus, rasta skirtumų, kurie susiję su nuorodų į kitų autorių kūrinius pateikimu, pavyzdžiui P. Baršausko monografijoje pateikiamos nuorodos į trečių autorių kūrinius, kurių nėra lyginamuosiuose leidiniuose.

„Dažnai Petro Baršausko monografijos tekstas pažodžiui atkartoja lyginamųjų leidinių tekstą, tačiau monografijoje pateikiama nuoroda į kitą autorių. Kontrolierius tokias sutaptis tarp lyginamų tekstų vertino kaip klaidinančias ir apgaulingas“, – nurodo kontrolierius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Teismas nutarė įkalinti svetimą galimybių pasą panaudojusį vilnietį (806)

Su svetimu galimybių pasu į parduotuvę atėjęs ir jį panaudojęs vilnietis bus įkalintas. Taip...

Nauji partijų reitingai: į antrą vietą grįžo konservatoriai, prognozuoja, kur gali kilti didžiausia sumaištis (178)

Nepaisant pandemijos ir nelegalių migrantų sukeltų krizių kurstomų politinių įtampų,...

Vilniuje uždraudus kietąjį kurą, gyventojai turės kelis pasirinkimus: siūlo valstybės paramą (189)

Vilniaus miesto savivaldybei apsisprendus uždrausti naudoti akmens anglį ir durpių briketus, dalis...

Nausėda: niekas nežino, kas nutiks rytoj – galbūt 5 tūkstančiai migrantų atsiras pasienyje (34)

Europos Sąjungos ( ES ) migracijos ir prieglobsčio taisykles būtina keisti, nes Bendrija turi būti...

Skambi pergalė Maskvoje: Berankis – Kremliaus taurės pusfinalyje (11)

Maskvoje vykstančiame ATP 250 serijos turnyre VTB Kremliaus taurei laimėti ketvirtfinalyje...

Neeilinė situacija ES: slepiama informacija apie šalies prezidentą (37)

Čekijos politinį gyvenimą lydi savotiškas Šaltojo karo laikų šnipų romano šleifas, o...

The Economist | D+

Perskaičiavo, kada turėtų baigtis pandemija: COVID-19 virs endemine liga, tačiau net ir po to mūsų laukia ilgas kelias

Jeigu pasiseks, 2025-ųjų žiema bus normali. Kaip visada, sveikatos priežiūros sistemos patirs...

Prekybininkų atstovai kritikuoja naujus ribojimus verslams: padėtis taisoma labai griežtais sprendimais

Penktadienį įsigaliojus reikalavimui prekybos vietoms užtikrinti 30 kv. metrų plotą vienam...

Prasiautusi audra pridarė žalos visoje Lietuvoje: kai kur skraidė stogo dalys, ne vienas automobilis – sumaitotas elektros neturi 3 tūkst. vartotojų (80)

Per praėjusią parą ugniagesiai jau apie 100 kartų vyko šalinti stipraus vėjo padarinių:...

Tomas Sinickis. Inovacijų metas (4)

Tai, kad po trejų metų veikiausiai premjero kėdė atiteks kažkam kitam, nebus jokia staigmena....