aA
Kauno technologijos universitetas (KTU) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) tikina reaguojantys į DELFI portale paviešintas jų akademines machinacijas, kai, imituojant mokslinę sėkmę, susitariama cituoti vienas kitą. Tai į viešumą iškėlė Jungtinių Tautų universiteto mokslinis bendradarbis Tokijuje Ainius Lašas.
KTU ir VGTU pripažino DELFI paviešintas akademines machinacijas
© DELFI / Audrius Solominas

A. Lašas atskleidė, kad tarp VGTU ir KTU egzistuoja susitarimas cituoti vienas kito žurnalus. Pasak A. Lašo, kai kurių KTU katedrų vadovai spaudžia savo kolegas kuo gausiau cituoti bendradarbių mokslinius straipsnius universiteto leidžiamuose žurnaluose.

Kaip to įrodymą A. Lašas pateikė profesoriaus Vytauto Snieškos parengtą elektroninę atmintinę „Priemonės citavimui gerinti“.

KTU rektorius smerkia kolegų veiksmus

Neseniai išrinktas KTU rektorius prof. Petras Baršauskas pasmerkė kolegų mokslininkų, tarp jų ir prof. V. Snieškos, „neetiškus veiksmus dėl mokslinių straipsnių žurnaluose savicitavimo“.

Anot KTU rektoriaus, netoleruotini veiksmai, kai mokslas atsiranda antrame plane, o pirmoje vietoje – straipsnių kiekybė, asmeninė finansinė nauda ir tam tikri susitarimai mažame draugų ratelyje. Įvertindamas tokią situaciją, rektorius pavedė sudaryti darbo grupę KTU mokslo žurnalų veiklos kokybei gerinti.

Darbo grupė išanalizavo tarptautinę bei Lietuvos mokslo žurnalų leidybos patirtį ir parengė rekomendacijas, kurių esą nuo šiol bus griežtai laikomasi universitete. „Darbo grupei suformulavus rekomendacijas, atsirado nauji mokslo žurnalų vertinimo kriterijai, kurie, mano požiūriu, visiškai pakeis susidariusias blogas mokslo straipsnių savicitavimo tradicijas universitete ir visoje Lietuvoje, – atsakyme DELFI teigia P. Baršauskas.

Pasak rektoriaus, pirmiausia bus padidintas užsienio recenzentų skaičius. Iki 50 proc. planuojama padidinti užsienio mokslininkų, įeinančių į KTU mokslo žurnalų redakcines kolegijas, skaičių. Gauti universiteto finansavimą esą galės pretenduoti tik tie mokslo žurnalai, kurie atitiks naujai rengiamus KTU mokslo žurnalų kokybės kriterijus.
„Įvesime kadencijas redaktoriams, kad būtų rotacija ir galėtų dalyvauti kuo daugiau jaunų mokslininkų. Parengsime straipsnių recenzavimo tvarką, kurią viešai skelbsime žurnalo interneto puslapyje“, - tikino P. Baršauskas.

VGTU: nekokybiška žurnalų leidyba galėjo egzistuoti

Kad nekokybiška žurnalų leidyba galėjo egzistuoti, pripažįsta ir A. Lašo demaskuotas VGTU.

A. Lašas kritikavo buvusį VGTU rektorių Romualdą Ginevičių, besidžiaugusį, jog jo universitetas pasiekė „neeilinių laimėjimų mokslo žurnalų leidyboje“, o VGTU leidžiamų žurnalų „citavimo indeksas itin aukštas“.

A. Lašas atskleidė, kad VGTU leidžia 19 mokslinių žurnalų, o juose, panaudodami savus studentų resursus, VGTU dėstytojai gausiai spausdinasi ir nesikuklindami cituoja pačius save ir vienas kitą. Tokiu būdu sukamas akademinių publikacijų verslas.

DELFI atsiųstame atsakyme naujasis VGTU rektorius Alfonsas Daniūnas teigia numatęs peržiūrėti visų redakcinių kolegijų veiklą ir didinti jų atsakomybę, kad pasitaikius tokiems atvejams būtų užkirstas kelias netinkamam citavimui.

„Iki šiol manęs nėra pasiekę žinių apie kokio nors citavimą skatinančio rašto egzistavimą universitete, tačiau jeigu toks raštas atsirastų, VGTU administracija to tikrai netoleruotų. Mūsų universitetas yra sudaręs partnerystės sutartį su tarptautine leidykla „Tailor&Francis“, kurios partneriais galima tapti tik atitinkant griežtus reikalavimus, todėl nekokybiška žurnalų leidyba galėjo egzistuoti tik iki šios sutarties pasirašymo“, - sako VGTU rektorius.

TSPMI ginasi

Nuo A. Lašo kliuvo ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutui (TSPMI). Aiškindamasis TSPMI svorį tarptautinėje erdvėje, A. Lašas pareiškė, kad iš 71 sąraše esančių dėstytojų tarptautiniuose recenzuojamuose žurnaluose bent du straipsnius yra išspausdinę tik keturi asmenys.

„Taigi, taip išeitų, jog iš Lietuvos politologijos mekos reikalavimus pradedančiam dėstytojui Didžiojoje Britanijoje atitiktų maždaug šeši procentai visų darbuotojų“, - stebėjosi A. Lašas.

TSPMI direktorius Ramūnas Vilpišauskas tai neigia. „Jis rėmėsi tik universiteto dėstytojų puslapiuose nurodyta informacija. Ji nėra pilna ir iš to daromos apibendrinančios išvados. Jos veikiau klaidina“, - tikino R. Vilpišauskas.

TSPMI vadovas aiškino, kad pilną informaciją apie straipsnių skaičių galima rasti atskiroje Vilniaus universiteto duomenų bazėje.

Pasak R. Vilpišausko, pats A. Lašo komentaras neatrodo solidžiai, nes autorius nepasivargino bent minimaliai pasiaiškinti ir pagal publikacijų skaičių užsienio recenzuojamuose leidiniuose TSPMI palyginti su kitomis aukštosiomis mokyklomis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kalėdos šiemet bus kitokios: Veryga jau braižo scenarijų, kaip viskas gali atrodyti (210)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga laidoje Delfi diena sako, kad šiais metais...

Meksiką paskelbus saugia šalimi, Mantas įsigijo bilietą į vieną pusę ir išvyko: daug labiau bijau įstrigti Lietuvoje (53)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis aplankė 20 šalių, o...

Andriukaitis: aš nieko nekaltinu, bet siunčiu žinutę rinkėjams (455)

„Norėtųsi siųsti žinutę – ateikite, priešingu atveju nenustebkite, jog konservatorių bus...

Kova Eurolygoje: „Žalgiris“ – „Valencia“ (191)

„Žalgirio“ krepšininkai šiemet prie Eurolygos stalo demonstruoja neįtikėtiną apetitą: jie...

Dailius Dargis | D+ nariams

Bušido kovotojo Morkevičiaus nužudymo byloje – naujos detalės: estų samdomų žudikų darbas?

Kas bendro tarp dviejų garsiausių pastarojo metų užsakytų žmogžudysčių - šaltakraujiškai...

Pats laikas atrasti klitorį: ginekologė papasakojo, ką daryti, kad moteris pasijustų it devintam danguje (33)

Kalbėti apie tai, kas vyksta už uždarų miegamojo durų, daugeliui vis dar yra tabu. Bet be...

Gydytoja dermatovenerologė: kodėl kai kurie mūsų sensta greičiau ir kaip „užkonservuoti“ jaunystę (30)

Moterys dažnai sako, jog norėtų sustabdyti laiko tėkmę, o kartais – net atsukti laiką atgal....

Matijošaitis: krepšinio rungtynių uždraudimas būtų kraštutinis veiksmas

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sako, jog savivaldybė atidžiai stebi situaciją dėl...

Nuo kitos savaitės ugdymo įstaigos dirbs kitaip: svarbiausi pokyčiai (37)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ( ŠMM ) primena, kad nuo spalio 26 d. iki lapkričio 8 d....

Į kaimą iš Vilniaus grįžusi studentė atsivežė kavalierių – kaimynas tuoj iškvietė pasirungti (18)

Vyrukas žinojo, kad tame pačiame kaime, kaimynystėje gyvenusi panelė, jo vaikystės žaidimų...

|Maža didelių žinių kaina